2024. 04 19.
3 °C

Törött motorral teljesítette a távot

2022.01.16 - 16:10
Szombaton késő este érkezett meg a frankfurti reülőjárattal Bukarestbe a szatmári Dakar-hős, Gyenes Emánuel, de hétfőn már itthon van a világ legnehezebb terepralijának legendás versenyzője.

Múzeumba kerülhet a szatmárnémeti Gyenes Emánuel motorkerékpárja, amellyel pályafutása tizedik Dakar-raliját teljesítette a teljes távon. A 2019-es kiadású 450 köbcentis KTM Rally Replica – amellyel tavaly a második helyen zárt a malle moto kategóriában – az idei kiírás után olyan állapotba került, hogy azzal még egyszer nem lehet versenyezni. Már az is csoda, hogy az Autonet Motorcycle Team pilótája az idei versenyt tudta teljesíteni, hiszen megrepedt vázzal teljesített közel 7000 kilométert – amiből 4000 kilométer speciális szakasz, maximális tempóban.
„Még az első versenynap vége előtt repedt meg a lengővilla-tengely, a sokk pedig akkora volt, hogy még a motor is elmozdult a helyéről. Amikor megérkeztem a gépparkba, három személy segítségével helyeztem vissza a motort a helyére. Hihetetlen, hogy így is teljesíteni tudtam a távot. Akármikor ketté törhetett volna a versenygép. De hittem abban, hogy így is célba érhetek” – mondta Mani szombat este, aki kevéssel hajnal előtt landolt Bukarestbe a frankfurti repülőjárattal.

maniTengely
Mint ismeretes, a szatmári pilóta pályafutása során tizenkét alkalommal állt rajthoz a világ legnehezebb terepraliján, és azon kevés versenyzők egyike, aki négy kontinensen versenyzett a Dakaron: 2007-ben Lisszabonból indulva a szenegáli Dakarba érkezett, majd a következő nyolc alkalommal Dél-Amerikába utazott el a ralira. Az utóbbi három évben Ázsiában, az Arab-félsziget sivatagjait hódította, idén pedig tizedik alkalommal teljesítette a teljes távot. Rengeteg műszaki meghibásodással küzdött, gyakorlatilag törött motorral ért célba, így a szervízcsapat-kíséret nélküli malle moto kategóriában elért 5. hely nagy teljesítménynek mondható. „Akármikor eltörhetett volna a tengely, és akkor az én versenyemnek vége lett volna” – tette hozzá.
Mani egyébként vasárnap már úton volt haza felé, hétfőn pedig már Szatmárnémetiben van. A csapat névadó szponzorának a székhelyén várhatóan kedden fogadják a versenyzőt a kollégái.

Nagyon sok ellensége van egy dakarosnak!
Hazaért Gyenes Emánuel, Mani a január 19-én véget ért, szaúd-arábiai Dakar raliról. A szatmárnémeti Autonetnél fogadták - spirál konfettik, füstfelhő, pezsgő, bor, ünnepi torta, egy lelkes csapat és mindenre kíváncsi újságírók várták.
Dakar 2024: Gyenes Mani retrospektív
Rövid összefoglaló a 2024-es Dakarról és elsősorban arról, milyen benyomással zárta a két hetes, szaúd arábiai sivatagi rohanást az Autonet Motorcycle Team szatmárnémeti versenyzője.
Dakar 2024: tizenegyediknek ért be Mani
Január tizenkilencedikén véget ért a 2024-es évi, szaúd-arábiai Dakar rali, a szatmárnémeti motoros Gyenes Emanuel – Mani saját kategóriájában 11. összetettben a 23. helyezést érte el.