×
2024. 05 03.
Péntek
Tímea, Irma
18 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.65 RON
100HUF = 1.28 RON
Egészség

Normálisnak számít az évi 8–12 megbetegedés

2021.10.19 - 11:02
Megosztás:
Normálisnak számít az évi 8–12 megbetegedés
Fotó: iStock
Javában fertőznek a gyermekközösségekben a felső légúti panaszokat okozó vírusok. A náthás megbetegedések a bölcsődébe, óvodába járó gyermekek esetében akár évente 8–12 alkalommal is jelentkezhetnek, ami a gyermekorvosok szerint normális jelenség.

Egy csapat lelkes gyermekorvos munkájának köszönhetően az elmúlt hónapokban több naprakész tájékoztató anyag született a koronavírus-fertőzéssel kapcsolatban. A magyarországi Alapellátó Gyermekorvosok Tudományos Társaságának szakemberei most a szezonális megbetegedésekkel kapcsolatban állítottak össze egy hasznos tájékoztatót, az elmúlt hetekben ugyanis megnőtt a felső légúti hurutos tünetekkel küszködő gyermekek száma. Útmutatójuk ezúttal is rengeteg aktuális, hasznos tudnivalót tartalmaz, amelyeket lapunk olvasóival is megosztunk.

A közösségek újranyitásával ismét egyre jobban terjednek a felső légúti panaszokkal járó megbetegedések. Mivel a gyermekek az elmúlt másfél év jó részét egymástól elszigetelten töltötték, ezért ez az időszak gyakorlatilag kiesett a kisgyerekek immunológiai éréséből. A legkisebbek jelentős része a hagyományos kórokozókkal — influenza, parainfluenza, rhinovírus stb. — még egyáltalán nem találkozott, illetve a kisebb közösségi járványok (amikor például a fél ovódai csoport otthon van, mert mindenkinek folyik az orra) természetes immunológiai emlékeztető hatása, azaz boostere kimaradt.

A bölcsődébe, óvodába járó kicsik esetében az évi átlag 8–12, felső légúti panaszokkal járó megbetegedés normális jelenség. Az említett folyamatot figyelembe véve pedig valószínű, hogy idén többet lesznek betegek — írják a gyermekorvosok.

A klasszikus, típusos nátha leggyakoribb kórokozói a rhinovírusok. Ezek a vírusok orrfolyást, torokfájást, esetenként arcüreggyulladást, nagyon ritkán tüdőgyulladást okozhatnak. A vírus nagy számban ürül a légúti váladékokkal, ezért gyermekközösségekben igen könnyen terjed. A gyerekek cseppfertőzéssel — köhögéssel, tüsszentéssel, a légúti váladék érintésével, a kezük és tárgyak közvetítésével — adják tovább, hasonlóan a SARS-CoV-2-fertőzéshez.

A rhinovírusok okozta egyszerű náthánál a kezdeti legjellemzőbb tünet az orrdugulás és a bőséges átlátszó orrfolyás, amely a későbbiekben sűrűbb, tejfehér, majd zöldes színű lehet.

Csecsemők esetében sokszor alig jelenik meg az orrnyílásban váladék, és inkább úgynevezett szörcsögő hangot lehet hallani a légvételek kapcsán. Társuló tünetek lehetnek még a következők: láz, hőemelkedés, tüsszögés, torokfájás, fejfájás, izomfájdalom, köhögés, étvágytalanság.

Sajnos nincs olyan klinikai tünet, jellemző, ami egyértelműen segítene a klasszikus, náthás betegség és a COVID-19 betegség elkülönítésében — jegyzik meg a gyermekgyógyászok, akik ezért, amennyiben felmerül a koronavírus-fertőzés lehetősége, javasolják a tesztelést.

Mit tehetünk, ha a gyermek náthás?

A rhinovírus-fertőzéseknek nincs specifikus kezelésük: a betegség tünetei bármilyen beavatkozás nélkül is teljesen elmúlnak nagyjából 10–14 nap alatt. Minden kezelés lényege a kis beteg közérzetének javítása és az esetleges szövődmények kivédése. Fontos, hogy a gyerekek pihenjenek, és bőségesen kapjanak folyadékot, mert a betegség és a láz kapcsán extra folyadékigény lép fel.

A rendszeres orrtisztítás a legfontosabb: az alapos orrtisztítás segíti az arcüreg, a fülkürt szellőzését, és ezért fontos szerepe van a középfül- vagy az arcüreggyulladás megelőzésében. Éjszaka is érdemes ellenőrizni, hogy a csecsemő, kisgyermek kap-e az orrán át levegőt. A tartós orrdugulás az említett szövődményekhez vezethet, rontja az alvásminőséget, a szájon át légzés miatt kiszáradhat a garat nyálkahártyája, ami reggelre torokfájást eredményezhet.

