×
2024. 03 29.
Péntek
Auguszta
13 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Egészség

Nyártól csak a háziorvosok oltanak koronavírus ellen

2022.04.27 - 15:00
Megosztás:
Nyártól csak a háziorvosok oltanak koronavírus ellen
Egyelőre egy dolog biztos: júliustól csak a családorvosok oltanak koronavírus ellen (Fotó: MTI)
Megtörténhet, hogy a családorvosoknak saját zsebből kell kifizetniük azokat a Covid-19 elleni védőoltásokat, amelyek felhasználatlanok, vagy lejár a szavatossági idejük — miközben az oltási központokban „elveszett” oltások árát nem írták senki számlájára.

Július 1-jétől kizárólag a háziorvosi rendelőkben lehet kérni a koronavírus elleni oltást — jelentette be Andrei Baciu egészségügyi államtitkár. A szakember egy, a közösségi médiában közzétett bejegyzésében azt írta, a koronavírus elleni, eddig „kampányszerű” oltás fokozatosan az országos oltási program részét fogja képezni, és ez az átmeneti időszak június 30-án ér véget. Az említett időpontig az érdekeltek úgy a működő oltóközpontoknál, mint a háziorvosi rendelőkben beoltathatják magukat koronavírus ellen, júliustól azonban valamennyi oltópont bezár, és kizárólag a háziorvosi rendelőkben lehet kérni a vakcinát.

Úgy tűnik, a Covid-19 elleni oltási kampány ezzel megrekedhet, ugyanis az Egészségügyi Minisztérium április elsején életbe lépett rendelete azt írja elő: a családorvosoknak kell kifizetniük, ha a rendelőjükbe érkezett oltások negyede megmarad vagy lejár a szavatossági ideje. Eddig az oltási központokban „elveszett” oltások árát nem írták senki számlájára.
A romániai családorvosoknak nem kötelességük részt venni a Covid-19 elleni oltási kampányban, a tesztelésben sem, viszont bekapcsolódhatnak, ha van rá kapacitásuk. Szatmár megyében például a közegészségügyi igazgatóság honlapján található összesítés szerint 65 rendelőben végeznek Covid-19 elleni immunizálást és 103 rendelőben gyorstesztelést.

Most azonban országszerte megakadhat az immunizálási program, mert azt állítják: az a mód, ahogyan a szaktárca rendelete előírja az orvosi rendelőkben zajló kampányt, inkább megnehezíti a munkájukat, mintsem arra ösztönözné őket, hogy bekapcsolódjanak. Az Egészségügyi Minisztérium rendelete kapcsán sok szakember elgondolkodott azon, megéri-e részt venni a koronavírus elleni oltási kampányban, ha a veszteségeket nekik kell kifizetniük. Amennyiben ugyanis az oltások 25 százaléka felhasználatlan marad vagy lejár a szavatossága, ezeket nekik kell kifizetni. A lakosság hosszú ideje tartó, immunizálással kapcsolatos érdektelensége mellett pedig nagy a valószínűsége annak, hogy magas lesz a veszteség aránya.

A Covid-19 elleni vakcinák nem egydózisúak, hanem 5, 6 vagy 10 személy oltására elegendő egy kibontott üveg. Ha egy pácienst beoltottak, a többi dózist hat órán belül fel kell használni. A családorvosok szerint két oltásra jelentkező páciens is ritka 6 órán belül, az elmúlt időszakban pedig olyannyira visszaesett a vakcinát igénylők száma, hogy kevés esélyt látnak arra, hogy 5, 6 vagy akár 10 személy is jelentkezzen az említett időintervallumon belül.
Egy másik, szintén a családorvosok által jelzett probléma az, hogy sok rendelőben nincsenek meg a szükséges feltételek a lefagyasztott oltóanyagok tárolására. Felolvasztás után hűtőszekrényben 2–8 Celsius-fokon 30 napig tárolhatók az oltások, ezt követően már nem lehet felhasználni őket, tehát ez is hozzájárulhat a veszteségek növekedéséhez. Eddig is voltak veszteségek egyébként a Covid-19 elleni oltóközpontokban, azonban ezeket nem vonták felelősségre.

A családorvosoknak eddig is ki kellett fizetniük az országos oltási rendben szereplő, felhasználatlan vakcinákat, melyeket a közegészségügyi igazgatóságoktól kaptak, azonban egyadagos oltásokról lévén szó ezt viszonylag könnyen tudták kezelni.
„Az összes oltóanyagot, amelyet nem használtunk fel vagy lejárt a szavatossága, az orvosok fizették ki. Ezek viszont egydózisúak voltak, míg a Covid-19 elleni oltások többdózisúak. Ha tehát nincs hat, oltásra jelentkező páciensed, akkor nem oltasz. Ha megnehezíted az orvosi munkámat, akkor miért végezzek immunizálást?” — tette fel a kérdést dr. Daciana Toma családorvos, a Háziorvosok Országos Szövetségének (SNMF) titkára.

Dr. Alexandru Rafila egészségügyi miniszter egyébként azt ígérte a családorvosoknak, hogy igyekeznek olyan megoldást találni, ami nem nehezíti meg a rendelőkben zajló munkát. A családorvosok képviselőivel jelenleg is zajlanak az egyeztetések.

Bumbuluţ Krisztina