×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
13 °C
kevés felhő
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

“Nem elég megtanulni egy verset, magadévá kell tenni azt” — díjazták a VVVV legjobbjait

2023.03.26 - 13:10
Megosztás:
“Nem elég megtanulni egy verset, magadévá kell tenni azt” — díjazták a VVVV legjobbjait
Noha nem mindenki kapott díjat, mindenki győztesnek számít, aki idáig eljutott (Fotók: a szerző felvételei)
“A mérvadó mindig az a szeretet lesz, amit magatokkal hoztok. Soha semmilyen profizmus sem kelhet versenyre vele, hiszen a bennetek élő forrásból áramlik át rajtatok, hogy örömet és vidámságot hozzon mindnyájunk lelkébe.” — ünnepélyes díjkiosztón vették át a Vidám Versek Versmondó Versenye országos döntőjének szavalói az elismeréseket, az oklevelek mellett rengeteg élménnyel és tapasztalattal térhetnek haza a verseny résztvevői.

Délelőtt szavaltak, aztán lazításként várost néztek, majd teljes kikapcsolódásként a Borókagyökér Egyesületnél kézműveskedtek a XXI. VVVV versenyzői, azaz 15 megye 88 iskolájának 150 kisebb  és nagyobb diákjai —  a szombat késő délután kezdődő díjkiosztón pedig Csapó-Ilyes Attila-Csaba, a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum igazgatóhelyettese köszöntötte a Megmaradás Házának nagytermét zsúfoltságig megtöltő egybegyűlteket.

hirek/2023/marcius/vvvv-dijatado/2.jpg

Szívélyes üdvözlése után rögtön átadta a szót Kallós Zoltán tanügyi államtitkárnak, aki annak érdekében, hogy enyhítsen a diákok izgalmán, rögtön egy, a csúszásra (késésre) utaló viccel indította beszédét. Mint mondta, a versenyzők egy nagyon izgalmas és érzelemdús versenyen vannak túl és ő nagyon örül annak, hogy ez alkalommal is ilyen népes diáksereg gyűlt össze Szatmárnémetiben. “Higgyétek el, hogy Szatmárnémetibe nem csak vendégként megérkezni és visszatérni jó, hanem Szatmárnémetibe hazatérni is jó. (...) Mindig, amikor szatmári tájakra érek, amikor hazajövök, sokkal hevesebben dobog szívem, és mindig azt tapasztalom és azt érzem, hogy ez a világ legszebb helye, ez a világ legszebb része.” – vallotta az országos versenynek otthont adó városról, Szatmárnémetiről Kallós Zoltán. Noha beismerte, hogy szerinte is elcsépeltként hangzik, de fontosnak tartotta közölni a diákokkal, hogy aki idáig eljutott, az már győztes. Beszéde végén megköszönte mindazok munkáját, akik bármilyen módon hozzájárultak a versenyhez, majd sok sikert kívánt a diákseregnek.

Nem csak egy verseny, hanem érték is egyben

Az államtitkár beszédét követően Pataki Csaba megyei tanácselnök vette át a szót, köszöntve a jelenlévőket, kitérve a megmérettetés több mint két évtizedes múltjára, és hangsúlyozva: ez nem csupán egy verseny, hanem érték is egyben. “Ez a rendezvény már Amerikában is nagykorúnak számít, hiszen XXI. alkalommal volt megrendezve, és ez azt bizonyítja, hogy tudnak a szatmáriak értéket teremteni, nem csak szép tereket, szép épületet (...).” – méltatta a rendezvényt Pataki, majd megköszönte azoknak, akik kitalálták anno és megköszönte mindenkinek, aki az elmúlt több mint húsz évben a rendezvény mellé állt – különösen a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum csapatának, hiszen elmondása szerint ők voltak a mozgatórugói ennek a versenynek az első pillanattól kezdve. “Remélem, hogy ezáltal még fogyaszthatóbb, még emészthetőbb lett a magyar irodalom sok vicces gyöngyszeme, és ezáltal sikerült ezeket a lurkókat a betű szeretetére még jobban megtanítani.” – summázta a verseny lényegét a tanácselnök, kijelentve, hogy jövőre is szeretettel várnak mindenkit a versenyre.

hirek/2023/marcius/vvvv-dijatado/9.jpg

A beszédeket követően a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum elemi osztályos tanulói egy népi gyermekjáték összeállítással lepték meg a közönséget, amelyet szatmári tánc követett, a líceumos diákok előadásában — a színvonalas, szemet örvendeztető koreográfiákat Vaida Zsanett és Mikita Dávid diákok, illetve Hadházi Éva tanárnő állították össze.