A gyermekorvosok szerint 4 éves kor alatt az orrtisztítás egyetlen hatékony módja az orrszívás: lehetőleg háton fekvő helyzetben, amennyire lehet, hátrahajtott fej mellett. A hatékonyságot növeli, főleg sűrű, tapadós váladék esetén, ha a gyermek mindkét orrlyukába cseppentünk 2–3 csepp sóoldatot az orrszívás előtt. Nagyobb gyermekeknél orrmosó eszközt is lehet használni — jegyzik meg.

Az orrdugulás, orrfolyás miatt indokolt lehet a nyálkahártya-duzzanatot és váladékozást csökkentő hatású orrspray használata. A nyálkahártya-lohasztó, úgynevezett dekongesztáns hatóanyagot tartalmazó orrcseppek 6 éves kor alatti használata kerülendő.

Ha hőemelkedés, láz mellett a gyermek közérzete rossz, akkor indokolt a láz- és fájdalomcsillapítók adása. A párásítás és a sós vizes inhalálás csökkenti a légutak szárazságát, lazítja a váladékot, ezért ezek is javítják a beteg közérzetét. A szoba megfelelő páratartalma (40–60 százalék) és alacsonyabb hőmérséklete (17–20 Celsius-fok) is segítheti az éjjeli pihenést.

Mi lesz a köhögéssel?

A köhögés oka leggyakrabban az orrgaratból a hátsó garatfalon lecsorgó váladék, illetve a garat gyulladása, ezért a náthák esetében nem szükséges köptetőt adni. A nemzetközi gyermekgyógyászati ajánlások 4 éves kor alatt egyáltalán nem javasolják a vény nélkül kapható köptetők-köhögéscsillapítók adását, s ezen életkor felett is a legtöbb esetben indokolatlan. A legutóbbi évek kutatásai sorra bizonyították be, hogy a felső légúti vírusfertőzésekhez társuló köhögések legjobb ellenszere a méz: több vizsgálatban is arra jutottak, hogy a méz adása volt az egyedüli terápia, ami jelentősen csökkentette az éjszaka jelentkező köhögést. A méz egyrészről nyákoldó hatású, másrészről a garat-gége nyálkahártyáján bevonó réteget képezve segíti a nyálkahártya regenerálódását. A javasolt adag napi 1–2 teáskanál. Figyelem, 1 év alatti csecsemőknek a botulizmus veszélye miatt tilos mézet adni!

Mikor forduljunk orvoshoz?

A gyermekorvosok társasága azt ajánlja, hogy forduljanak orvoshoz a szülők a 3 hónaposnál fiatalabb csecsemővel, ha láz is jelentkezik; ha a gyermek aluszékony, gyenge, nehezen ébreszthető; ha a gyermek nehezen, esetleg hangosan sípolva veszi a levegőt, és ez az orrtisztítás után sem javul; ha a gyermek szaporábban, zihálva lélegzik, nagyobb gyermek pedig nem képes végigmondani összetett mondatot egyetlen légvétellel; ha nem fogad el folyadékot, vagy nincs vizelete 6 órán túl; ha a köhögés egy hét után nem javul, vagy a jellege megváltozik, szapora légzéssel párosul; ha a gyermek fülfájásra panaszkodik, amely megfelelő fájdalomcsillapítás mellett 24 óra múlva sem javul, vagy ha a fülfájás mellé láz is társul.

A megelőzésről

Megelőzésként ugyanazokat az eljárásokat javasolják, amelyek a koronavírus-fertőzés kivédésére is használatosak: a beteg gyermek maradjon otthon! Ha megoldható, kerülni kell a zsúfolt helyiségeket, vagy maszkot kell hordani. Gyakran mossunk kezet, és erre buzdítsuk a kisgyermekeket is! Ne érjünk a szemünkhöz, orrunkhoz és szánkhoz sem mosatlan kézzel! Szellőztessünk gyakran, lehetőleg kereszthuzat alkalmazásával!

„Gondos odafigyeléssel és ápolással a náthák többsége nyomtalanul gyógyul. Gyermekünknél tekintsünk rá úgy, mint egy szükséges rosszra, ami az egészséges immunrendszer éréséhez szükséges. Az idő előrehaladtával egyre enyhébb tünetekkel és ritkábban betegítik majd meg a légúti vírusok” — írják a gyermekorvosok.

Bumbuluţ Krisztina

 

Tévhitek az influenzáról is
A romániai lakosok nem veszik komolyan az influenzát, sokan egy egyszerű hűlésnek gondolják, pedig a megbetegedésnek súlyos következményei is lehetnek. A legjobb védekezés a védőoltás.
Indiai és brit vírusmutációt mutattak ki egy romániai fertőzési gócban
Az új típusú koronavírus egyik indiai vírusmutációját, illetve a brit vírusvariánst azonosították egy Bukarest határában felfedezett fertőzési gócban - közölte szerdán a román közegészségügyi intézet (INSP).
Az elmúlt héten 38.581 akut légzőszervi fertőzést regisztráltak országszerte
Az elmúlt héten országos szinten 38.581 akut légzőszervi fertőzést (influenza, felső légúti fertőzések és tüdőgyulladás) és 85 influenzás megbetegedést regisztráltak - közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).