×
2024. 05 03.
Péntek
Tímea, Irma
13 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.65 RON
100HUF = 1.28 RON
Szatmárnémeti

Sorra zárnak be a könyvtárak - a szatmári még nem nyitott ki teljesen

2022.09.12 - 17:48
Megosztás:
Sorra zárnak be a könyvtárak - a szatmári még nem nyitott ki teljesen
A megyei könyvtárból tavaly alig 1599-en kölcsönöztek olvasnivalót, 60 százalékuk diák volt (Fotó: a szerző felvétele)
Bő három évtized alatt több mint 8000 könyvtárra került lakat az országban, s a még működők olvasói száma is drasztikusan csökken — nincs ez másként a Szatmár Megyei Könyvtárban sem, amely jó ideje „félgőzzel” működik, a költözést követően még mindig nem került helyére az összes kötet, a teljes kicsomagolás év végére, jövő év elejére várható.

Az 1990-es évektől egészen a mai napig, tehát az elmúlt 32 évben összesen 8207 könyvtár zárt be és tűnt el Romániában. Az 1995 és 1996-os éveket leszámítva – amikor ugyanis 277 új könyvtárat nyitottak az országban – az évek múltával százával zárták be az ilyen intézményeket.
Az Országos Statisztikai Intézet legutóbbi adatai szerint jelenleg 8458 nemzeti, egyetemi, szak, iskolai, állami vagy magánkönyvtár létezik Romániában, míg 1990-ben ez a 16 665 volt.
De sajnos nem csak a könyvtárak, hanem az olvasók száma is drasztikusan csökken:  legfrissebb adatok a 2021-es évet vizsgálják, amikor számos járványügyi korlátozás volt még érvényben — magyarán: az emberek bezártságra, otthonülésre s ebből adódóan kikapcsolódásként vagy épp unaloműzésként olvasásra is voltak „kényszerítve” — , ám ha összehasonlítjuk az 1999-es adatokat a járvány előtti 2019-es adatokkal, igencsak szomorú eredményt kapunk, ugyanis amíg ezelőtt 23 évvel átlagban 6,1 millió volt az olvasók száma, 2019-re ez a szám 3,1 millióra csökkent.
A járvány berobbanásával 2020-ban még inkább visszaesett a könyvtárba járók száma, ugyanis abban az évben csupán 2,4 millióan kölcsönöztek könyveket az ilyen intézményekből, egy évvel később pedig 400 000 olvasóval szűkült  a „könyvmolyok” száma. Ez arra enged következtetni, hogy a két évig tartó világjárvány alatt 1 millióval csökkent az olvasók száma.

A fővárosban sem jobb a helyzet

Az évek során egyre kevesebb könyvtári bérletet adnak ki a különböző intézmények. E jelenség nem csak a kisebb - nagyobb városokra, hanem a fővárosra is jellemző, ugyanis az I. Carol Központi Egyetemi Könyvtárban – ami mellesleg az ország egyik legnagyobb könyvtára – csupán 3944 személy kölcsönzött legalább egyszer könyvet az elmúlt évben. Ami a koronavírus járvány előtti, 2019-es évet illeti, összesen 9035-en volt az olvasók száma, 250-nel kevesebb, mint 2018-ban.
A Román Akadémia könyvtárában az engedéllyel rendelkezők száma összesen 1482 felhasználó volt 2019-ben, míg a bukaresti Fővárosi Könyvtár honlapján utoljára megjelent 2018-as tevékenységi jelentésében 35 555 főről számol be, összesen 146 alkalmazottal.
A fentieknél kissé jobb helyzet uralkodik a Román Nemzeti Könyvtárban, ahol a 2021-es adatok szerint 107 194 felhasználó volt beiratkozva, az év végén pedig 200 dolgozóval és 59 szabad állással rendelkezett.

22 éve nem fektetnek iskolai könyvtárakba

Cornelia Popa Stavri, az Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetségének főtitkára szerint legutoljára 2000 előtt pályáztak összegeket az iskolai könyvtárak bővítésére. "Minden romániai oktatási intézménynek van, vagy kellene legyen saját könyvtára, legalább egy könyvtárossal. Csakhogy a romániai iskolai könyvtárakban 2000 óta  nem frissítették a könyvállományokat. Nem tudom pontosan, hogy mikor, de biztosan 2000 előtt utalták az utolsó összegeket az iskolai könyvek vásárlására – magyarázta a főtitkár.

Mi a helyzet Szatmárban?

Mint kiderült, a Szatmár Megyei Könyvtárból tavaly mindössze 1599-en kölcsönöztek könyvet legalább évente egyszer, a kölcsönzők többsége pedig – 60%-a – diák volt, 71%-uk pedig nő.
A járvány előtti időszakban jobb volt a helyzet, ugyanis 2019-ben 3064, 2018-ban pedig 3516 olvasó volt, ami arra is utal, hogy a számok nem csupán a vírus miatt csökkentek.
Paula-Maria Horotan, a Szatmár Megyei Könyvtár aligazgatója a megerősítette az olvasók számának jelentős csökkenését, és főleg a koronavírus járványt említette a jelenség fő tényezőjeként, illetve a lakosság érdeklődésének csökkenését a nyomtatásban megjelent olvasnivaló, olvasás iránt és a különféle demográfiai hatásokat.
A Szatmár Megyei Könyvtár egyébként – ahogy arról már korábban többször is beszámoltunk – nemrégiben helyszínváltáson esett túl, amit az információk szerint még most sem sikerült teljesen befejeznie. A költözés még tavaly kezdődött, ám a rengeteg polc és külső tényező hatására a kötetek végleges „kicsomagolása”  várhatóan valamikor év végén, vagy a jövő év elején fog megtörténni.

Szabó Beatrix


 

Nyílt napokat szervez a Nagykárolyi Művelődési Központ és a városi könyvtár
Közösen szervez nyílt napokat a Nagykárolyi Művelődési Központ és a városi könyvtár annak érdekében, hogy minél több fiatal megismerkedhessen tevékenységeikkel és betekinthessenek a művészeti szakköreikbe, s amennyiben kedvet kapnak, jelentkezzenek egy, vagy akár több művészeti ág elsajátítására, gyakorlására.
Könyvtárak éjszakája Szatmárnémetiben is
Helymegosztás@ KÖNYVTÁR — a Könyvtárak éjszakája országos rendezvényre várják a szatmáriakat szeptember 30-án, pénteken este a Szatmár Megyei Könyvtárba. A rendezvényen román és magyar nyelven, minden korosztály számára színes és igen gazdag programkavalkáddal készülnek a szervezők.
Kötetekben gazdagok az iskolai könyvtárak, látogató diákokban már kevésbé
Nincs hiány könyvekből Szatmárnémeti magyar tannyelvű gimnáziumaiban – a Kölcsey, a refi, a Hám tizenöt- és harminchatezer kötetet számláló könyvállományból válogathatnak az olvasni vágyó diákok.