A szeretettel semmilyen profizmus nem kelhet versenyre

Az ember a hibáiból tanul, mondják, ezért a versenyen kiértékelése sem maradt el, hogy a diákok szakmai visszajelzést is kaphassanak teljesítményükről.

Az elemi osztályosok produkcióit Erdei Máté, a Szatmárnémeti Északi Színház, Harag György Társulatának színművésze summázta, aki mindenekelőtt tisztázta, hogy a versenyzők igencsak megdolgoztatták a zsűrit, hiszen mindent beleadtak és színvonalas produkciókkal álltak a közönség elé. A színművész bevallotta, nehéz volt különbséget tenni a szavalatok között, ezért a diákok mellett a felkészítők munkáját is megköszönte. Elmondása szerint a zsűrit meglepte, hogy elemi iskolás létükre nagyon szépen beszélnek és artikulálnak a kisdiákok, illetve hatalmas alázattal állnak munkájukhoz.
Erdei Máté Bándi Johanna színművész üzenetét is átadta az egybegyűlteknek, aki arra bátorította a diákokat, hogy ne a díjra helyezzék a hangsúlyt, hanem arra az útra, amit megtettek: a felkészülés örömére, a vidámságra és szeretetre, amit magukkal hoztak. “A mérvadó mindig az a szeretet lesz, amit magatokkal hoztok. Soha semmilyen profizmus sem kelhet versenyre vele, hiszen a bennetek élő forrásból áramlik át rajtatok, hogy örömet és vidámságot hozzon mindnyájunk lelkébe.” – hangzott el a színművésznő üzenetében.

hirek/2023/marcius/vvvv-dijatado/7.jpg

Az V.-VI. osztályosok produkcióit Fisár Erika, a Szatmár Megyei Tanfelügyelőség kisebbségi oktatásőrt felelős szaktanfelügyelője értékelte, szintén elmondva, hogy a remek produkciók miatt nagyon nehéz volt döntést hozni a díjazottakat illetően. A szaktanfelügyelő kiemelte, hogy jó volt a szövegismeret, látszott a tapasztalat a szavalókon, jó tanácsként pedig arra biztatta a diákokat, hogy vidám versek versenye lévén fontos, hogy a vers és annak előadásmódja is vidám legyen. Ugyanakkor a történetvezetésre és a figyelemfenntartása is felhívta a figyelmet, valamint arra, hogy fontos átélni a produkciót és megfelelőképpen zárni le a verset. Kiértékelője végén gratulált mindenkinek és sok sikert kívánt a továbbiakban is.

A VII.-VIII. osztályosok kategóriájáról Péter Attila-Zsolt, a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulatának színművésze tartott kiértékelőt, aki a feszültség oldása érdekében humorosan indította beszédét. Elmondta, hogy 2018-ban zsűrizett utoljára és rájött, hogy öt év alatt hatalmasat fejlődött a színvonal, erősödött a mezőny. Péter Attila-Zsolt szerint öröm volt látni, ahogy a versmondás előtti idegeskedésből a diákok átváltanak a versmondás örömére és ahogy átadják magukat a versnek. Ezekből sok esetben szép beszéd, kifejező arc és gyönyörű artikulálás született. Építő kritikaként azt tanácsolta a versenyzőknek, hogy ne nézzék a földet szavalás közben, hanem tartsák a szemkontaktust, illetve ne szedjék szét a verset, hanem szavalják azt. A színművész a versválasztás fontosságára is felhívta a figyelmet, egy saját példával szemléltetve a dolgot. “Nem elég megtanulni egy verset, magadévá kell tenni azt” – magyarázta Péter Attila, majd gratulált a diákoknak.

Eredményhirdetés — rengeteg különdíjjal

A közel egy órás ünnepi beszédek és kiértékelők után csak úgy izzott a levegő a teremben, ám a diákok szerencsére már nem kellett tovább izguljanak, hiszen a várva várt eredményhirdetés pillanata is elérkezett.

