×
2024. 05 05.
Vasárnap
Györgyi
26 °C
enyhe eső
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.65 RON
100HUF = 1.28 RON
Belföld

Petíció indult az apás szülésért

2021.04.28 - 18:00
Megosztás:
Petíció indult az apás szülésért
Állami kórházakban kevésbé, a magánkórházakban viszont hosszú évek óta magától értetődő az apás szülés / Fotó: boon.hu
Egy kolozsvári szülész-nőgyógyász petíciót indított, melyben arra kéri a hatóságokat, hogy újból engedélyezzék, hogy igény esetén az apukák is bent lehessenek párjuk mellett a szülőszobán. Szatmár megyei támogatók aláírását is várják.

Egy kolozsvári szülészorvos petícióval szeretné felhívni az illetékes hatóságok figyelmét, hogy ne válasszák szét a családtagokat, hogy az apák is lehessenek ott szüléskor, mert egy gyermek születése egyedülálló és megismételhetetlen, rendkívül fontos pillanat egy család életében.

Dr. Zsigmond István azzal érvel kérése mellett, hogy a családtagok szétválasztása a járvány alatt nagy terhet ró a terhes nőkre, akiknek egyedül kell átesniük a szülés fizikai és mentális stresszén, mivel fő támaszuk a kritikus pillanatban nem lehet ott a korlátozások miatt. Másrészt az apák is lemaradnak gyermekük születéséről, sőt, napokig nem láthatják az újszülöttet, ami az orvos szerint negatív következményekkel jár a gyermekkel való kapcsolatra nézve. Hozzátette, hogy a járvány kitöréséhez képest, amikor az apák szüléskor való ottlétét megtiltották, már más helyzet áll fenn, ezért biztonságos körülmények között, akár negatív teszteredmény vagy oltás mellett ismét engedélyezni kellene az apák részvételét. Dr. Zsigmond István petícióját a következő linken lehet aláírni: https://bit.ly/3dTX9pD.

Államiban nem szokás

Az apás szülés a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórházban korábban, a koronavírus-járvány előtt sem volt bevett szokás, bár a lehetőség megvolt rá, hiszen csak hivatalosan kérni kellett az egészségügyi intézmény jóváhagyását. A megyeközponti nőgyógyászati-szülészeti magánklinikán viszont ez már megszokott dolog volt az elmúlt években, akár császármetszés esetén is, csakúgy, mint nagyon sok környező, magyarországi kórház szülészetén.

Köztudott, hogy szatmári gyerekek tucatjai születnek hosszú évek óta a szomszédos Magyarországon. Az évek folyamán a legtöbb kismama a hazai állami kórházak vélt vagy valós szegényes felszereltségére, a hiányzó modern technológiára hivatkozva választotta a külföldön történő, biztonságosabbnak vélt szülést, de nem elhanyagolandó tényező az sem, hogy az anyanyelvükön beszélő, magyarországi szakemberekben sokan jobban megbíznak, no és az, hogy ezek az intézmények bababarátabbak, mint a hazaiak: az apukák támogathatják vajúdás és szülés közben a kismamákat, itt már természetes az aranyóra, az újszülött és az édesanya folyamatos együttléte, a 24 órás rooming-in. 

Az egészségügyi szaktárca legutóbbi, 2021/434-es számú rendelete, amely egy hónapja lépett érvénybe, nem tiltja a kísérő jelenlétét a szülés során, de nem is ad rá keretet. Így a kórházi protokoll lesz az irányadó, ami összhangban kell hogy legyen a betegek jogait szabályzó 2003. évi 46. számú törvénnyel, melynek 32. cikke előírja, hogy a kórházba beutalt személynek joga van családja és barátai támogatásában részesülni. Péter Krisztina kolozsvári ügyvéd már az elmúlt héten is megerősítette lapunknak, hogy ennek megfelelően érdemes még szülés előtt írásos kéréssel fordulni az adott egészségügyi intézmény felé, és igényelni a kísérő jelenlétét a szülés alatt.

Bababarát-anyabarát

Nyugat-Európában már nemcsak bababarát, hanem anyabarát kórházak is vannak. Az Egészségügyi Világszervezet és az UNICEF közös állásfoglalása szerint egy megszabott kritériumrendszert kell teljesíteniük a bababarát és anyabarát minősítésre pályázó kórházaknak. 

A bababarát kórház követelménye, hogy a szülészeti intézmény rendelkezzen írásos szoptatási irányelvekkel, melyeket rendszeresen ismertetnek az egészségügyi dolgozókkal; az osztály minden dolgozója kapjon elegendő felvilágosítást az irányelvek gyakorlati alkalmazásához; a leendő anyákat tájékoztatni kell a szoptatás előnyeiről és módjairól; az újszülöttek mellre tételét már életük első órájában elő kell segíteni; meg kell tanítani az anyákat a szoptatás technikájára; anyatej helyett kizárólag orvosi javaslatra kaphatnak mást az újszülöttek; rooming-in szolgáltatást kell biztosítani; biztatni kell a kismamákat, hogy a baba igényei szerint szoptassanak; támogatást kell biztosítani anyacsoportok megalakulásához.

Az anyabarát kórház minősítés szintén nem a technikai felszereltség vagy az adott intézmény anyagi hátterének függvénye, hanem szemléletmódot jelent, melynek lényege, hogy a kórháznak kell alkalmazkodnia a frissen szült édesanya igényeihez, nem pedig fordítva. Az anyabarát kórház cím elnyerésének előfeltétele a bababarát minősítés megléte, ami azonban a kismamákat nem kötelezi semmire, pontosabban nem teszi kötelezővé a rooming-in elhelyezést a számukra. Az anyabarát kórházakban tiszteletben tartják a friss anyukák kívánságait, így annak a kérésnek is eleget tesznek, ha az édesanya jobb szeretné egyedül tölteni az első éjszakákat, és teljes egészében a pihenésre, felépülésre összpontosítana ezekben a napokban.

Bumbuluţ Krisztina

Kék Pontot nyitott az UNICEF a Szatmár Megyei Könyvtárban
Kék Pontot nyitott az UNICEF a Szatmár Megyei Könyvtárban. A Kék Pont egy gyermek- és családtámogató központ, amely biztonságos menedéket, valamint alapvető szolgáltatásokat, játékot, védelmet és tanácsadást a gyermekek és anyák számára egy helyszínen.
Intézkedéseket követel a Declic közösség a kórházon belüli fertőzések jelentette probléma megoldása érdekében
Csaknem 20 ezer aláírást tartalmazó petíciót adtak át csütörtökön a Declic közösség tagjai Ioana Mihăilă egészségügyi miniszternek a kórházon belüli fertőzések napi szintű jelentését lehetővé tevő mechanizmus bevezetését követelve.
Feltételekkel, de engedélyezett az apás szülés
A lazításoknak köszönhetően jelen lehetnek az apák gyermekeik születésénél, de ez bizonyos feltételekhez kötött — közölte az egészségügyi szaktárca vezetője. Azt, hogy az édesapa is bent legyen a szülőszobán, kérvényezni kell az egészségügyi intézménynél.