×
2024. 05 06.
Hétfő
Ivett, Frida
26 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.65 RON
100HUF = 1.28 RON
Szatmárnémeti

Örökségünk őrei – fogadj örökbe egy emlékművet országos döntője zajlott Szatmárnémetiben

2023.05.06 - 20:09
Megosztás:
Örökségünk őrei – fogadj örökbe egy emlékművet országos döntője zajlott Szatmárnémetiben
A verseny résztvevői valamilyen szinten mind győztesnek számítanak. (Fotók: a szerző felvételei)
A kolozsvári Fekete Sereg JZSUK és a Magyarlapádi Templom Testőrei nyerték meg az Örökségünk őrei – fogadj örökbe egy emlékművet Szatmárnémetiben szervezett országos döntőjét.

Szombaton, május 6-án zajlott a nagy népszerűségnek örvendő, Örökségünk őrei – fogadj örökbe egy emlékművet vetélkedő országos döntője Szatmárnémetiben, a Kölcsey Ferenc Főgimnáziumban.

Noha a regisztráció és a csapatbeosztás már reggel 9-kor elkezdődött, a verseny ünnepélyes megnyitójára délután 13:30-kor tartották, ahol a műsorvezető, Laczkó Vass Róbert kolozsvári színművész köszöntötte a jelenlévőket. “Nagy öröm és megtiszteltetés számomra, hogy idén én is részese lehetek ennek a különleges élménynek, amelyet ez a verseny jelent a romániai magyarság örökségvédelmi törekvéseinek palettáján immár évek óta.” — vallotta be a színművész, átadva a szót az iskola igazgatójának.

hirek/2023/majus/oroksegunk/img-0071.JPG

Pataki Enikő, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium igazgatónője szívélyesen köszöntötte az egybegyűlteket. “Öröm és megtiszteltetés számunkra házigazdaként köszönteni egy, az iskolai versenyek sorában mindenképpen rendhagyó, és azokon túlmutató verseny résztvevőit. Sokszor és sokat beszélünk ma az oktatásban transz- és interdiszciplinaritásról, kompetencia és élmény alapú tanításról, de ez a verseny úgy foglalja magába mindezt, hogy közben egy számunkra, erdélyiek számára sokkal fontosabb célt valósít meg: megőrzi és továbbörökíti nem csak a tudást, hanem a teremtő értéket is, amelyet őseink épített örökségünk által ránk hagyományoztak.” — mondta köszöntőjében az igazgatónő, kiemelve, hogy a kezdetek óta figyelmmel kíséri ezt az izgalmas és fontos versenyt. “Lenyűgöz és örömmel tölt el a lelkesedés, a sok kiváló ötlet, amelyekkel a csapatok megismertetik az örökbefogadott műemléket és újjáélesztik azokat.” — magyarázta Pataki Enikő, megköszönve a diákok odaadó munkáját. Beszédét Ady Endre szavaival zárta: “Őrzők, vigyázzatok a strázsán,/ Az Élet él és élni akar,/ (...) S a csillag-szóró éjszakák/ Ma sem engedik feledtetni /Az ember Szépbe-szőtt hitét /S akik még vagytok, őrzőn, árván,/ Őrzők: vigyázzatok a strázsán.”

hirek/2023/majus/oroksegunk/img-0084.JPG

A múlttal tisztában kell lenni, a jelent építeni, a jövőt pedig tervezni kell

A továbbiakban Kereskényi Gábor, Szatmárnémeti polgármestere köszöntötte a jelenlévőket, mindenekelőtt arra hívva fel a figyelmet, hogy tisztában kell lennünk múltunkkal, építenünk kell a jelenünket és terveznünk a jövőnket, ez a verseny pedig tökéletes példa és buzdítás arra, hogy saját értékeinkkel táplálkozzunk, amiből annyi van, hogy a következő ezer esztendőre is elég lesz. “Én nagyon örülök, hogy Szatmárnémeti városa ad otthont ennek a rangos vetélkedőnek, külön öröm számomra, hogy egy olyan versenyen szólhatok pár szót, ahol épített örökségünk bemutatása, megőrzése a tét és a cél.”– vallotta Kereskényi, majd sok sikert kívánt a versenyzőknek, arra buzdítva őket, hogy ez az eszmeiséget az iskola után is vigyék tovább.

hirek/2023/majus/oroksegunk/img-0109.JPG

 Az épített örökség több, mint omladozó épületek összessége

A polgármester után ismét Laczkó Vass Róbert vette át a szót. “Számunkra, erdélyi magyarok számára az épített örökség több, mint omladozó épületek összessége, hiszen kézzelfogható jelei, ezer éves erdélyi múltunknak, kultúránknak mestertudásunknak — Erdélyben,  Bánságban, Partiumban, Máramarosban. Éppen ezért annyira fontos az épített örökségünk megőrzéséért végzett munka is, melyben az Örökségünk őrei —fogadj örökbe egy emlékművet programnak és versenynek köszönhetően a fiatalok is tevékenyen részt vállalnak” — mondta. A továbbiakban többek között a verseny létrejöttének történetét, megtett újtát és célját ismertette. Elmondta, hogy a szatmárnémetiben rendezett országos versenyen az utolsó feladatot kell végrehajtsák a versenyzők: egy-egy 7-10 perces színdarabot kell bemutassanak, amelyben a csapatok az általuk választott épület múltját és jelenét viszik színpadra. Mielőtt a bizottsági- valamint a zsűritagokat is bemutatta volna, elmondta, hogy az országos döntőn öt megye hat csapata mérkőzik meg.

