×
2024. 05 03.
Péntek
Tímea, Irma
17 °C
borús égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.65 RON
100HUF = 1.28 RON
Belföld

Tegyünk környezetünk védelméért!

2021.07.05 - 11:51
Megosztás:
Tegyünk környezetünk védelméért!
Fotó: freepik.com
A zacskómentes világnap célja felhívni a figyelmet a műanyag zacskók környezetre gyakorolt negatív hatására. Szerencsére egyre népszerűbbek a vászonszatyrok, a műanyagmentes megoldások.

Az egyszer használatos műanyagok súlyosan környezetkárosító hatásúak, egy-egy zacskót pedig alig néhány percig használunk, derül ki a kutatásokból. Ennek okán két katalán civil szervezet kezdeményezésére július 3-án van a zacskómentes világnap, amelynek ma már minden földrészen vannak követői. A Ne vásárold meg! Ne fogadd el! zacskómentes világnap mottója a műanyag szatyrok, zacskók használatának elkerülésére biztat. A világnaphoz kapcsolódóan közzétett információkból kiderül, hogy világszerte percenként egymillió műanyag zacskó kerül használatba, egy-egy zacskót pedig átlagosan alig 25 percig használunk. Az 1970-es években az Amerikai Egyesült Államokból elterjedt zacskó olcsó, könnyű, vízálló, és mindenhol elfér, ám mégsem ajánlott a használata, hiszen a szemétbe, környezetbe került zacskó lebomlása évszázadokig tart.

Egy európai uniós direktíva, mely 2021. július 3-án lépett érvénybe, kimondja, hogy mostantól tilos forgalomba hozni (azaz első alkalommal forgalmazni) egy sor egyszer használatos, súlyosan környezetkárosító műanyag terméket: például fültisztító pálcikát, szívószálat, italkeverő pálcát, hungarocellből készült, eldobható ételtartó edényt, italtárolót és poharat EU-s viszonylatban. Sajnos hazánkban ezt a 2019-ben elfogadott EU-s normatívát nem ültették át a nemzeti törvénykezésbe, ám remélhetőleg a kormány mihamarabb elfogadja az erre irányuló sürgősségi rendeletet.

Az egyszer használatos műanyag zacskók forgalomba hozását több országban megpróbálták visszaszorítani, illetve a forgalomban levőket nagyobb arányban újrahasznosítani. Sajnos világszerte a műanyag alig 8 százaléka kerül újrahasznosításra, kétharmada a szeméttelepekre jut, míg a fennmaradó részét elégetik. Bár hazánkban 2019. január elseje óta tilos az 50 mikronnál vékonyabb műanyag zacskók használata, mégis sokan használják ezeket a vásárlások során, aztán hazaérve gond nélkül ki is dobják a zacskókat.

A július 3-ai világnappal összefonódva hódít egyre nagyobb teret a műanyagmentes július, mely szintén a környezettudatos életvitelre hívja fel a figyelmet.

Sógor Beáta

Az 50 banis palackvisszaváltás nem karikacsapás
Még nem megy úgy a ReturoSGR néven működő csomagolóanyag-visszaváltás mint a karikacsapás, vannak részei a rendszernek, amelyeket még finomhangolni kell. Működtetőnek, használóknak is szokni kell az újat.
Tiltólistán az egyszer használatos műanyag termékek
Nálunk is érvényben van az Európai Unió által elfogadott törvény, miszerint az egyszer használatos, nem lebomló és nem komposztálható műanyag termékeket tilos forgalmazni és elérhetővé tenni. A törvény megszegése súlyos pénzbírsággal járhat.
A szükséget szenvedőkre irányítja a figyelmet Lindner Alapítvány
Vasárnap volt a szegénység elleni küzdelem világnapja, a szatmárnémeti Hans Lindner Alapítvány pedig nem feledkezett meg a szükséget szenvedőkről. Nyissuk ki szemünket és szívünket a szükséget szenvedők felé! — kérik munkatársai. Az alábbiakban az ő gondolataikat olvashatják.