×
2024. 05 05.
Vasárnap
Györgyi
21 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.65 RON
100HUF = 1.28 RON
Szatmárnémeti

Tankönyvek szatmári oktatóktól

2018.08.28 - 15:22
Megosztás:
Tankönyvek szatmári oktatóktól

Tudásuk, tapasztalataik legjavát kívánják átadni azok a szatmári tanítók és tanárok, akiknek nemrég elkészült tankönyveit vehetik kezükbe a magyar anyanyelvű elsős, harmadikos és hatodikos tanulók.

Három olyan tankönyvet is kezükbe vehetnek ezen az őszön a magyar tanulók, amelyet komoly és kitartó munkával, sok lelkesedéssel készítettek nagy gyakorlattal rendelkező szatmári oktatók, olyan pedagógusok, akik tisztában vannak azzal, mire van szükségük manapság a magyar anyanyelvű gyerekeknek.

Az első osztályosokat Sárosi Melinda és Kallós Enikő tanítók „Magyar anyanyelvi kommunikáció” tankönyve kalauzolja a 2018/2019-es tanévben a betűk világába, a pedagógusok elmondása szerint szívük-lelkük benne van ebben a munkában. A logikusan felépített és komoly tapasztalaton alapuló ábécéskönyv mellé ugyanakkor egy Munkafüzettel is készültek, amely a tankönyv koncepcióját követve annak tartalmát egészíti ki változatos, integrált olvasási és írásgyakorlatokkal. „Azokra a gyerekekre is gondoltunk, akiknek kezdetben nehezebben megy az összeolvasás. Ezért a munkafüzet végén olvasólapok találhatók az olvasás gyakorlására a szótagok, szavak és mondatok szintjén, valamint a tankönyv és a munkafüzet szövegeit is tartalmazzák szótagolt formában” — teszik hozzá a tanítónők.

A harmadikos tanulók szintén szatmári tanítók munkáját vehetik a kezükbe, hat oktató — Belluska Éva, Csiszár Éva, Földes Ildikó, Leiti Mónika, Román Melinda és Szejke Ottilia — kitartó és lelkes, sok szeretettel készült „Magyar nyelv és irodalom” tankönyvét. A harmadikosok kezébe a tantervváltozás óta nem sikerült tankönyvet adni, ezt szerették volna pótolni a tanítók, akik igyekeztek olyan interaktív kiadványt összeállítani, ami segíti a tanulókat a szóbeli és írott szöveg megértésében, fejleszti a kommunikációt, és olyan láthatatlan szál mentén fűzi össze az irodalmat, a nyelvtant és a fogalmazást, amely mentén könnyen elsajátíthatják mindezeket. „A cél az volt, hogy használható, érthető, gyerekközpontú tankönyv készüljön” — magyarázta Szejke Ottilia elemi oktatásért felelős szaktanfelügyelő, akitől azt is megtudtuk, hogy munkafüzet is készülőben van, a tanév elején azt is megkapják majd a diákok.

A hatodikosok számára készült Magyar nyelv és irodalom tankönyv megírásából pedig szintén kivette a részét egy szatmári pedagógus, Pataki Enikő magyartanár, aki kollégáival — Bartalis Boróka, Köllő Zsófia, Orosz Annabella, Szőcs Hedviga, Tamás Adél — a tavasz és a nyár folyamán azon dolgozott, hogy olyan kiadványt vehessenek a kezükbe ősszel a tanulók, amely valóban felkelti az érdeklődésüket, olvasó, kérdező, gondolkodó fiatalokká neveli őket. A szerzők megfogalmazása szerint a feladatuk az, hogy a tankönyvet a kezükbe vevő diákok eszébe juttassanak pár olyan dolgot, aminek utánajárhatnak, és ahhoz is adnak pár tippet, hogyan tegyék mindezt. Ezért szó van a tankönyvben olyan, sokak számára kedves, közeli témákról, mint a közösségekhez, csoportokhoz tartozás, a képi világ vagy az éneklés és a dalok, de felvetnek bonyolultabb kérdéseket is, olyanokat, mint: miből vannak a hősök, mi az idő és az időutazás, vagy hogyan működnek azok a világok, amelyek nincsenek ugyan, de lehetnének vagy lehettek volna. A hatodikos magyar tankönyv fejtörésre, felfedezésre, kutatásra buzdítja a tanulókat.

 

 

Bumbuluţ Krisztina