×
2024. 04 24.
Szerda
György
10 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Egészség

Rémhír, nincs féreg a maszkokban!

2021.04.01 - 20:00
Megosztás:
Rémhír, nincs féreg a maszkokban!
Újabb rémhír terjed a közösségi hálón a maszkokról, ne dőljenek be neki! / Fotó: pexels.com
Futótűzként terjed a közösségi médiában, hogy az egyszer használatos orvosi maszkokban apró férgek tanyáznak, amelyek megbetegítik a viselőjüket. Újabb rémhír, hangsúlyozzák a szakemberek.

A Szatmár megyei lakosok közül is egyre többen osztották meg ezen a héten azokat a videókat, amelyekben azt állítják egyesek, hogy a járvány fékezését célzó, egyszer használatos maszkokban apró férgek élnek, sőt, olyanok is akadnak, akik gyilkos nanoszálakra gyanakszanak. Az átlagpolgárok ezekben a kis videókban azt magyarázzák, hogy elég az egyszer használatos sebészeti maszkokat víz alá tartani, majd mikroszkóppal vagy akár a telefon kamerájának felnagyító üzemmódjával láthatóvá válnak az előbukkanó kis férgek. Vannak, akik nem állnak meg ennél a megállapításnál, hanem meggyőződéssel hangoztatják, hogy a férgekkel teli maszkokból egy-egy nagyobb lélegzetvétellel máris a tüdőben landolnak ezek a „férgek”, ahol szaporodni kezdenek, és megbetegítik a viselőjüket, ami akár elhalálozáshoz is vezethet.

A rohamtempóval terjedő őrületre folyamatosan érkeznek a reakciók a lakosoktól, sokan el is hiszik, hogy a maszkokban kis férgek élnek, amelyeket azzal a céllal tenyésztenek bennük, hogy megbetegítsék az embereket.  Megnyugtatásul rögtön leszögeznénk: természetesen a maszkokban nem élnek ilyen férgek. Mióta felröppent ez az álhír, nem csak nálunk, hanem Magyarországon, Németországban és más országokban is, számtalan szakember is megszólalt a témában, üzeneteiket pedig a legnépszerűbb közösségi oldalon is igyekeznek eljuttatni a lakossághoz.

A németországi DPA hírügynökség például biológiaszakértő segítségével kiemeli: a videókban látható sötét szálak valószínűleg a gyártás során (például a gyárban dolgozók munkaruhájáról) vagy a kicsomagolás után kerülhettek a maszkra. A lényeg viszont, hogy sem nem férgek, sem nem mérgezett nanotechnológiai rostok, hanem ártalmatlan anyagok, például szövetszálak. Mozogni pedig a hőváltozás vagy statikus elektromosság hatására kezdenek.

Egy nemzetközi tényellenőrző lap, a Correctiv anyagából kiderül, miért csak a sötét szál mozog: azért, mert az nem a termék rögzített része. Ezek a szálak ártalmatlanok, naponta több hasonlót lélegzünk be tudtunkon kívül, immunrendszerünk megbirkózik velük. A koronavírus néhány ember szerint egy ember alkotta vegyi fegyver, így nem csoda, hogy a vírus elleni védekezés egyik szimbóluma, a maszk is nagyobb figyelmet kap. Azt azonban nem szabad elfelejteni, hogy ezek a maszkok és pálcikák nem a vírussal jelentek meg, évek, évtizedek óta használják ezeket az egészségügyben és más területeken.

A magyaroszági, Zala megyei hírportálnak, a zaol.hu-nak nyilatkozó dr. Felső Péter mikrobiológus vizsgálat nélkül ugyan nem akart ítéletet mondani a videókon látható fonalakról, de állítása szerint akkor sem kellene félni, ha a szálak esetleg tényleg apró férgek lennének. Ezen az éghajlaton nagyon kevés úgynevezett emberpatogén — vagyis emberben betegséget okozni képes — féreg található, emeli ki. Térségünkben az esetleges patogén férgek széklettel való szennyeződéssel terjedhetnek, például abban az esetben, ha valaki terjesztő, és a végbelét követően a szájához nyúl, vagy más eszközt érint meg. Így is kizárólag a petéket terjeszheti. És itt a lényeg, hogy ezen az éghajlaton az emberpatogén férgek esetében a hordozó legyen ember vagy állat, nem kifejlett férget ürít, hanem petét, és azzal fertőződik meg a személy. Ebből a petéből az ember bélrendszerében alakul ki a féreg.

A klinikai mikrobiológus az arcmaszkok fertőtlenítését feleslegesnek gondolja, mint ahogy például sálakat sem szoktunk fertőtleníteni. Sőt, a maszkok alkoholba áztatása kifejezetten káros is lehet, mert gyengítheti szűrőhatásukat.

Bumbuluţ Krisztina

Naponta 40 szatmári tesztje pozitív
Ha csak enyhén is, de nőtt az új típusú koronavírus fertőzéssel diagnosztizált Szatmár megyei lakosok száma.
Ismét kötelező a védőmaszk viselése a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórházban!
Az utóbbi időben ismét elkezdett terjedni a COVID-19 vírus egy újabb variánsa, ami nem veszélyesebb, mint az eddigi variánsok, viszont rendkívül gyorsan terjed. Mivel Szatmárnémetiben és Szatmár megyében is megnövekedtek az esetszámok, a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház úgy döntött, hogy óvintézkedéseket vezet be.
Művész inspirálta maszkokkal készülhetnek a farsangra a diákok
Saját arcukból, illetve Erdős I. Pál kerámia maszkjaiból ihletődve készíthették el saját maszkjaikat a Kölcsey hatodikosai — a Márk-Nagy Ágota vezette múzeumtúrára március végéig várják a diákokat.