×
2024. 03 30.
Szombat
Zalán
16 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Belföld

Optimista hozzáállás a munkahelyváltáshoz

2021.11.23 - 15:00
Megosztás:
Optimista hozzáállás a munkahelyváltáshoz
Több ágazatban is visszaállt a pandémia előtti állapot, megnőtt a meghirdetett munkahelyek száma, ezzel párhuzamosan az álláskeresők is visszanyerték önbizalmukat és optimizmusukat, bátrabban szánják el magukat egy váltásra, mutat rá az eJobs felmérése.

A hazai munkavállalók visszanyerték bizalmukat a munkaerőpiacban, és bátrabbnak mutatkoznak az esetleges karrierváltásban, derül ki az eJobs Románia legújabb felméréséből. A munkavállalók optimizmusa a pandémia előtti időszakra jellemző magas szintet ért el: a felmérésben résztvevők 74 százaléka úgy véli, hogy amennyiben munkahelyet szeretnének változtatni, kevesebb mint három hónap alatt sikerülne új állást találniuk. Az egyik legnagyobb állásközvetítő platform által végzett közvélemény-kutatásban résztvevők több mint fele úgy gondolja, hogy egy hónap is elegendő lenne számára a munkahelyváltáshoz. Az adatok alátámasztják, hogy idén a munkaerőpiac visszaállt a 2020-at megelőző időszak szintjére, 2020-ban azonban a bizonytalanság és a félelem volt a jellemző ezen a területen.
A jelentkezők önbizalma nemcsak optimizmusukból derül ki, hanem abból is, hogy milyen kompromisszumokat lennének hajlandók megkötni egy jobb állás érdekében. Kiderül, hogy 46 százalékuk nem lenne hajlandó engedni a következő kérdésekben: nem váltana kisebb fizetésért, nem váltana szakmát, és a lakhelyétől távol levő munkahely sem jöhet számításba. Ugyanakkor a válaszadók 31 százaléka a jobb kilátásokkal kecsegtető munkahely érdekében szakmát is hajlandó lenne változtatni, 13 százalékuk kevesebb bérért is dolgozna, ha az új munkahely közelebb lenne lakóhelyéhez, ugyanakkor 10 százalék akár lakóhelyet is változtatna egy jobb állás miatt.
„Ha tavaly azt láttuk, hogy az álláskeresők körében nagy a félelem és a bizonytalanság, akkor 2021 nemcsak a munkaerőpiac helyreállásáról szól, hanem arról is, hogy a munkavállalók visszanyerték önbizalmukat, és bátrabbak lettek. Azzal párhuzamosan, hogy több ágazatban helyreállt a rend, és megnőtt a meghirdetett munkahelyek száma, a munkakeresők optimizmusa is megnőtt. Abban a helyzetben vagyunk, amikor a munkahelyváltás ismét egy opció lett, nem pedig egy szükséges lépés, amint az a tavalyi évben volt, amikor csak azok kerestek új állást, akiknek nem volt más lehetőségük” — mondja Raluca Dumitra, az eJobs Románia marketingigazgatója.
A visszajelzés fontos szempont marad a munkakeresők számára: 58 százalékuk szeretne visszajelzést kapni, miután tárgyalt a munkaadóval, még ha negatív választ is kap. A felmérésben résztvevők 27 százaléka mondja, hogy zavarja őket, ha sablonkérdéseket kapnak az interjún, vagy ha a magánéletükről kérdezik őket, az alkalmazó távolságtartó magaviselete, a túl hosszú állásinterjú vagy az a tény, hogy nem sikerül túl sok információt megtudnia a leendő munkáról, a válaszadók 15 százalékának okoz frusztrációt.
A bérelvárással kapcsolatban elmondható, hogy a legtöbben a végzettségüknek, tapasztalatuknak megfelelő fizetést kérnek, de a pályakezdők esetén megváltozik ez a képlet, hiszen a nulla tapasztalattal rendelkező munkakeresők úgy vélik, 2500–3000 lej fizetést érdemelnének havonta, míg azok, akik már 1–2 évet dolgoztak, 2000–2500 lejes fizetésben bíznak.
„Nagyrészt a munkakeresők bérelvárása olyan szinten van kalibrálva, amit a munkaadók ajánlani tudnak, főleg, ha olyan személyekről van szó, akik már dolgoztak korábban, így tisztában vannak azzal, mennyit ér a munkájuk. A dolgok megváltoznak a pályakezdők esetén, hiszen sokan közülük nem tudják, pontosan mit és mennyit is kell hogy dolgozzanak. Azonban amikor szembesülnek a munkaerőpiaci realitásokkal, megtudják azt is, milyen fizetést remélhetnek” — fogalmaz Raluca Dumitra.
Az állásközvetítő portál közleménye szerint az alkalmazottak 48 százaléka szeretné, ha új munkahelyén az első hónapban a menedzser vagy egy tapasztalt kolléga irányítaná, ha lenne egy kidolgozott munkaterve, s a teljes csapat segítené beilleszkedését. Ugyanakkor 14 százaléknak az alkalmazást követően is fontos a visszajelzés, mivel be szeretnének illeszkedni az új munkahelyen. A felmérést október 18. és november 5. között végzeték 1213, 18 évnél idősebb, aktív munkavállaló körében. Az eJobs portálon több mint 33 500 munkahelyet hirdetnek a hazai és külföldi munkaadók.

Sógor Beáta

 

„Edit” tudja, hogy mit csinálsz, miközben vezetsz
A középiskolások 38%-a használta telefonját vezetés közben fényképek vagy videók készítésére. Tíz középiskolásból legalább három hozott már olyan döntést, amellyel veszélybe sodorta magát az utakon.
Sokaknak pszichés problémákat okoz a munkahelyi stressz
Romániában tíz munkavállalóból hétnek pszichés problémákat okoz a munkahelyi stressz, egyharmaduk kiégésre panaszkodik – derül ki a legnagyobb munkaközvetítő portál, az eJobs Románia felméréséből.
Fénykorukat élik a béren kívüli juttatások
Tízből hét munkavállaló béren kívüli juttatásban részesül. A legnépszerűbbek az étkezési utalványok, az egészségbiztosítás, a teljesítménybónuszok és az üdülési csekkek. A munkáltatók fele havonta 400 és 800 lej közötti összeget fordít munkavállalónként béren kívüli juttatásokra.