×
2024. 04 19.
Péntek
Emma
7 °C
kevés felhő
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Egészség

Támogassák az anyatejes táplálást!

2022.01.25 - 16:35
Megosztás:
Támogassák az anyatejes táplálást!
Fotó: ucsf.edu
Ne az anyatejes táplálás rovására alakítsák a romániai családpolitikát! —üzeni az Erdélyi Nők a Szülésért mozgalom, válaszul a tejpor és pelenka áfáját csökkentő törvénymódosítási javaslatra.

„Érdeklődve olvastuk a sajtóban azt a Nagyváradon felvetett javaslatot, miszerint törvénymódosítás készülne (vagy a javaslat javaslata), hogy 'a tejpor és pelenka áfáját a jelenlegi 9%-ról és 19%-ról 5%-ra csökkentsék' a kisgyerekes családok támogatása jegyében. A javaslat deklarált célja az lenne, hogy javítson a gyermekeket nevelő családok helyzetén. Az anyák, gyermekeik és családjaik érdekeit képviselő nőmozgalomként örvendetesnek tartjuk, hogy mostanában egyre több szó esik a kisgyerekes családok támogatásáról, ugyanakkor úgy gondoljuk, hogy minden, a családokat érintő közpolitikai döntéscsomag kidolgozási folyamatába szükséges bevonni azokat is, akikért elviekben készül” — írja közleményében az Erdélyi Nők a Szülésért mozgalom.
Az anyatej-helyettesítő tápszerek indokolt esetben életmentők lehetnek, és sok kisbabának biztosítják a fejlődésükhöz szükséges megfelelő táplálékot anyatej hiányában, ezért az áfacsökkenés javaslatát üdvözlik, ugyanakkor felhívják a figyelmet arra, hogy a tápszerek a legtöbb esetben nem nélkülözhetetlenek egy kisbaba felneveléséhez, ha az anya szoptatási törekvéseit megfelelően támogatja a környezete.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlásai szerint az újszülött számára legmegfelelőbb táplálék az anya teje, annak hiányában pedig a donortól származó anyatej. Ha ez sem áll rendelkezésre, akkor kell tápszer használatához fordulni. Az anyák nagy többsége, amennyiben szoptatási nehézség esetén megfelelő szaksegítséget kap, sikeresen tudja szoptatni gyermekét. Bár jelen pillanatban a szoptatásnak kedvezőtlen társadalmi körülmények, a megfelelő információkhoz való hozzáférés hiánya, a szoptatás kezdetét megalapozó kórházi jó gyakorlatok alkalmazásának elmaradása (aranyóra, rooming-in), a korszerű szoptatási tanácsadáshoz való hozzáférés korlátozottsága miatt továbbra is nagyon alacsony Romániában a kizárólagosan szoptatott kisbabák aránya, ennek dacára az anyák körében egyre többen szeretnék szoptatni gyermeküket. Ezt az alulról indult folyamatot egy családvédelmi közpolitikai javaslattal nem visszavetni, hanem támogatni kell — áll a közleményben.
Azt is hozzáteszik, hogy ezért, a teljesség igénye nélkül, egy ilyen, a gyermeket nevelő családok helyzetén javítani akaró javaslatcsomagnak kiemelten kell fókuszálnia a következőkre is:
— ingyenes, korszerű, minden anya számára hozzáférhető szoptatási tanácsadás biztosítása,
— nemzetközileg akkreditált, szakképzett szoptatási segítők (IBCLC laktációs szaktanácsadók, La Leche Liga-tanácsadók) helyszíni kiszállásának támogatása,
— szoptatással kapcsolatos képzések anyáknak és a velük kapcsolatba kerülő egészségügyi személyzetnek,
— káros kórházi protokollok (elsősorban az anya-baba szeparáció) felszámolása, helyettük a baba- és anyabarát jó nemzetközi gyakorlatok meghonosítása,
— gyermekágyas segítők, perinatális szaktanácsadók, dúlák, bábák szakmája gyakorlásának támogatása, ehhez a megfelelő jogi keret megteremtése,
— anyatejbankok létesítése,
— anyatej-adományozás ösztönzése.
„Mozgalmunk több száz tagjának tapasztalatát közvetítve kijelenthetjük, hogy a romániai kórházakban és más egészségügyi/szociális intézményekben tápszer- és cumisüvegreklám fogadja az anyákat, miközben a szoptatás támogatása legfeljebb csak nyilatkozatok szintjén történik, hiányos vagy teljesen hiányzik. Ez nincs így jól. Az Erdélyi Nők a Szülésért mozgalom célja, hogy tematizálja a szülés és a gyermekágyas időszak nőket, gyermekeket és egész családokat érintő problémáit, megoldásokat javasoljon, és hozzájáruljon az evidencián és korszerű ismereteken alapuló szülészeti ellátás elterjedéséhez Erdélyben is” — összegzik.
A mozgalom célja, hogy Erdélyben is elérhető legyen a pozitív szülésélményt célzó szülészeti ellátás, továbbá fontosnak tartják a naprakész tájékoztatást, és hogy első kézből értesülhessenek a témában. A mozgalom Facebook-csoportjához csatlakozhatnak tapasztalattal rendelkezők, érdeklődők, szülés körüli segítők a következő linken: https://bit.ly/3ApVNwv. Kérdéseket, javaslatokat a childbirth.transylvania@gmail.com címre is lehet küldeni.

 

Augusztus első hete a szoptatás világhete
Az ENSZ Egészségügyi Világszervezete (WHO) augusztus első hetét a szoptatás világhetévé, augusztus 1-jét az anyatej világnapjává nyilvánította. A WHO felszólítja a kormányokat: biztosítsák az édesanyáknak, hogy csecsemőiket hat hónapos korukig kizárólag szoptathassák!
Megkétszereződött két év alatt Romániában a szüléssel kapcsolatos anyai halálozás aránya
A szüléssel kapcsolatos anyai halálozás aránya két év alatt megkétszereződött Romániában - hívta fel a figyelmet szerdán a Mentsük meg a Gyermekeket romániai szervezete.
Egyértelmű törvényt sürgetnek
A szatmáriak közül is sokan aláírták már a Declic petícióját, melynek célja, hogy a Btk. minősítse erőszaknak, ha egy felnőtt egy 16 évnél fiatalabbal létesít szexuális kapcsolatot.