×
2024. 05 19.
Vasárnap
Ivó, Milán
12 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.59 RON
100HUF = 1.28 RON
Szatmárnémeti

Szuperbaktérium fertőz a szülészeteken

2018.12.27 - 09:03
Megosztás:
Szuperbaktérium fertőz a szülészeteken

Minden szülészeti és újszülöttosztályon, így a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórházban is ellenőrzéseket rendelt el a szaktárca január elsejét követően, hogy kiszűrjék az egyik legismertebb szuperbaktériumot.

Ellenőrzési akcióval indítja a 2019-es évet az Egészségügyi Minisztérium, miután az elmúlt hetekben kiderült, hogy több romániai kórházban az egészségügyi alkalmazottak fertőzték meg az újszülötteket az egyik legismertebb és leggyakoribb „szuperbaktériummal”. A bukaresti Prof. Dr. Panait Sîrbu Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikán és Ploieşti-en, a helyi kórház szülészetén is a Staphylococcus aureus baktériummal fertőződtek meg a babák. A bukaresti, ismertebb nevén giuleşti-i szülészeten 45 kisbaba fertőződött meg, itt 27 alkalmazott esetében derült ki, hogy hordozza a baktériumot, míg Ploieşti-en öt alkalmazottról derült ki, hogy hordozó.

„Kiterjesztjük az ellenőrzéseket az ország minden szülészetére. Idén egyelőre csak a fővárosi állami és magánklinikákat ellenőriztük le, de január elsejétől minden hazai kórház sorra kerül” — jelentette be Sorina Pintea szaktárcavezető.

Ez a baktériumtörzs azért is olyan veszélyes, mert már számos alkalmazott antibiotikumra — többek között a meticillinre — is rezisztens (MRSA), ráadásul komoly megbetegedéseket okozhat, főként azoknál, akik valamilyen alapbetegséggel vagy meggyengült immunrendszerrel rendelkeznek. Ha a baktérium például a véráramba kerül valamilyen seben, bemetszésen vagy katéteren keresztül, vérmérgezést, tüdőgyulladást, szívbillentyű-gyulladást vagy más életveszélyes betegséget okozhat.

Az MRSA-fertőzés általános tünete a láz, elesettség, bágyadtság, gyengeség, étvágytalanság, rossz közérzet, gyulladt, duzzadt, vörös, meleg tapintatú, akár fájdalmas, gennyes bőrfertőzés, a gennyes bőrgyulladás akár tályog kialakulásához is vezethet, s a fertőzés a bőrön kívül a kötőszövet, illetve ízületek, csontok irányába is terjedhet, a véráramba törés következtében vérmérgezés is kialakulhat, érintettek lehetnek a tüdők, szívbillenytűk is.

 

A higiénián a hangsúly

 

Hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy legyőztük a káros baktériumokat az antibiotikumok sokaságával. A valóságban pedig az orvosok és a tudósok manapság attól tartanak, hogy az úgynevezett „szuperbaktériumok” világméretű terjedése újra az antibiotikumok előtti érába taszíthatja az emberiséget, amikor banális fertőzések nem kezelhetők, rutinműtétek és -beavatkozások életveszélyesek lehetnek.

A fővárosi babák fertőzéséért és nagyon gyakran a kórházban fekvő hazai páciensek megbetegedéséért az MRSA felelős, amelyik egyike az úgynevezett szuperbaktériumoknak, amelyek a legtöbb vagy éppen majdnem az összes ismert antibiotikummal szemben ellenállók. Az MRSA a „sima” Staphylococcus aureusból fejlődött ki, amely a felnőttek harminc százalékánál előfordul anélkül, hogy gondot okozna, s ha mégis megbetegít, akkor jól kezelhető antibiotikumokkal. Közösségben szerzett, nem súlyos fertőzés esetén szájon át is szedhető a megfelelő hatékonyságú antibiotikum, míg a súlyos, kórházban szerzett fertőzés esetén vénásan adott antibiotikumra van szükség. Emellett az érintett bőrterület fertőtlenítése, helyi ellátása, kezelése, gondozása szükséges. Szepszis vagy szervelégtelenség esetén akár intenzív osztályos ellátás, keringés- és légzéstámogatás is szükséges lehet. Vénás folyadékpótlás és táplálás mellett a beteg alapvető életfunkcióinak stabilizálása szükséges.

A baktérium rezisztens változata annál több problémát okoz világszerte, főként kórházi környezetben, ahol sok legyengült immunrendszerű ember gyűlik össze zárt helyen. A sokszor nem megfelelő kórházi higiénés viszonyok, a zsúfoltság és a személyzet túlterheltsége is kedvez a szaporodásának. Éppen ezért, bár teljesen megállítani nem lehet, de az alapvető higiéniás szabályok segítségével visszaszorítható a terjedése. A kórházban fekvő MRSA-fertőzött beteget például mindig izolálni kell külön kórteremben, védőruhában, maszkban, kesztyűben ellátni, a kontaminált hulladékot veszélyes hulladékként külön kezelni, illetve rendkívül fontos még a kézmosás, a sebek megfelelő kezelése, kötése, személyes használati tárgyak kontaminációjának kerülése.