×
2024. 04 20.
Szombat
Tivadar
13 °C
kevés felhő
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Belföld

Ponea(ANSVSA): több mint 20 ezren folytatnak illegális sertéskereskedelmet az országban és terjesztik a sertéspestist

2021.11.21 - 17:24
Megosztás:
Ponea(ANSVSA): több mint 20 ezren folytatnak illegális sertéskereskedelmet az országban és terjesztik a sertéspestist
Országos viszonylatban több mint 20 ezerre tehető a sertésekkel törvénytelenül kereskedő személyek száma - nyilatkozta az országos állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági hatóság (ANSVSA) alelnöke. Mihai Ponea szerint a kupecek is felelősek az afrikai sertéspestis terjedéséért.

Az AGERPRES hírügynökségnek nyilatkozva Mihai Ponea rámutatott, becsléseik szerint meghaladja a 20 ezret azoknak a személyeknek a száma, akik "kisgazdaként" több száz állatot nevelnek, majd törvénytelenül árulják az élő sertést és a sertéshúst szerte az országban. A sertéspestis terjedéséért is főleg ők tehetők felelőssé - állítja -, ezért sürgősen fel kell lépni ellenük, intézkedések hiányában ugyanis "a gazdák és a fogyasztók húzzák majd a rövidebbet".

Az ANSVSA a közeljövőben ellenőrzéseket végez az illegális sertéskereskedelmet folytató személyek leleplezésére. Az alelnök szerint az úgynevezett próbavásárló-módszert fogják alkalmazni, azaz felhívják telefonon a közösségi médiában és különféle internetes oldalakon hirdető sertésárusokat, érdeklődnek az áruról, majd találkoznak az eladóval. "Ez is egy módszer arra, hogy szankcionáljuk és visszaszorítsuk ezt a fajta kereskedelmet" - magyarázta.

Mihai Ponea elmondta, jelenleg a képviselőház előtt van az úgynevezett sertéstörvény tervezete, amely szintén az illegális kereskedelem és az állatok ellenőrizetlen mozgásának felszámolását célozza. A szakember ugyanakkor arról biztosított mindenkit, hogy sem a háztáji sertéstartást, sem a disznóvágást nem tiltják be.

Az ANSVSA szerint november 18-án 516 aktív afrikaisertéspestis-góc volt az országban, ezek közül 17 kereskedelmi sertésfarmon.
2019-től mostanig 3819 gócot sikerült felszámolni.

Az afrikai sertéspestist okozó vírus jelenlétét legelőször 2017. július 31-én jelezték Romániában. Azóta a nyilvántartások szerint összesen 5945 vaddisznót fertőzött meg a kór 41 megyében. AGERPRES

APIA: igénylési határidő közeleg
A 2024-es évre járó mezőgazdasági és álattartási támogatást április 4. és június 7. között lehet kérvényezni a Szatmár Megyei Mezőgazdasági, Kifizetési és Intervenciós Ügynökségnél.
Szabad a sertés értékesítése és adómentes is
Senki nem fogja megtiltani az embereknek, hogy háztáji gazdaságukban sertést neveljenek, azt levágják vagy eladják. A sertéspestis miatt egy ingyenes állatorvosi igazolás viszont kell.
A sertés-törvény alkalmazási módszertanának javítását kéri a mezőgazdasági minisztertől Magyar Lóránd
Hatalmas pusztítást végzett Romániában a dél-afrikai sertéspestis: amióta 2017 nyara óta megjelent a járvány az országban, hatalmas károkat okozott a mezőgazdaságban és a gazdaságban egyaránt. A járvány megállítását célzó intézkedések részeként több mint 1,6 millió sertést öltek le, a nagy sertésneveldék hatalmas károkat szenvedtek, de a családi vállalkozások is kellemetlen helyzetbe kerültek több alkalommal. Ráadásul az ország távolról sem tudja kielégíteni a sertéshús iránti lakossági keresletet, emiatt disznóhús importjára kényszerülünk.