×
2024. 04 25.

Szoboszlai belőtte az Eb-re a magyar válogatottat

2020.11.13 - 07:42
A magyar labdarúgó-válogatott története során először jutott ki kétszer egymás után az Európa-bajnokságra, összeségében pedig negyedik alkalommal tagja a kontinentális torna elitmezőnyének, Jövőre viszont hazai közönség előtt játszhat Eb-meccset.

A magyar labdarúgó-válogatott története során negyedszer kijutott az Európa-bajnokságra, mivel a pótselejtező csütörtöki döntőjében a hajrában fordítva 2–1-re legyőzte az izlandi csapatot a Puskás Arénában.
Bár a csapatok üres lelátók előtt vonultak a játéktérre, az egyik kapu mögötti szektor tetejére két magyar zászló közé a Szózat első két sorát feszítették ki, alulra pedig a „mindent bele!” feliratot a Puskás Arénában, amely kívülről a magyar nemzeti színekben pompázott a fényfestéstől csütörtök este.

Potyagól

A kezdő sípszó előtti napon pozitív koronavírusteszt miatt távolmaradó Marco Rossi szövetségi kapitány a stadiontól légvonalban négy és fél kilométerre található lakásából, amolyan „távvezérléssel” irányította csapatát, de arra aligha számíthatott bárki is, hogy az esztendő legfontosabb összecsapása úgy kezdődik, ahogyan semmiképpen sem szabadott volna. Az eddig az egyik legmegbízhatóbb láncszemnek számító Gulácsi Péter nézett el egy szabadrúgásból érkező labdát, kezei között a gólvonal mögé pottyant a laszti, tizenegy perc elteltével így máris vezettek az izlandiak (0–1). A Lipcsében védő rutinos kapus nem véletlenül temette két tenyerébe arcát, óriási hiba volt ez egy ilyen mérkőzésen.
Félő volt, hogy a gól lelkileg megviseli a magyar játékosokat, és egy ideig érezhető is volt, hogy alaposan megfogta őket. Hosszú perceknek kellett eltelnie, mire magához tért a válogatott. A játékrész második felében a játékosok már próbálták türelmesen járatni a labdát, csakhogy olykor túlságosan is lassan vándorolt a laszti lábról lábra. Néhány lehetőség így is akadt, de az egyenlítés nem jött össze. Látni kellett, hogy a védelemnek egy pillanatra sem szabad kiengednie, mert a gyors északi támadók másodpercek alatt a magyar kapu előtt voltak. A szünet előtti percekben aztán megcsillant a remény, de Szoboszlai Dominik első, ígéretesen meglőtt szabadrúgása után a labda elkerülte a kaput, a másodikat pedig Hannes Halldórsson hárította.

Óriási fölény

Labdabirtoklásban az első félidőben is jól állt a válogatott (71–29 százalék), és ez a fölény a fordulás után még tovább erősödött. Csakhogy hiába volt többet magyar lábakon a labda, nemigen lehetett vele mit kezdeni, a passzok száma rendben volt, a helyzeteké jó ideig nem… A két szél közül a bal oldali volt némileg aktívabb, ott próbált zavart kelteni Holender Filip, Sallai Roland és Szoboszlai Dominik is. Nem volt könnyű feladat, az északiaknál sokszor még az előretolt játékosuk, Alfred Finnbogason is gyakran a saját tizenhatosa előtt próbált szerelni. A Marco Rossi helyére beugró Cosimo Inguscio cserékkel próbált frissíteni, hogy a jobb oldal is aktívabb legyen, Fiola Attilát a ferencvárosi Lovrencsics Gergő váltotta fel, nem sokkal később pedig Nikolics Nemanja személyében újabb csatárt vezényelt pályára az olasz tréner. Küzdött, próbálkozott a válogatott, de a tömörülő védelem ellen egyszerűen nem volt elég ellenszer, Szalai Ádám a legtöbbször háttal a kapunak helyezkedett. A hajrában a vendégek már az időt is húzták, a magyar válogatott futballistái felpörgették a játékot – és ez bejött!
Ahogy négy esztendővel ezelőtt Franciaországban, ezúttal is a 88. percben egyenlített a válogatott: ment előre a magyar csapat, a csereként beálló Loic Nego pedig jókor volt jó helyen: Nikolics passzát Arnason Palssonra rúgta, úgy pattant a labda Nego elé, aki az ötös jobb sarkáról a jobb alsó sarokba lőtt (1–1).

