×
2024. 05 02.
Csütörtök
Zsigmond
22 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

Robban a kanyaróbomba — járványt jósolnak

2019.01.08 - 14:31
Megosztás:
Robban a kanyaróbomba — járványt jósolnak

Az elmúlt évszázad legnagyobb európai kanyarójárványára figyelmeztetnek a szakemberek az idei évben, „köszönhetően” az oltásellenes mozgalmaknak. Legalább 60 ezer megbetegedésre számítanak. Ráadásul Románia az élen áll kanyarós fertőzések terén.

A legtöbb szülő csak hírből ismeri az egykor az egész országon végigsöprő járványokat. Rengetegen az interneten tudakozódnak védőoltás témában, ahol azonban sok megbízhatatlan információ is kering. A tapasztalatok azt mutatják, hogy két csoportjuk van azoknak, akik visszautasítják gyermekük kötelező védőoltását: az egyik csoportba tartoznak a roma anyák, akik szinte egyáltalán nem viszik a gyerekeket oltásra, ezért a járványok többsége a roma közösségekből indul ki, a másik csoportba pedig azok a szülők tartoznak, akik az interneten vagy máshol olvasottak miatt nem adatják be a vakcinákat. Utóbbiak az interneten olvasott cikkeknek jobban hisznek, mint a családorvosnak, gyermekorvosnak vagy az iskolaorvosnak.

Pont az előbb felsoroltak miatt, az egyre magasabb beoltatlanság következtében 2019-ben rekordméretű kanyarójárványra lehet számítani Európában: az Egészségügyi Világszervezet adataira alapozva akár 60 ezer megbetegedés is lehet idén. A kanyaró halálos kimenetelű is lehet: 2018-ban 72 személy halálát okozta ez a fertőző betegség, kétszer többen haltak bele tavaly, mint 2017-ben.

Az oltásellenesség Romániában, Lengyelországban és Franciaországban hódított magának leginkább teret, ami meg is látszott a fertőzések számán — az elmúlt évtizedek legnagyobb kanyarójárványa idehaza alakult ki. Az idei év első hetének végéig 15 600 kanyarós megbetegedést jegyeztek Romániában, amelyek közül 59 fertőzés halálos kimenetelű volt. Főként gyerekek betegedtek meg: 1 éves kor alatt 3266 megbetegedést regisztráltak, 1–4 év között 5453-at, 5–9 év között 2705-öt, 10–14 év között 1331-et, 15–19 év között 848-at, míg a felnőtt lakosság körében összesen 1997 fertőzést. A leginkább Szatmár, Arad, Temes, Krassó-Szörény, Brassó, Călăraşi és Vaslui megyét érintette a járvány, de nem volt olyan megye, ahol ne ütötte volna fel a fejét a kanyaró. Bár számtalan híradás szólt a kanyaróról és arról, milyen súlyos szövődményekkel járhat, mennyire fontos a védőoltás, mégis a ROR-oltást (kanyaró, mumpsz és rózsahimlő ellen véd) utasították vissza a legnagyobb mértékben idehaza — városon és vidéken egyaránt. A beoltott lakosság aránya folyamatosan csökken, ezzel pedig egy még pusztítóbb kanyarójárványnak engedünk utat — vélik az egészségügyi szakemberek.

 

Egy tüsszentéssel is fertőz!

 

A kanyaró nagyon fertőző vírusos megbetegedés, emberről emberre cseppfertőzéssel, azaz köhögéssel és tüsszentéssel terjed. Lappangási ideje körülbelül 10 nap. A háziorvos vagy gyermekorvos, aki már látott kanyarós beteget, vagy tanult róla, a jellegzetes tünetek alapján könnyen felállíthatja a diagnózist. A fertőzés magas lázzal kezdődik, ehhez nátha és a kötőhártya-gyulladás társul. A szájüreg belső oldalán levő cseresznyepiros folt, az úgynevezett Koplik-folt jellemző korai tünet, de ezt ritkán észlelik. A bőrkiütés is jellegzetes, barnásvörös elváltozás, amely a fejen kezdődik, és gyorsan kiterjed az egész testre.

A kanyaró általában nem igényel kezelést, nincs is rá specifikus gyógyszer. Ágynyugalom, lázcsillapítás, megfelelő mennyiségű folyadék bevitele általában elegendő. Ha nem lépnek fel szövődmények, a betegség 7–10 nap alatt magától elmúlik. Antibiotikum használatára csak szövődmények fellépte esetén van szükség, ilyenkor sokszor kórházi felvételre is sor kerül.

Esetleges szövődmények többnyire akkor lépnek fel, ha a beteg immunrendszere valamilyen ok miatt meggyengült. Ez előfordulhat kisgyermekeknél vagy időseknél, AIDS-betegeknél, esetleg daganat vagy leukémia miatt kezelteknél, veleszületett immunhiányosoknál. A fejlődő világban a gyermekek alultápláltsága is jelentős szerepet játszik.

A kanyaró megelőzése egyedül az idehaza is kötelező védőoltással lehetséges. A háromkomponensű ROR-oltást, amely kanyaró, rózsahimlő és járványos fültőmirigy-gyulladás ellen nyújt védelmet, 12 hónaposan kapják a csecsemők, majd 5 éves korban kell megismételni.

 

 

Bumbuluţ Krisztina