×
2024. 04 20.

Ovidiu Hațegan mutatta fel a torna első piros lapját

2021.06.15 - 09:03
Szlovákia labdarúgó-válogatottja 2–1-re győzött Lengyelország ellen az Európa-bajnokság E-csoportjának hétfő kora esti mérkőzésén Szentpéterváron. Spanyolország a svédekkel ikszelt.

Hiába járt többnyire a lengyelek lábán a labda, a fehér mezeseken nem látszott, hogy lenne ötletük a masszív szlovák védőfal áttörésére. Túloldalt viszont a gyors szlovák szélsők mindkét oldalon kóstolgatták a lengyel védelmet. Így született a vezető találat is, amikor Róbert Mak, a Ferencváros támadója (képünkön a 20-as számú mezben) két lengyel védővel csatázott a bal oldalon, egy nagyszerű köténycsellel lerázta őket, a 16-oson belülre törve éles szögből, mintegy kilenc méterről lőtt, és a kapufáról visszavágódó labda a lengyel kapus, Wojciech Szczesny válláról a kapuba pattant (0–1). Szczesny az első kapus, akinek Eb-n öngól került a neve mellé.
A szünetig nem változott az eredmény, viszont a fordulás után, az újrakezdést követően 32 másodperccel egy hosszú adogatást lezáró Klich, Rybus összjáték végén utóbbi középre passzolt, és Karol Linetty hét méterről, ballal a kapu bal oldalába gurított (1–1).
Feljavult ugyan a lengyelek játéka, viszont a 62. percben porszem került a gépezetbe: az ellenfele lábára taposó Grzegorz Krychowiak megkapta második sárga lapját a mérkőzést vezető aradi bírótól, Ovidiu Hațegantól, így Lengyelország megfogyatkozott. A találkozó negyedik bírója egyébként a nagykárolyi Kovács István volt.
A gondos labdatartásra átálló szlovákoknak tíz perc sem kellett ahhoz, hogy kihasználják az emberfórt: Mak szögletét a csapatkapitány, Marek Hamsík a rövid oldalon fejjel megcsúsztatta, és Milan Skriniar le is vehette a labdát, mielőtt jobbal, 14 méterről a kapu jobb oldalába bombázott (1–2).
A folytatásban a lengyeleknek volt egyenlítési lehetősége, viszont az eredmény nem változott, így Szlovákia újra legyőzte Lengyelországot: a két csapat legutóbbi öt meccséből már a negyediket nyerte meg.

Spanyol fölény
Hiába játszott óriási fölényben a spanyol válogatott, Luis Enrique csapata gól nélküli döntetlent ért el  Svédországgal szemben a csoport másik mérkőzésén.
Az ibériai együttes ezen a találkozón házi csúcsot is döntött, hiszen a kezdő tizenegyesbe felálló Pedri, az FC Barcelona játékosa aki 18 évesen és 201 naposan minden idők legfiatalabb spanyol labdarúgójává lépett elő Európa-bajnoki mérkőzésen. És nem is játszott rosszul, hiszen élete első Eb-mérkőzésén ugyanannyit passzolt (89), mint a svéd csapat tagjai együttvéve. A spanyolok egyébként minden statisztikai adatot tekintve felülkerekedtek: az első félidőben a sikeres passzok számát tekintve 303–38 volt az állás, a meccs végén pedig 85,1 százalékos volt labdabirtoklási arányuk.
Mindezek ellenére elmondható, hogy szerencséjük volt a spanyoloknak, hogy az első félidő végén nem kerültek hátrányba: a hajrában ugyanis Alexander Isak megbolondította Aymeric Laporte-ot, lövése után Marcos Llorente lábáról a kapufára pattant a labda, ahonnan pontosan Unai Simón ölébe tért vissza a laszti.
A játék képe alapján ugyanakkor a svédekre nézve volt hízelgő a gól nélküli végeredmény, amit kellően meg is ünnepeltek a lefújás után.

EURÓPA-BAJNOKSÁG, 1. FORDULÓ

E-csoport

Lengyelország – Szlovákia 1–2 (0–1)
G.: Karol Linetty 46., illetve Wojciech Szczesny 18. (öngól), Milan Skriniar 69.
Kiállítva: Grzegorz Krychowiak (62.)

Spanyolország – Svédország 0–0

Először nyertek Eb-t az angolok
Anglia hosszabbítás után 2–1-re legyőzte Németországot a női labdarúgó Európa-bajnokság döntőjében, a Wembley Stadionban, így története során először elhódította a kontinensbajnoki címet.
1968 után ismét olasz siker az Európa-bajnokságon
Olaszország nyerte meg a labdarúgó Európa-bajnokságot: Roberto Mancini szövetségi kapitány együttese a torna vasárnapi döntőjében 1–1 után tizenegyespárbajban győzte le Anglia csapatát a londoni Wembley Stadionban. Angliának még mindig nincs Eb-győzelme.
Olasz-angol döntővel zárul vasárnap az Eb a Wembleyben
Olaszország nyitotta június 11-én, és Olaszország zárja július 11-én a Eb-t. Egy hónappal ezelőtt 3–0-ra verte a törököket Rómába, most az angolok ellen játsszák a döntőt Londonban.