×
2024. 05 10.
Péntek
Ármin, Pálma
12 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.28 RON
Belföld

Nyolcezer bántalmazott gyerek

2018.11.12 - 15:40
Megosztás:
Nyolcezer bántalmazott gyerek

Bántalmazás, zaklatás, elhanyagolás — egyre többször merülnek fel a gyermekek sérelmére elkövetett, ilyen jellegű bűncselekmények. Az első félévben 7815 esetet vettek nyilvántartásba.

A gyermekek védelme az erőszak valamennyi formájától alapvető jog, amelyet a Gyermekjogi egyezmény és más nemzetközi emberi jogi szerződések és normák biztosítanak. Az erőszak azonban még ma is túlzott mértékben van jelen a gyermekek életében világszerte — függetlenül gazdasági és társadalmi környezettől, kultúrától, vallástól vagy etnikumtól.

Egy tavaly készült felmérés szerint, a romániai szülők 51 százaléka a „gyermek érdekében” alkalmaz testi fenyítést, mert úgy véli, a verés „csak hasznára válik” a gyermeknek. Idén sem jobb azonban a helyzet, a felnőttek mentalitása nem sokat változott, hiszen hétről hétre újabb eseteket hallunk bántalmazásról, szexuális zaklatásról, elhanyagolt gondozásról.

Az Országos Gyermekjogvédelmi és Örökbefogadási Hatóság (ANPDCA) adatai szerint, az idei év első felében 7815 gyermekbántalmazásos esetet jegyeztek Románia-szerte, 3473-at városon és 4342-t vidéken. A legtöbb esetben elhanyagolásról van szó (5594), 597 ízben fizikai bántalmazásról, 923 alkalommal érzelmi abúzusról, 484 alkalommal pedig szexuális bántalmazásra derült fény. Ezekhez hozzáadódik még 149 olyan eset, amikor munkára kényszerítettek gyerekeket, 11 esetben szexuálisan kihasználták őket, 157 esetben pedig bűncselekmény elkövetésére kényszerítettek gyerekeket. Több mint félezer esetben (563) indult nyomozás, ezek közül a legtöbb (266) szexuális bántalmazás és fizikai bántalmazás (125) miatt.

Ami Szatmár megyét illeti, januártól júniusig 224 esetre derült fény: 21 alkalommal volt szó érzelmi bántalmazásról, 15 esetben fizikai bántalmazásról, 29 esetben szexuális bántalmazásról, négy ízben kényszerítettek bűncselekmény elkövetésére gyerekeket, hat esetben munkára, egy gyermeket használtak ki szexuálisan és 148 alkalommal vettek nyilvántartásba elhanyagolást.

2018. január–június között 7815 esetet vettek nyilvántartásba, Szatmár megyében pedig 224 olyan esetet regisztráltak, amelyekben fizikailag, szexuálisan vagy érzelmileg bántalmaztak kiskorúakat. A szakemberek szerint azonban jóval magasabb lehet a bántalmazott gyerekek száma, nagyon sok eset ugyanis nem derül ki. A gyermekek bántalmazásának sok árnyalata van, mivel azonban csak nagyon kevés esetben számolnak be az őket ért traumákról, vagy ha beszélnek is ezekről, nem tudják, hova forduljanak, ezért nekünk, felnőtteknek a felelősségünk segíteni rajtuk.

A jelenlegi gyermekvédelmi rendszer jelzésalapú: a hatóságok csak akkor tudnak intézkedni, ha értesítik őket arról, hogy egy gyermeket elhanyagolnak, bántalmaznak. Az tehát, hogy a gyermekvédelmi hatóság mennyire gyorsan tud lépni ilyen esetekben, nagyban függ a közösségtől. Ameddig nem változik az a mentalitás, hogy fenyítéssel „neveljük” a gyerekeket, és továbbra is úgy tűnik normálisnak, hogy nem szólunk bele más dolgába, addig az esetek nagy része továbbra is leplezve marad. Ahogyan a statisztikai adatokból is kitűnik, a gyermekbántalmazás sajnos még mindig túl gyakori idehaza. A gyermekek ellen elkövetett erőszak azonban nem elkerülhetetlen: mindannyiunk felelőssége, hogy véget vessünk ennek a jelenségnek.

Amennyiben gyermekekkel szembeni erőszakot tapasztalnak, jelezhetik a Szatmár Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Hatóságnál személyesen a megyeközpontban, a Corvinilor utca 18. szám alatt, illetve tárcsázhatják a Gyermekek Telefonjának (Telefonul Copilului) segélyvonalát, a 0261–983-as telefonszámot is.

 

 

Bumbuluţ Krisztina