×
2024. 03 29.
Péntek
Auguszta
18 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Több iskolai tanácsadó kellene

2022.08.10 - 18:00
Megosztás:
Több iskolai tanácsadó kellene
Kallós Zoltán szerint minden gyermek külön egyéniség, és mindeniknek szüksége van tanácsadásra Fotó: edupedu.ro
Megháromszoroznák a tanügyben dolgozó iskolai tanácsadók számát, akik a diákok segítségére lehetnének a pályaválasztásban, így vélhetően az országban fennálló szakemberhiány is megoldódna.

Amint azt Kallós Zoltán oktatási államtitkár lapunknak kifejtette, a szaktárca jövőbeli célja az állománynövelés lenne. A tanügyi szakembertől megtudtuk, hogy a minisztérium háromszorosára növelné a jelenleg valamivel több mint háromezer iskolai tanácsadó számát az új oktatási törvénytervezet keretében, amelyet — mint ahogy arról korábban már beszámoltunk — júliusban bocsátott közvitára az Oktatási Minisztérium. Ezzel kapcsolatban augusztus 24-ig várják az észrevételeket, ha pedig elfogadásra kerül, 2027-ig tízezerre növelnék ezen szakemberek számát, ugyanis a román oktatási rendszernek ennyi iskolai tanácsadóra lenne szüksége.

Minden tanügyi intézményben szükség lenne egy iskolai tanácsadóra — tudtuk meg Kallós Zoltán oktatási államtitkártól, aki kifejtette, hogy már 15 éve szakemberhiánnyal küzd az oktatási rendszer ezen a téren, ám 2020 óta, a koronavírus-járvány beköszönte után sokkal inkább fokozódott a probléma, ugyanis a hibrid oktatási rendszer következtében — a sokszor az online térbe kényszerülő tanítás és az időszakos szigorítások miatt — különösen felerősödtek a viselkedési zavarok a gyerekek körében, megsokszorozódtak a rendellenes esetek.

Mi az iskolai tanácsadók dolga?

„Az iskolai tanácsadók szerepe ezekben a helyzetekben kulcsfontosságú, bár általános tévhit, hogy a tanácsadók csupán a problémás gyerekekkel foglalkoznak, ugyanis minden gyermek külön egyéniség, véleményem szerint minden gyermeknek szüksége van tanácsadásra” — fejtette ki Kallós, aki szerint a viselkedési zavarok mellett a pályaválasztásban is hatalmas segítségükre lehetnek a diákoknak az iskolai tanácsadók, és erre nagy szükség van. Az iskolai tanácsadók megkönnyíthetik a pályaorientációt — és ez is az egyik célja az új tanügyi törvénytervezetnek, hiszen Románia komoly szakemberhiánnyal küzd, a jelentkezési időszak első szakaszát követően pedig a szakoktatás számára fenntartott helyek csaknem fele maradt idén üresen. Nagy szükség lenne a szakemberekre, a nem megfelelő pályaorientáció lehet az oka a hiánynak — tette hozzá Kallós, aki szerint továbbá az is nagyon fontos, hogy a diákokhoz és a szülőkhöz is eljusson, hogy bizony Romániában is vannak jól fizető szakmák, folyamatosan keresik a jó szakembereket, ezért jó döntés a szakképzést választani.

Honnan lesz erre pénz?

A megvalósításhoz és az oktatásban elérhető bérek emeléséhez — amelyre szintén ígéretet tett a szaktárca — komoly anyagi háttérre van szükség. Ez azért is kérdés, mert Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter azt nyilatkozta nem is olyan régen, hogy várhatóan 2023-tól minden, az oktatási rendszerben dolgozó pedagógus bérét megemelik. Az államtitkár elmondta: fontos leszögezni, hogy ha elfogadják az új tanügyi tervezetet, a módosítások apránként lépnek majd életbe, semmiképpen sem egyszerre. A finanszírozási háttérről a napokban egyeztettek a miniszterelnökkel, aki ígéretet tett arra, hogy abban az esetben, ha életbe lépnek a változások, a kormány biztosítja az ezekhez szükséges anyagi hátteret. A kitűzött célok nem egyszerre valósulnak meg, így a szükséges összegeket, a költségvetési többletet sem egyszerre kell majd a kormánynak a szaktárca számára biztosítania, fokozatosan fog majd a rendelkezésére állni — tette hozzá Kallós Zoltán oktatási államtitkár.

Hatékonyabbá tennék a román nyelv oktatását
A speciális román tanterv eddig nem érte el a kívánt eredményt, ezért egy kétéves projekt keretében képzés indul a kisebbségi osztályokban tanítóknak, ugyanakkor a segédanyagok mellett egy, a nyelv oktatását elősegítő számítógépes játékot is kidolgoznak.
Tantervük lesz, tankönyvük nem
Középiskolások lettek azok a diákok, akik sajátos tanterv szerint tanulták a román nyelv és irodalmat, számukra most új líceumi tanterv készül, de tankönyvük egy jó ideig még nem lesz.
A magyar nyolcadikosok az átlag fölött teljesítettek
Az oktatási minisztérium összesítette és közzétette a nyolcadikosok záróvizsgájának eredményeit: országos szinten a 131 179 beiratkozó 93,9%-a, azaz 123 122 diák vett részt a vizsgán, a 7168 magyar jelentkező közül pedig 6694 tanuló (93,38%) jelent meg a próbákon.