×
2024. 05 01.
Szerda
Munka Ünnepe, Fülöp, Jakab
17 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

Nem fenyeget élelmiszerhiány

2022.03.12 - 12:00
Megosztás:
Nem fenyeget élelmiszerhiány
Magyar Lóránd képviselő már egyeztetett a szükségessé vált műtrágya-szubvenció ügyében (Fotó: Gönczy Tamás)
Az orosz-ukrán háborúnak komoly következményei lesznek a mezőgazdaságra, amit sajnos a fogyasztók is észre fognak venni a pénztárnál való fizetéskor. Magyar Lóránd RMDSZ-es képviselő szerint drágulás lesz — mint ahogy műtrágyaár-emelkedés máris van —, de hiány nem.

Magyar Lóránd parlamenti képviselő, a parlament mezőgazdasági bizottságának alelnöke szerint a mezőgazdaság egészére hatással lesz az, ami most Ukrajna és Oroszország között zajlik, úgy Szatmár megyei, mint országos, de világszinten is. Az étolaj lehet a következő fontos étkezési alapanyag, amelyik még tovább fog drágulni, hiszen Ukrajna a világ elsőszámú napraforgó-termesztó országa, Oroszország pedig a második. Általánosságban véve is mindkét ország egy mezőgazdasági ország, ami miatt a háborús helyzet azt fogja eredményezni, hogy ha krízis nem is, de lesz egy terményhiány miatti élelmiszerár-emelkedés. „Azt látom, hogy a háborús helyzet miatt idén Ukrajna biztos nem fog termelni, ami a globális búza-, kukorica- és napraforgó-mennyiséget befolyásolni fogja, felborul a kereslet-kínálat egyensúly, aminek egy elkerülhetetlen áremelkedés lesz a következménye” — mutatott rá Magyar. „Nem akarok megrémíteni senkit — visszakozott Magyar —, mert Románia is egy mezőgazdasági ország, napraforgó-termelésben például az ötödik legnagyobb a világon. Románia jól áll, a román mezőgazdaság többet termel, mint a belföldi szükséglet, ami miatt nem is szükséges megállítani az exportot. Az azonban igaz és sajnálatos, hogy a feldolgozásban már sokkal gyengébb lábakon áll Románia.”

Drágulás lesz

Ami már létező jelenség, az az, hogy van egy műtrágyaár-emelkedés, ami szintén óriási hatással van a mezőgazdaságra, ám a Magyar rendelkezésére álló információk szerint a szatmári nagygazdák többsége már 2021-ben leszerződte az idénre szükséges műtrágyamennyiségeket. Nagy részük még az áremelkedés előtt, más részük az új árakkal. Válság a műtrágyapiacon valószínűleg nem lesz, úgyhogy pánikra semmi ok, mert a készleteket illetően nem lesz probléma, amire viszont mindenkinek fel kell készülnie, az az, hogy drágulás viszont lesz. A gazdálkodók ki fogják tudni védeni ezt a drágulást, de a fogyasztók nem. Mindenkinek fel kell készülnie egy most még pontosan meg nem becsülhető mértékű élelmiszerár-emelkedésre. Jobb erre számítani, mint egy magyarországi példa alapján bevezetett ármaximalizálásban bízni, mert az ilyesmit nem lehet a végtelenségig fenntartani. Ha drágul a gabona, akkor drágul a takarmány is, ha drágul a takarmány, akkor drágul a hús, a tojás és a tej is, mint ahogy az ezekből készülő élelmiszerek is.

Raktározni kell

„Teljesen le fog állni — ha már most le nem állt — az, hogy a szatmári gazdák Ukrajnából hozták be a motorinát meg a műtrágyát, mert egyszerűen nem lesz amit és ahonnan hozzanak, s ez tovább fogja nehezíteni a dolgukat az idei mezőgazdasági szezonban. Ha erre a szezonra meg is vannak a tartalékok az egyes gazdaságokban, vagy le vannak szerződve a szükséges mennyiségek, a készletek előbb-utóbb kiürülnek, s a negatív hatás ha késik is, nem marad el. Mint már említettem, a gazdák esetében a nehézségek és a többletköltségek kompenzálva lesznek az áremelkedés által, amik az értékesítésnél fognak jelentkezni” — tette még hozzá Magyar Lóránd. Az RMDSZ részéről már több ízben érkezett olyan tanács a gazdák felé, hogy álljanak össze, szövetkezzenek, egyesítsék az erőiket, hogy például a raktározás problémáját meg tudják oldani, mert például most is azok lesznek előnyben, akiknek van tárolókapacitásuk, akiknek nem kell egyenesen a mezőről eladniuk, amit majd betakarítanak — emlékeztetett. Napról napra változnak az árak, s ez nagy eséllyel így marad nyárra is, tehát aki akkor a csúcson tud eladni, azért, mert van hol addig raktározzon, az lépéselőnnyel kezdheti a következő szezont.

Műtrágya-szubvenció

„Eddig motorinaszubvenció segítette a gazdákat, nemrég arról egyeztettem a miniszterrel, hogy jelen állapotok között szükség van egy műtrágya-szubvencióra is, ami a termelési költségek csökkentésével enyhítheti az élelmiszerár-emelkedést is, ám ez a mezőgazdasági támogatás csak a költségvetés-kiegészítés után, valamikor szeptember környékén materializálódhat. A 2021-es szabályok szerinti, állatok és növények utáni támogatások folyósítása nem szakad meg 2022-ben sem, ezen a vonalon nem lesz fennakadás” — mutatott rá a képviselő.
Princz Csaba