×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
5 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Helyi érték

Szejke Vilmos festőművész Szatmáron hozta létre az életművét

2020.08.18 - 18:03
Megosztás:
Szejke Vilmos festőművész  Szatmáron hozta létre az életművét
Szejke Vilmos 1942-ben született a Kovászna megyei Odzsolán, egy zömmel magyarok lakta, közepes méretű településen. Nem szatmári származású, de 1974-től az 1992-ben bekövetkezett haláláig itt hozta létre az életművét, amire mindössze 18 év állt rendelkezésére.

Nehezen indult, 32 évesen végezte el a Bukaresti Képzőművészeti Egyetem festészeti fakultását. Amikor 26 évesen bejutott az egyetemre, már kialakult színvilággal rendelkezett, s a tanárai ezt értékelték, és a továbbiakban hagyták kibontakozni a saját útján. A diploma megszerzése után a viszonylag frissen, pár éve létrehozott szatmári művészeti líceumba kapta a tanári kinevezését. Tele lelkesedéssel, pedagógiai, művészi ambíciókkal érkezett Szatmárra 1974-ben.

Ami a város akkori képzőművészeti életét illeti, Szatmár már túl van az 1968-as megyésítés utáni lelkes hangulaton, a rövid életű kulturális szabadságon. A hetvenes évek elején kezdődött el az a folyamat, amely egyre inkább emlékeztetett a Szovjetunióból importált, ötvenes évekbeli kultúrpolitikához. Mintha a helyi kulturális vezetők elébe szerettek volna menni az elvárásoknak, elkezdődött a nagy, tematikus kiállítások sora. A megyei pártbizottság utasítására élmunkásportré-tárlatokat, falusi kiállításokat szerveznek.

Az igazán jó művészek témaválasztását, kifejezésmódját — közülük való volt Szejke Vilmos is — mindez csak igen kis mértékben befolyásolta. A művészetet ugyanis soha, sehol, egyetlen rendszernek se sikerült tartósan karámba terelni, szűk keretek közé szorítani, mert a lényege, éltető eleme a szabadság.

Szejke hamar bekapcsolódott a város, a megye képzőművészeti életébe, karakteres, magas művészi szinten kivitelezett alkotásai népszerűek voltak nemcsak a művészetszerető polgárok, de a szakma szemében is. Meglepő könnyedséggel dolgozott a legkülönfélébb anyagokkal, technikákkal: akvarellel, temperával, pasztellel, olajfestékkel. Alkotásait elsősorban direktség, spontaneitás jellemzi. Bár készített portrét, kompozíciót, csendéletet, a fő erőssége a tájkép volt, amelyben szabadon, korlátok nélkül érvényesülhetett közvetlen kifejezésmódja. Kiváló kolorista, festményei varázslatos hangulatának titka elsősorban azok színvilágában rejlik. Alkotásai a természet iránti hűség jegyében jöttek létre, bár számára a naturalizmus meglehetősen relatív fogalom. A legtöbbször az alkotás hevében gyökeresen átköltötte, átalakította a látványt, így születtek a legértékesebb, öntörvényű, posztimpresszionista hangvételű alkotásai.

Nem csak festményeit, egész lényét a derű, könnyedség, közvetlenség, humor, önirónia jellemezte, mindez személyiségéből fakadt. Dacolva a kor komor hangulatával, a mindennapi élet küzdelmeivel, a megélhetés nehézségeivel, az életkörülmények ellehetetlenülésével, a hiánykereskedelemmel magánemberként, művészként mindvégig sikerült megőriznie optimista világszemléletét.

Rövid időre megbízták a művészeti líceum képzőművészeti részlegének a vezetésével is. 1979-ben a líceum megszűnt, ezután haláláig a 4-es Számú Általános Iskolában dolgozott, mindezek ellenére művészi pályája töretlen maradt. Állandó egészségügyi gondokkal küszködött egy gyermekkori vírusos fertőzés miatt, amely a máját támadta meg. Az idő teltével egészségi állapota, szervezete egyre sérülékenyebbé vált. Diétázott, rendszeresen fogyasztott gyógyteákat, járt különféle ellenőrzésekre, de úgy tűnik, mindez kevésnek bizonyult.

1992-ben, 50 évesen halt meg, alig több mint két évvel az 1989-es változások után. Korai távozásával a szatmári képzőművészeti élet egy kedves, színes egyéniséggel, egy kiváló tanárral, koloristával, egy jó humorú kollégával, baráttal lett szegényebb.

Emlékét a mai napig őrzi a város, a hozzátartozók. Két fia Szatmárnémetiben alapított családot, a mai napig itt tevékenykednek. A Mátyás király utcai temetőben a sírját a szoborportréja díszíti, az új központi plakettek egyikén szerepel a neve. 2012-ben, halálának 20. évfordulóján a véndiákok szövetsége a család közreműködésével emlékkiállítást rendezett a tiszteletére, és hogy az emlékezés szála folyamatos legyen, a szervezők ezúttal a Partiumi Magyar Napok keretében rendeztek tárlatot alkotásaiból a szatmári Művészeti Múzeumban, a Vécsey-házban.

Muhi Sándor

Fokozódhat a madárinfluenza-járvány
A madárinfluenza okozta járványhelyzet fokozódásától tartanak az állategészségügyi szakemberek. Összefoglalták mit kellene tenniük a szatmári, hivatásos vagy háztáji baromfitartóknak, hogy megelőzzék az elhullást.
Babaelőadást mutat be a Brighella Bábtagozat
Szeptember 2-án 11 órai kezdettel az 1-4 éves gyermekeket és családjukat várják az Iparosotthon bábszínházi termébe, ahol a Harag György Társulat Brighella Bábtagozata az évad első bemutatóján egy babaelőadást tár a nagyközönség elé.
Továbbra sem lehet a Dózsa György utcában parkolni!
Augusztus 5-től tilos a parkolás a Dózsa György utcában, mégis szinte egy hónap elteltével is sokan megpróbálják itt hagyni az autójukat — a parkolást tiltó táblák garmadája sem ér túl sokat …