×
2024. 04 20.
Szombat
Tivadar
2 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Belföld

Orbán Viktor Bukarestben: Romániát mielőbb be kell fogadni a schengeni térségbe

2022.12.17 - 14:42
Megosztás:
Orbán Viktor Bukarestben:  Romániát mielőbb be kell fogadni a schengeni térségbe
Orbán Viktor nyolc év után érkezett újra Bukarestbe, és hatalmas fejlődést tapasztalt, amely meglátása szerint indokolttá tette Románia tagságát a schengeni övezetben. (Fotók: Miniszterelnöki Sajtóiroda/MTI)
Ursula von der Leyent, az Európai Bizottság (EB) elnökét, illetve Orbán Viktort, Magyarország miniszterelnökét fogadta szombaton Klaus Iohannis az azeri államfő és a grúz kormányfő társaságában a Cotroceni-palotában.

 A világon egyedülálló beruházás mellett kötelezte el magát partnereivel Magyarország, a világ leghosszabb tenger alatti villamosenergia-vezetékének megépítésére készülünk  —  jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök szombaton Bukarestben, mielőtt aláírták az Azerbajdzsánból Grúzián és Románián keresztül Magyarországra áramot szállító villamosenergia-hálózatról szóló szerződést. Emellett azt is elmondta, hogy Romániát mielőbb be kell fogadni a schengeni térségbe, s egyben arról biztosította a román felet, hogy ebben a kérdésben számíthat Magyarország támogatására.

A magyar kormányfő hangsúlyozta, hogy az Európai Unió stratégiai vákuumban van, amelyben az országok vezetőinek kell gondoskodniuk arról, hogy megteremtsék országaik számára a gazdasági és energiabiztonságot. Hozzátette: a megoldás új energiaforrások keresése és beszállítása Európának.
    
Észszerű közelségben a Kaszpi-tenger körül van energiaforrás, és ennek kiaknázására jelent innovatív megoldást a most bejelentett vezeték — tette hozzá.

hirek/2022/december/orban2.jpg

   
Orbán Viktor kiemelte, hogy a mostani európai helyzet "olyan zavaros, amilyenre emberemlékezet óta nem volt példa". Háború van a szomszédunkban, van egy súlyos energiaválság - amely nemcsak ár-, hanem ellátási válság is -, közben az egész európai gazdaságon végigsöpör az infláció, az európai vezetők úgy döntöttek, hogy szétválasztják az orosz gazdaságot és az európai gazdaságot, és ráadásul az Egyesült Államokban soha nem látott, Európát is sújtó piacvédelmi intézkedéssorozat vette kezdetét  —  sorolta.
    
Mindez azt jelenti, hogy véget ért az európai gazdaságtörténetnek az a korszaka, amelyben olcsó nyersanyagot és energiát hoztunk be Oroszországból, cserében nyugati technológiát adtunk, és ez mindkét fél számára gazdasági növekedést és katonai biztonságot eredményezett. Új stratégia viszont nincs, ezért alakult ki stratégiai vákuum  —  mutatott rá. Hangoztatta: ebben a helyzetben csak az innováció jelent megoldást, és a most bejelentett vezeték igazi innovatív beruházás.

hirek/2022/december/orban.jpg

Az elsősorban szél- és napenergia-termelésből Azerbajdzsánból villamos energiát szállító, tenger alatti vezeték 1195 kilométer hosszúságú lesz, és gyors internetes adatátvitelre alkalmas optikai kábellel is összeköti majd Romániát és Grúziátt. Kapacitása eléri az 1000 megawattot.
    
A szerződést Orbán Viktor mellett Nicolae Ciuca román kormányfő, Ilham Aliyev azerbajdzsáni elnök és Irakli Garibasvili grúziai miniszterelnök írta alá Ursula von der Leyen európai bizottsági elnök jelenlétében.
    
A miniszterelnök felszólalásában méltatta, hogy az EU az elmúlt időszakban sok figyelmet fordított Azerbajdzsánra, fejlesztette az együttműködést, és Ilham Aliyev azerbajdzsáni államfő is nyitott volt együttműködésre. "Én is több mint egy évtizede tapasztalom azt, hogy Azerbajdzsánra mint megbízható partnerre, mindig számíthat az Európai Unió"  —  jelentette ki.

A Cotroceni-palotában nyilatkozó magyar miniszterelnök elmondta, legutóbb nyolc évvel ezelőtt járt a román fővárosban, s gratulálni szeretne “romániai barátainak” az ebben az időszakban elért fejlődésért. Szerinte ez a fejlődés indokolttá teszi Románia csatlakozását a schengeni térséghez, s egyben arról biztosította a román felet, hogy ebben a kérdésben számíthat Magyarország támogatására.

Hírszerkesztő

 

Vasárnaptól határellenőrzés nélkül utazhatunk a repterekről
Vasárnaptól határellenőrzés nélkül utazhatunk a repterekről – Románia csatlakozik a légi és tengeri schengeni övezethez. Március 31-től már nem szükséges a határrendészeti ellenőrző pontokon az útiokmányokat felmutatni.
Csak nem akarják az osztrákok „Schengenbe engedni” Romániát
A Románia és Bulgária teljes körű schengeni csatlakozásával szembeni osztrák vétó fenntartását támogatja Gerhard Karner osztrák belügyminiszter.
Ausztria beleegyezik a légi határok megszüntetésébe
Ausztria egyelőre csak egy sajtónyilatkozatban fejtette ki álláspontját Románia légi határokkal való schengeni csatlakozása ügyében, ez pedig „nem jelent hivatalos álláspontot” — óvatosan örül Cătălin Predoiu belügyminiszter.