Gondolta, 20 méterről mégis csak ellövi

A magyar játékosok megérezték, hogy még a hosszabbítás előtt eldönthetik a meccset, és hiába voltak csupán percek hátra, mentek előre, és amikor Szoboszlai Dominik megindult… A Salzburg középpályása az izlandi térfél közepénél felnézett, tolt még egyet a labdán, és úgy zúdította a kapuba, hogy az védhetetlenül vágódott a bal kapufáról hálóba – nem véletlenül várták a szurkolók épp tőle a csodát, a húszéves fiú megcsinálta! (2–1)

magyarEbMLSZ
„Sallai balra elvitt egy embert, így befelé el tudtam menni. Gondoltam, húsz méterről csak ellövöm az utolsó percben, hála Istennek, sikerült – idézte fel a győztes gólt Szoboszlai Dominik. – A törökök ellen a 82 percben rúgtam a gólt, most kicsit később, de így legalább esélyük sem volt válaszolni. Nehéz felfogni, hogy mi minden történt ezzel a góllal, de… Most szeretnék menni ünnepelni” – mondta az M4 Sportnak adott villáminterjúban a fiatal tehetség.
„Az egymeccses pótselejtezők ilyenek. A győztes csapat a mennyországban érezheti magát, a vesztes pedig a pokolban. Nagyon közel voltunk az álmainkhoz, de most mi kerültünk a pokolba. Sok sikert kívánunk Magyarországnak az Európa-bajnokságon” — értékelt Erik Hamrén, Izland szövetségi kapitánya.

Micsoda csoport

„A meccs nehezen indult számunkra, éreztük a nyomást, mert tudtuk, ha itt nem járunk sikerrel, nincs több esély. És ez a nyomás volt, akire fékezőleg hatott. A szünetben egyeztettünk a szövetségi kapitánnyal is, és tisztáztuk, hogy ez az utolsó esély, ami veszendőben van. Sikerült az éhséget felkelteni a csapatban. A győzelmet megérdemeltük. Nem mondhatjuk, hogy érdemtelenül raboltuk volna el” – értékelt Cosimo Inguscio.
A négy éve nyolcaddöntős magyar válogatott története során először jutott ki kétszer egymás után a kontinensviadalra. A jövő nyárra halasztott Eb-n a németekkel, a világbajnok franciákkal és a címvédő portugálokkal szerepel majd azonos csoportban, utóbbi kettővel a Puskás Arénában csaphat össze.
EURÓPA-BAJNOKI PÓTSELEJTEZŐ, DÖNTŐ
Magyarország – Izland 2–1 (0–1)

G.: Nego (88.), Szoboszlai (92.), illetve G. Sigurdsson (11.)
Észak-Írország – Szlovákia 1–2 (0–1) – hosszabbítás után
G.: Skriniar 87. (öngól), illetve Kucka 17., Duris 110.

Portugália, Németország, Franciaország, Magyarország
Minden csoportból továbbjut az első két helyezett, és tagja lesz a nyolcaddöntőnek a hat csoportharmadik közül a négy legjobb.
EB, AZ F-CSOPORT PROGRAMJA (BUDAPEST, MÜNCHEN)

Először nyertek Eb-t az angolok
Anglia hosszabbítás után 2–1-re legyőzte Németországot a női labdarúgó Európa-bajnokság döntőjében, a Wembley Stadionban, így története során először elhódította a kontinensbajnoki címet.
Nem hozott szerencsét a hazai környezet
A magyar válogatott a 15. helyen zárta a magyar-szlovák közös rendezésű férfi kézilabda Európa-bajnokságot, miután a kedd esti utolsó csoportmeccsen 31–30-ra kikapott Izlandtól a harmadik, utolsó fordulóban.
Legyőzték a portugálokat, élet-halál harc lesz az izlandiak ellen
A magyar férfi kézilabda-válogatott 31–30-ra legyőzte Portugáliát a magyar-szlovák rendezésű Európa-bajnokság csoportkörének második fordulójában, vasárnap a budapesti MVM Dome-ban.