×
2024. 04 27.
Szombat
Zita
5 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

Örökzöld mű vagy élő karácsonyfa?

2020.12.07 - 16:34
Megosztás:
Örökzöld mű vagy élő karácsonyfa?
Fotó: marthastewart.com
Márk-Nagy Jánost, az Erdélyi Kárpát-Egyesület szatmárnémeti osztályának tagját arról kérdeztük, hogy miképpen válasszunk karácsonyfát úgy, hogy közben a környezetet is védjük.

Tény, hogy a karácsony egyik elmaradhatatlan része a karácsonyfa, annak vásárlása és díszítése. Az emberek e tekintetben két nagy táborra oszthatók: az elsőbe azok tartoznak, akik a műanyagból készült fa mellett teszik le a voksukat, arra hivatkozva, hogy az minden évben felhasználható; a másik táborba azok kerülnek, akik évről évre az élő fenyőfákat választják. Környezetvédelmi szempontból nagyon nem mindegy, milyen fát választunk karácsonyra, hogy közben a természetet is megvédjük.

A témával kapcsolatban Márk-Nagy Jánost, az Erdélyi Kárpát-Egyesület szatmárnémeti osztályának tagját kérdeztük.

A szakember véleménye szerint a műfenyő egyáltalán nem alkalmas környezetvédelmi szempontból. „A műanyag fenyőfát egyáltalán nem ajánlom. Mint azt tudjuk, a műanyagot, amiből ezeket a fákat is készítik, kőolajból állítják elő. A túlzott kőolaj-kitermelés már önmagában is komoly ökológiai probléma, ami mellé társul a műanyag előállításának folyamata is, ami szintén rendkívül szennyező. A többség csak a kész termékeket látja a boltokban, nem gondolva arra, hogy az alatt az idő alatt, amíg előállítják azokat, mennyi káros hatás éri a természetet. Amennyiben mégis műfenyő mellett döntenénk, nagyon fontos, hogy a megfelelő módon távolítsuk el, miután már nem szeretnénk azt használni. Fontos, hogy ne a szemetesbe dobjuk, hanem hasznosítsuk újra. Évente temérdek mennyiségben kerülnek a szemétbe műfenyők, ami a környezetszennyezés egyik formája” — mutatott rá Márk-Nagy János.

A szakember azok számára is szolgált pár jó tanáccsal, akik az élő fákat részesítik előnyben, s emellett pár karácsonyfa-alternatívát is javasolt. „Ha élő fenyőfát szeretnénk vásárolni, javasolnám, hogy azt az otthonunkhoz legközelebbi helyről tegyük. Minél közelebb, annál jobb, hiszen ezáltal csökkenthető a szállítás alatt kibocsátott széndioxid mennyisége. Ami az alternatívákat illeti, a legfőbb szempont az emberek kreativitása. Nyugodtan felhasználhatunk ágakat, gallyakat, amelyeket saját ízlésünk szerint díszíthetünk. Emellett kidekorálhatjuk a kinti fákat is, sőt, akár cserepes fenyőt is vásárolhatunk. Ez utóbbit azonban nagyon körültekintőn kell gondoznunk ahhoz, hogy sokáig megmaradjon” — összegzett Márk Nagy János.

Kallós András

Az 50 banis palackvisszaváltás nem karikacsapás
Még nem megy úgy a ReturoSGR néven működő csomagolóanyag-visszaváltás mint a karikacsapás, vannak részei a rendszernek, amelyeket még finomhangolni kell. Működtetőnek, használóknak is szokni kell az újat.
Tiltólistán az egyszer használatos műanyag termékek
Nálunk is érvényben van az Európai Unió által elfogadott törvény, miszerint az egyszer használatos, nem lebomló és nem komposztálható műanyag termékeket tilos forgalmazni és elérhetővé tenni. A törvény megszegése súlyos pénzbírsággal járhat.
Fenyővásár gond nélkül
A korábbi években terhet hárítottak a vásárlókra is a román hatóságok fenyőfavásárlásnál is, hol füljelző számot, hol hidegbillogot kellett figyelnie annak, aki szabályosan akart vásárolni.