×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
3 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Jegyzet

Rossz irányba tart a világ

2022.01.20 - 17:26
Megosztás:
Rossz irányba tart a világ
Az emberek többsége rég felismerte már, hogy rossz irányba halad a világ, nem lesz ez így jó, a maga módján mindenki arról álmodozik, hogy vissza kellene állítani azt az életvitelt, amelyik a nyugodt életet tette lehetővé.

Hogy kinek meddig kellene visszanyúlnia ahhoz, hogy ezt az életvitelt megtalálja, változó, mint ahogy változó az is, hogy kinek mit jelent a nyugodt élet. A szándék megvan a visszaállításra, de mindenki talál egy magyarázatot, egy hivatkozási okot arra, hogy miért nem lehet. Folyton valaki mást teszünk felelőssé, másoktól várjuk a megoldást, pedig lehet, hogy sokkal hamarabb érkezne a megoldás, ha mindenki önmagában keresné a hibát, mert a mi döntéseink nélkül nem változik meg az életvitelünk.

Az emberek többsége felismerte, hogy rossz irányba tart a világ, de tudatosodott már bennük, hogy a többség képes a változtatásokra, ha olyan változást akarnak, ami jó mindenkinek. Ilyen változás nincs. Akkor sem működött, amikor hatalmi eszközökkel próbálták elhitetni az emberekkel, hogy nekik mi a jó. Az emberre rákényszerített „jó” indulatokat, félelmet vált ki, ezek pedig könnyen gyökeret vernek és sokasodnak, könnyen a többségre jellemezővé válnak. Madách Imre Az ember tragédiája című drámájában, az athéni színben már a többség által irányított demokrácia bukásáról írt.

Az athéni szín témáját nem az athéni polisz erős és dicsőséges időszakából, hanem abból a szakaszából választotta, amikor a törvényen alapuló demokrácia már elkorcsosodott, és a törvény vezető szerepét felváltotta a népámítás. Madách athéni színe a demokrácia haldoklását, a demagógok hatalmaskodását és az ennek következtében kialakult, törvényen kívüli állapotot mutatja be.

Mintha ma is ezt látnánk. A legkisebb és a legmagasabb szinten tevékenykedő vezetőink a többség akaratából jutnak olyan pozíciókba, amelyek gyakorlásával a választóik érdekeit tiporják el. A többségét. És a többség panaszkodik, de nem tesz lépéseket. Ebben az állapotban kell választ adjon az emberiség, hogy képes-e meghozni a változást a saját életvitele javításának érdekében. A felismerés megtörtént, már csak a változtatás módját kell kieszközölni. Nőnek az elvárásaink többnyire másokkal, a legkevésbé sem magunkkal szemben. Az elvárások teljesítésekor a szükséges lépések megtételéhez ellentmondásos válaszok születnek, ezek sokszor a megoldásokat akadályozzák. Minél később születik meg a döntés arról, hogy lefékezzük a törvényen kívüli állapot kialakulását, annál nehezebb lesz egy olyan életvitelben élni, ami mindenki számára előnyös.

Elek György