A megnyitót követően rögtön el is kezdődtek az előadások, így elsőként a kézdivásárhelyi Fényirda őrei léptek színpadra az általános iskolás kategóriában. Az előadások között egy-egy kvíz is zajlott, illetve a nézők a Kölcsey Ferenc Főgimnázium Vakvarjúcskák csapatának előadását is megtekinthették.

Szatmáron gyakoriak az országos döntők

Az előadások után a várva várt eredményhirdetés következett, amelyet ezúttal is ünnepi beszédek, illetve szakmai kiértékelő tett teljessé.

Az izgalom fokozása érdekében először Pataki Csaba, a Szatmár Megyei Tanács elnöke gratulált a versenyzőknek, kiemelve azt, hogy nem csak a döntőbe jutottak, hanem minden diák győztes ezen a versenyen, hiszen minden versenyző megtanult valamit helytörténetből, megtanulta az ősei által felépített épületek történetét és azt művészi előadások keretében adta elő. Az elnök megköszönte Hegedüs Csillának, hogy annakidején megálmodta ezt az egészet, és olyat csinált, amit nem egyszerű az országban: hivatalosította is azt. A továbbiakban ismét a diákokhoz, illetve az egész teremhez intézte szavait. “Itt ma is olyan generációk ülnek, akik remélem, hogy majd az unokáikat is megfertőzik az örökségünk szeretetével, és én azt kívánom mindannyiunknak, hogy nagyon sok ilyen jellegű rendezvény legyen, nagyon sok jó, erős magyar tannyelvű osztály legyen Erdély szerte. Továbbá szeretettel várunk vissza benneteket Szatmárra – akár erre a versenyre, akár egy másikra —, hiszen itt szinte hetente van egy országos döntő, azért mert általában ahol a szatmáriak megjelennek, igyekeznek meg is nyerni azokat a versenyeket.” — fejezte be beszédét mosolygósan Pataki Csaba.

hirek/2023/majus/oroksegunk/img-1959.JPG

Egy verseny akkor igazán jó, ha abban van fejlődés

Ezt követően a zsűri elnöke, dr. Szabó-Thalmeiner Noémi érkékelte ki az előadásokat, elmondván, nagyon örült, amikor felkérték hogy a verseny elnöke legyen. “Úgy gondolom, hogy egy verseny akkor igazán jó, ha abban van fejlődés” — kezdte a kiértékelést a zsűri elnöke, majd gratulált a színvonalas, irigylésre méltó munkákhoz. 

Dr. Szabó-Thalmeiner Noémi  elmesélte, hogy amikor azon gondolkodott, vajon melyik csapat kapja majd az első díjat, problémába ütközött, hiszen minden csapat munkájában talált valami erősséget, amely az előadások megtekintését követően csak tovább gazdagodott. Mint mondta, az általános iskolások kategóriájában megragadta az egyes csapatok épület választása, más csapatok bátorsága, a díszlettervezés, kreativitás, illetve a színpadon tanúsított felszabadult játék.
Ami a középiskolások kategóriáját illeti, gratulált az egyes csapatok nemes célkitűzéséért, más csapatokra pedig azért volt büszke, mert az épület mellett a szellemi értékek megóvására is sort kerítettek.
Végül összegezve mindenkinek gratulált, úgy a munkához, mint a lelkesedéshez, illetve külön gratulált az ötletgazdának, Hegedüs Csillának ezért a “nagyon kreatív értékhordozó verseny” létrehozásáért.

hirek/2023/majus/oroksegunk/img-1969.JPG

Az eredmények

Az egyre inkább fokozódó izgalom után végül elérkezett az eredményhirdetés pillanata is, amikor Hegedüs Csilla színpadra hívta az országos verseny legjobb csapatait.

Az általános iskolások kategóriájában az első díjat a kolozsvári Fekete Sereg JZSUK csapata kapta, második díjas a Nagybányai Pénzverde Őrei-Az időutazók csapata lett, a dobogó harmadik fokára pedig a kézdivásárhelyi Fényirda őrei állhattak.

A középiskolások kategóriájában a Magyarlapádi Templom Testőrei nyerték az első díjat, a másodikok a dicsőszentmártoni Vármegyeháza őrei lettek, a harmadik díjat pedig a kolozsvári Capistranius-Alverna csapata kapta.

A csapatok mellett Szénás Zalán a kvíz nyerteseinek is egy-egy jelképes díjat adott át: közülük Katona Jázmin, Tallián Franciska, Szmutku Zsófia, Polacsek Ábel és Árvai Zsolt egy-egy bérletet nyertek az Electric Castle zenei fesztiválra, Németh Kristóf pedig a Testplay vásárlási utalványát kapta.

A rangos esemény egy mosolygós csoportkép készítésével zárult.

Szabó Beatrix

SZÓLJON HOZZÁ FACEBOOKON!

Múlt a jelenben, jelen a múltban
Online folytatódik az Örökségünk őrei örökségvédelmi verseny. A versenyt a 2019/2020-as tanévben írták ki, melyre 19 lelkes csapat jelentkezett, ám a koronavírus-járvány miatt félbeszakították a megmérettetést.