Különdíjak özöne:

A Szatmári Római Katolikus Püspökség különdíjait

Gergely Márton, a kolozsvári Báthory István Elméleti Líceum II. osztályos diákja,
Ugron Sarolta, a kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégium III. osztályos diákja,
Váradi Milán, a szatmárnémeti Avram Iancu Általános Iskola V. osztályos diákja, valamint
Cioabă Denis és Cioabă Răzvan a petrozsény Mihai Eminescu Főgimnázium VIII. osztályos diákjai kapták – a díjakat Pakot Géza atya adta át.

hirek/2023/marcius/vvvv-dijatado/15.jpg

A Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum különdíjait

Keresztes Pelbárt, a temesvári Bartók Béla Elméleti Líceum I. osztályos diákja,
Lakatos Máté, a szatmárnémeti Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum IV. osztályos tanulója,
Tamás Krisztina, a négyfalusi George Moroianu Középiskola VI. osztályos diákja, valamint
Németi Nóra Eszter, a szatmárnémeti Bălcescu-Petőfi Általános Iskola VIII. osztályos tanulója kapta – az okleveleket ez esetben is Pakot Géza atya adta át a diákoknak.

Kallós Zoltán államtitkár különdíját elemisták korcsoportban

László Krisztina, a székelyudvarhelyi Dr. Palló Imre Művészeti Líceum diákja és
Szőke-Okos-Rigó Csenge, a kalotaszentkirályi Ady Endre Szakiskola tanulója vehette át.

Szejke Ottilia helyettes főtanfelügyelő különdíjában részesült

Stier Kata, a szatmárnémeti Kölcsey Ferenc Főgimnázium tanulója és
Demeter Zsófia, a temesvári Bartók Béla Elméleti Líceum diákja.

Leiti Mónika, a Szatmár Megyei Tanfelügyelőség óvodai és elemi oktatásért felelős szaktanfelügyelőjének különdíját

Farkas-Bocskai Kata, a kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégium diákja vehette át.

A szatmárnémeti LiterArt Magyartanári Egyesület különdíját

Kánya Jázmin, a szatmárnémeti Református Gimnázium VI. osztályos tanulója vette át,

Gál Gyöngyi a Szatmár Megyei Tanfelügyelőség magyar nyelv és irodalom szakos tanfelügyelő különdíját pedig

Borbély Anna-Zselyke, a mezőpaniti Kádár Márton Általános Iskola III. osztályos tanulója kapta.

hirek/2023/marcius/vvvv-dijatado/22.jpg

A Napsugár gyermeklap különdíjait

Kiss Szilárd Hunor, a Felőri Általános Iskola II. osztályos tanulója,
Szolomajer Emma, a szatmárnémeti Rákóczi Ferenc Általános Iskola II. osztályos diákja,
Jakab-Mátyás Emma, a kolozsvári Nicolae Titulescu Általános Iskola I. osztályos tanulója,
Éles István, a kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégium IV. osztályos diákja, valamint
Bálint Tibor, a margittai Horváth János Elméleti Líceum III. osztályos diákja kapta – a díjakat Leiti Mónika szaktanfelügyelő adta át.

A Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulatának különdíjait –  amelyet Péter Attila-Zsolt színművész adott át –

Kövér Jádé-Kriszta, a nagyváradi Szacsvay Imre Általános Iskola II. osztályos diákja,
Apa Ákos Csenger, a kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégium IV. osztályos tanulója,
Torma Kristóf, a kisiratosi Páter Godó Mihály Általános Iskola VI. osztályos diákja, valamint
Kiss Tóbiás, az aradi Aurel Vlaicu Általános Iskola VIII. osztályos tanulója vette át.

A Borókagyökér Egyesület különdíjait

Peti Dorka, a kolozsvári Református Kollégium II. osztályos diákja,
Tamás Sajtos Annamária Ida, a nagybányai Nicolae Iorga Általános Iskola II. osztályos tanulója,
Demes Judit, a kovásznai Kőrösi Csoma Sándor Líceum IV. osztályos diákja,
Islai Brigitta-Alexia, az Istvánházi Elemi Iskola III. osztályos tanulója,
Horváth Szilvia-Viktória, az aradi Csiky Gergely Főgimnázium IV. osztályos diákja,
Györpál Eszter, a csíkcsicsói Kájoni János Általános Iskola V. osztályos tanulója,
Bákai Zoltán-Bence, az érmihályfalvi Zelk Zoltán Általános Iskola VIII. osztályos diákja,
Iván Erika, a temesvári Bartók Béla Elméleti Líceum VII. osztályos tanulója,
Kádár Panna a koltói Petőfi Sándor Általános Iskola VIII. osztályos tanulója, valamint
Póra Imre-Csaba, a borsi Tamási Áron Mezőgazdasági és Ipari Szakképző Iskola VII. osztályos diákja kapták – az okleveleket Szejke Ottilia adta át.

