×
2024. 05 20.
Hétfő
Bernát, Felícia
20 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.58 RON
100HUF = 1.29 RON
Szatmárnémeti

Online ér véget az első iskolai félév

2021.01.07 - 12:33
Megosztás:
Online ér véget az első iskolai félév
Az első félév minden bizonnyal online módon ér véget, azonban van egy kis esély arra, hogy a februárban induló második félévben visszatérhetnek a diákok az iskolapadokba. Addig is le kell zárni az első félévet, a közoktatási működési szabályzat alapján.

Szerdai ülésén február 8-ig hosszabbítja meg az online oktatást a kormány, tájékoztatott Sorin Cîmpeanu tanügyminiszter. „A kormányülésen jóvá kellett hagynunk egy sürgősségi rendeletet, mely lehetővé teszi az online oktatás folytatását. Az első félévet valószínűleg így fejezzük be, online. Reménykedünk abban, hogy a második félévet már a klasszikus oktatási rendszer szerint kezdhetjük, azonban az első félévet le kell zárni. Ehhez szükséges volt az 55-ös számú törvény módosítása, mely az online oktatást 2020. december 31-ig szabályozta. El kell mondanom, hogy olyan kérdés is érkezett hozzám, mely szerint az online oktatást 2021 szeptemberéig kiterjesztő sürgősségi rendeletet dolgozunk-e ki. Én határozottan nemet mondtam, most február 8-ig engedélyezzük az online oktatást” — fogalmazott Cîmpeanu az antena3 hírcsatorna műsorában. Az online oktatás folytatásához a kormánynak módosítania kell a 2020/55-ös számú törvényt, mely jelenlegi formájában csak december 31-ig engedélyezi az online oktatást. Ezt követően szintén a kormánynak kell elfogadnia egy sürgősségi rendeletet, mely az online oktatást szabályozza, majd az Országos Vészhelyzeti Bizottság (CNSU) határozata alapján a tanügyminisztérium kiadhat egy rendeletet, melyben az online oktatás meghosszabbításáról dönt. A tanév szerkezete értelmében a téli vakációt követően, január 11-től tanítási időszak kezdődik, majd január 30. és február 7. között a félévközi vakációnak örvendhetnek a tanulók. Ezt követően a tervek szerint a február 8-án kezdődő második félév már fizikai jelenléttel zajlana. Ehhez azonban kedvezően kell alakuljon a koronavírus-járvány, illetve az oltási kampány is sikeres kell hogy legyen. „Szeretnénk a második félévet klasszikus formában kezdeni, és megvalósítani a felzárkóztatási akciókat. 300 nap telt már el az egészségügyi krízis kezdete óta, mely idő alatt vitathatatlan veszteségek születtek a tanügyi rendszerben, és szükség lesz a felzárkóztatási programokra a fizikai oktatás során” — nyilatkozta a tanügyminiszter.

Le kell zárni az első félévet

Az elkövetkező három héten a pedagógusoknak le kell zárniuk a diákok félévi átlagát. Az idei tanévre vonatkozó metodológia a közoktatási működési szabályzatban (ROFUIP) van kidolgozva, és minden hazai oktatási intézményre vonatkozik, írja az edupedu.ro. A félévi vizsgák helyét ebben az évben az összegző értékelés veszi át. A tanügyminisztérium javaslata az, hogy minden tantárgyból ezen módszer alapján minősítsék a diákok teljesítményét. Ezzel a módszerrel minden gyerek munkáját külön lehet értékelni, és általa a diákok egy hasznos visszajelzést kaphatnak oktatóiktól. A félévi átlagot a tanév során szerzett jegyek átlaga alapján határozzák meg, s a szükséges kerekítések a diák javára kell hogy történjenek.
A rendelet értelmében minden tantárgyból annyi jegye kell hogy legyen a diáknak, ahány óraszáma van az adott tárgyból hetente, kivételt képeznek azok a tantárgyak, ahol csak heti egy óra van, ezekben az esetekben legkevesebb két jeggyel/minősítéssel lehet lezárni a félévet. A bukásra álló diákoknak a heti óraszámnál eggyel több minősítésük kell hogy legyen, az utolsót a tanév végén kell megszerezniük. Az első félévet azon diákok zárják sikeresen, akik minden tantárgyból elérik legalább az 5-ös átlagot, illetve az elégséges minősítést, és a magaviseleti jegyük legalább 6-os vagy elégséges minősítésű.
Halasztónak nyilvánítják (Sunt declaraţi amânaţi) azon gyerekeket, akiknek különböző okok miatt nem lehet lezárni a félévi átlagukat: a tanórák feléről igazoltan vagy igazolatlanul hiányoztak; a tanügyminisztérium által elismert külföldi ösztöndíjprogramban vettek részt; meghatározott ideig más országban tanultak; nem szereztek elég jegyet a félév lezárásához. A halasztónak minősített diákok a következő félév első négy hetében rendezhetik jegyeiket.
Bukott (corigenţi) diákoknak minősülhetnek azok, akiknek a félévi átlaga 5-ös alatt van, illetve elégtelen minősítést szereznek legalább két tantárgyból, illetve azon halasztók, akiknek nem sikerül időben átmenő jegyet szerezniük. A bukott diákoknak a tanügyminisztérium által meghatározott időszakban áll módjukban javítani jegyeiken.

Sógor Beáta

 

Ennyi hely van az iskolákban a következő tanévben
Csütörtöki ülésén a kormány jóváhagyta a 2024-2025-ös romániai tanév közoktatási és felsőoktatási beiskolázási tervét. A közoktatásban a 2024-2025-ös tanév számadatai nem változnak a 2023-2024-es tanévhez képest.
Kezdődik a tavaszi vakáció!
A 2023/2024-es tanév rendje szerint a pénteki tanórák után kezdődik és május 8-ig tart a tavaszi szünidő az iskolákban.
40 év feletti alkotóknak hirdet ösztöndíjat az Iskola Alapítvány
A kortárs erdélyi magyar irodalmi támogatási rendszer kiegészítésére, senior alkotók számára indít első alkalommal idén ösztöndíjat az Iskola Alapítvány. A támogatásra negyven év feletti, szülőföldjükön élő romániai magyar alkotók jelentkezését várják március 31-ig.