×
2024. 05 05.
Vasárnap
Györgyi
12 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.65 RON
100HUF = 1.28 RON
Vidék

Sajtóközlemény

2023.12.18 - 12:14
Megosztás:
Sajtóközlemény
Projektzáró konferencia: Romák társadalmi felzárkóztatása és szerepvállalása Szatmár megyében

2023. december 15-én, pénteken került sor a Romák társadalmi felzárkóztatása és szerepvállalása Szatmár megyébenelnevezésű projekt zárókonferenciájára Tásnádon. A zárókonferencia alkalmából interkulturális rendezvényt és kerekasztal-beszélgetést szerveztek az érintett szakemberek, roma szakértők, formális és informális vezetők részvételével, hogy megvitassák a tapasztalatokat, a fenntarthatósági intézkedéseket és a projekt eredményeinek megosztási lehetőségeit.
Az eseményen részt vettek a partnerek képviselői, a projekt kedvezményezettjei, a projekt megvalósításában részt vevő szakértők és a roma közösségek vezetői.
A Romák társadalmi felzárkóztatása és szerepvállalása Szatmár megyében elnevezésű projektet megvalósította a Tasnádi Polgármesteri Hivatal, mint a projekt lebonyolítója, valamint a következő partnerek: Szatmár Megyei Közösségi Fejlesztési Egyesület, a Vöröskereszt – Szatmári Kirendeltsége, Erdőd városa, Érendréd, Pusztadaróc, Lázári, Szatmárpálfalva, Kökényesd, Tasnádszántó, Szokond és Túrterebes községek.

Helyi fejlesztés, szegénységcsökkentés és a romák integrációja program, az EGT és a Norvég Alap 2014-2021, A romák integrációjának és szerepvállalásának növelése megnevezésű pályázati felhívás és a román kormány finanszírozzák. A projekt teljes támogatható értéke 4.414.864,62 lej, amelyből 3.752.634,93 lej EGT és Norvég Alap, 662.229,69 lej pedig állami társfinanszírozás. A projekt 2022. január és 2023. december között valósult meg, a projekt elszámolható összértéke 4 414 864,62 lej volt, amelyből 3 752 634,93 lej az EGT Grants, 662 229,69 lej pedig az állami társfinanszírozás.

A projekt fő célja a Szatmár megyében élő romák befogadásának és szerepvállalásának növelése volt a számukra nyújtott integrált szolgáltatások révén és a programban résztvevő tíz település polgármesteri hivatalainak kapacitásnövelésvel. A szolgáltatásokban 1300 hátrányos helyzetben élő családból származó (680 gyermek és 620 felnőtt) személy részesült, közülük 1250 roma származású.

A projekt kedvezményezettjei:

  • 1300 fő (680 gyermek és 620 felnőtt) veszélyeztetett helyzetű családokból (ebből 1250 roma) Tasnád városából (Tasnádszarvad és Cserveg), Erdőd városából, valamint 8 Szatmár megyei faluból: Felsőboldád (Szokond község), Kispeleske (Lázári község), Hirip (Szatmárpálfalva község), Iriny (Érendréd község), Csedreg (Kökényesd község), Atya (Pusztadaróc község), Tasnádszántó (Tasnádszándtó község), Túrterebes (Túrterebes község) integrált szolgáltatások;
  • 15 egészségügyi mediátor és 15 közösségfejlesztő a 11 célközösségből.

A projekt fő tevékenységei a következők voltak:

  • Facilitációs tevékenységek: a célcsoport kiválasztása és megtartása a tevékenységekben, kampány a roma lakosság munkaerő-piaci esélyegyenlőségének tudatosítására, konzultáció a roma kedvezményezettekkel a projekt megvalósítása során, a célcsoport tudatosítását célzó intézkedések a személyes higiéniai tartályok használatának előnyeiről;
  • Oktatási tevékenységek kiszolgáltatott helyzetű romák számára: készségtábor az egészséges életért, nem formális oktatási tevékenységek gyerekeknek, aktív szerepvállalást segítő tevékenységek fiatal roma anyák számára;
  • Felzárkóztató oktatás: a hiripi Anton Pann Általános Iskolából 80 gyermek vesz részt felzárkóztató oktatási tevékenységben az alaptárgyakból;
  • A munkához jutás elősegítése: tájékoztatás és tanácsadás az álláskereséshez; munkaügyi közvetítés;
  • Egészségügyi szolgáltatások: elsősegélynyújtó szolgálat létrehozása közösségi szinten, tevékenységek az alapvető higiéniai szabályok betartásának elősegítésére és elősegítésére, az ösztönző csomagok emberek mozgósításának növelésére a projekttevékenységekben való részvételre;
  • Egészségügyi beruházások: 10 közösségi fürdő vásárlása és üzembe helyezése a következő helyeken: Tasnádon (Tasnádszarvad és Cserveg), Erdődön, valamint 7 Szatmár megyei faluban: Felsőboldád (Szokond község), Kispeleske (Lázári község), Iriny (Érendréd község), Csedreg (Kökényesd község), Atya (Pusztadaróc község), Tasnádszántó (Tasnádszándtó község), Túrterebes (Túrterebes község). Mindegyik fotovoltaikus panelekkel ellátva.
  • Képzési tevékenységek a hivatalban dolgozók és az önkéntesek számára: 15 egészségügyi mediátor és 15 közösségfejlesztési facilitátor szakmai képzése a célközösségekből.
  • Információs, kommunikációs és projektmenedzsment tevékenységek.

Ennek az anyagnak a tartalma nem feltétlenül tükrözi az FRDS és az EGT és Norwegian Grants 2014-2020 hivatalos álláspontját. A bemutatott információk helyességéért és következetességéért a teljes felelősség a kezdeményezőket terheli.

A 2014-2020 közötti EGT Támogatásokból finanszírozott Helyi Fejlesztés, Szegénységcsökkentés és Roma Integráció Program pénzügyi támogatásával finanszírozott projekt.

hirek/2023/december/romak/542g-footer.png
hirek/2023/december/romak/8.jpg
hirek/2023/december/romak/9.jpg