×
2024. 03 29.
Péntek
Auguszta
10 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Belföld

Nincs elegendő iskolapszichológus

2021.04.13 - 19:30
Megosztás:
Nincs elegendő iskolapszichológus
Sokkal több iskolapszichológusra lenne szükség a megfelelő segítség biztosítása érdekében / Fotó: freepik.com
Az igényekhez mérten nagyon kevés a romániai tanintézményekben dolgozó pszichológusok száma, véli Daniel David pszichológiaprofesszor, a Babeş–Bolyai Tudományegyetem rektora.

Romániában egy iskolapszichológus több száz gyerekkel kell hogy dolgozzon. „Elképzelhetik, hogy ha megfelelő minőségű pszichológiai szolgáltatást akarsz biztosítani, nem tudsz annyi gyerekkel dolgozni párhuzamoson, mint amennyinek szüksége lenne rád” — mondta a professzor egy, az egészségügyi minisztérium által szervezett távértekezlet keretében, számol be az Agerpres.

„Az iskolákban, azon tanárok mellett, akik pszichológiát tanítanak, léteznek iskolai tanácsadók és iskolai pszichológusok, akik számos szolgáltatást biztosítanak: pályaválasztási tanácsadás, pszichológiai szaktanácsadás, diagnosztizálás stb. Az a jelentős probléma, hogy ezen pszichológusok száma nagyon kicsi az igényekhez viszonyítva. Másképp mondva: egy pszichológus több száz gyerek igényéhez kell igazodjon. (…) Tény, hogy vannak iskolapszichológusok, de jelentősen növelni kell a számukat, ha tényleges segítséget szeretnénk nyújtani, és nem csak felajánlani a lehetőséget” — fogalmazott Daniel David.

Szatmár megyében összesen 64 iskolai tanácsadó, pszichológus dolgozik, derül ki a Szatmár Megyei Nevelésügyi Erőforrás- és Tanácsadó Központ (CJRAE) honlapján közzétett információkból. Közülük négyen a CJRAE munkatársai, 30-an a megyeközpontban, 8-an Nagykárolyban, 2-en Tasnádon, 4-en Avasfelsőfaluban, 2-en Sárközújlakon, egy szakember Erdődön, 13-an pedig vidéki iskolákban tevékenykednek, ám közel sincs lefedve a teljes megye. A jelenleg érvényben levő törvények értelmében egy iskolai tanácsadó átlagosan 800 diákkal vagy 400 óvodással foglalkozik. Ilyen gyereklétszám mellett elmondható, hogy bár vannak szakemberek a közoktatási rendszerben, csakis a nehezebb, bonyolultabb esetekben tudnak hatékonyan beavatkozni, hiszen effektív nincs többre idejük.

Az egyetemi oktató a pandémiás időszakra vonatkozóan elmondta, hogy a tanulmányok azt mutatják, megnőtt a stresszfaktor. „Ebben az időszakban a megnövekedett stressz normális dolog. Aggódni, de nem pánikolni, elégedetlennek lenni, de nem dühösnek, agresszívnek, szomorúnak lenni, de nem letörtnek pszichológiai szemszögből egészséges reakció, és az emberek nem szabad megijedjenek ezen érzésektől, mert ezek jelenléte azt mutatja, hogy egészségesek, és igyekszenek megküzdeni a stresszel” — fogalmaz a pszichológus.

Daniel David meglátása szerint a tavaly március óta eltelt pandémiás időszakban többnyire jól reagáltak orvosi szempontból, azonban nagyon gyengén pszichológiai szemszögből, melynek legalább két fontos összetevője van. „Egy: minden segítséget meg kell adni az embereknek, hogy csökkentsék a stresszt a világjárvány idején, hogy ezáltal minőségibb életet élhessenek; kettő: a pszichológiai komponens segít az orvosi komponens megvalósításában is, mert hiába adsz jó orvosi tanácsokat, ha nincsenek meg a megfelelő pszichológiai mechanizmusok, melyek által a tanácsok beépüljenek az egyéni viselkedésbe. És ez a pszichológiai komponens tavaly nem volt jól képviselve, hogy ne mondjam azt, hogy szinte egyáltalán nem volt képviselve a hatóságok szintjén. Szerencsére számos szakmai szervezet, egyesület, közszereplő fedezte valamelyest a hatóságok ezen hiányosságát, pszichológiai szolgáltatást biztosítva” — összegzett Daniel David.

hirek/2021/aprilis/13/iskolapszichologus-daniel-david-1.jpg
Daniel David, a BBTE rektora / Fotó: Babeş–Bolyai Tudományegyetem

Sógor Beáta

Indul a Szülők Akadémiájának III. évada!
Indul a Szülők Akadémiájának III. évada, a szokásos helyszínen, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem szatmárnémeti kihelyezett tagozatának székhelyén. Az idei évadot dr. Szabó-Thalmeiner Noémi egyetemi adjunktus előadásával indítják, a pozitív fegyelmezés témakörében, Ki a főnök a háznál? címmel.
Fedezd fel Kolozsvárt! A térképet mi adjuk hozzá!
Izgalmas programokkal várják a Szatmár megyei középiskolásokat is a szeptember 22. és 24. között tartandó kolozsvári egyetemi nyílt napokra.
Komoly hiány van szaktanácsadókból
Második alkalommal tartott versenyvizsgát a Fejlesztési Minisztérium az építkezés biztonságát szolgáló tervezési ellenőrök és építkezési szaktanácsadók engedélyeztetése céljából.