A Szamos kulturális, társadalmi, közéleti folyóirat különdíját

Szabó Renátának, a kovásznai Kőrösi Csoma Sándor Líceum VIII. osztályos diákjának adta át Frigy Szabolcs.

Dicséretesek

Az előkészítő és II. osztályosok kategóriájában

Hajdú Luca, a négyfalusi George Moroianu Középiskola előkészítős diákja,
Kiss Lehel, a nagyzerindi Tabajdi Károly Általános Iskola másodikos tanulója,
Nagy-Kis Kimberly, a szatmárnémeti Kölcsey Ferenc Főgimnázium másodikos diákja,
Deák Dávid, a gyergyószentmiklósi Fogarasy Mihály Általános Iskola elsős tanulója,
Kádár Csenge, a koltói Petőfi Sándor Általános Iskola elsős diákja, valamint
Bodnár Nimród, a szatmárnémeti Református Gimnázium elsős tanulója részesültek dicséretben.

A III-IV. osztályos kategóriában

Pap Anna, a kézdivásárhelyi Petőfi Sándor Általános Iskola negyedikes diákja,
Kosztandi Zselyke, a micskei Miskolczy Károly Általános Iskola harmadikos tanulója,
Lehoczky Balázs-Attila, az aradi Csiky Gergely Főgimnázium harmadikos diákja,
Szabó Márton, a zilahi Simion Bărnuțiu Általános Iskola negyedikes tanulója,
Bajkai-Fábián György, a temesvári Bartók Béla Elméleti Líceum negyedikes diákja, valamint
Borbély Anna-Zselyke, a mezőpaniti Kádár Márton Általános Iskola harmadikos tanulója kapott dicséretet.

Az V-VI.osztályosok kategóriájában dicséretet kapott

Pál Máté, a székelyudvarhelyi Bethlen Gábor Általános Iskola ötödikes diákja,
Dani Teréz, a krasznai Cserey-Goga Technológiai Líceum ötödikes tanulója,
Fábián Antónia és Kiss-Páll Lilla, a Korondi Szakközépiskola hatosikos diákjai,
Bokos Hunor, a Felsőbányai Műszaki Kollégium hatodikos tanulója, valamint
Schvarczkopf Tamás, a szatmárnémeti Aurel Popp Művészeti Líceum hatodikos diákja.

Ami pedig a VII-VIII. osztályosok kategóriáját illeti,
Németi Nóra Eszter, a szatmárnémeti Bălcescu-Petőfi Általános Iskola nyolcadikos diákja,
Avram Sarah, a nagybányai Nicolae Iorga Általános Iskola hetedikes tanulója,
Kiss Tóbiás, az aradi Aurel Vlaicu Általános Iskola nyolcadikos diákja,
Nagy Márk, a sepsiszentgyörgyi Váradi József Általános Iskola nyolcadikos tanulója,
Máthé Ida, a brassói Áprily Lajos Főgimnázium hetedikes tanulója, valamint
Benedek Márk József, a brassói 15-ös Számú Általános Iskola nyolcadikos diákja vehette át a dicséretet.

hirek/2023/marcius/vvvv-dijatado/21.jpg

Harmadik helyezettek

Az előkészítő és II. osztályos kategóriában

Gergely Előd, a székelyudvarhelyi Móra Ferenc Általános Iskola másodikos tanulója kapta a harmadik díjat,

a III-IV. osztályosok közül

Bányai Erik, a nagybányai Németh László Elméleti Líceum negyedikes diákja,

a V-VI. osztályosok kategóriájában

Boross Péter, a nagyváradi Szacsvay Imre Általános Iskola hatodikos tanulója,

a VII-VIII. osztályosok közül pedig

Apa Szilárd Tihamér, a kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégium hetedikes diákja lett a harmadik.

Második helyezettek

Az előkészítő és II. osztályos kategóriában

Molnos Abigél, a temesvári Bartók Béla Elméleti Líceum másodikos tanulója állhatott a dobogó második fokára,

a III-IV. osztályosok közül

Veres Blanka, a marosvásárhelyi Tudor Vladimirescu Általános Iskola harmadikos diákja,

a V-VI. osztályosok kategóriájában

Juhos Kata, a sepsiszentgyörgyi Református Kollégium hatodikos tanulója,

a VII-VIII. osztályosok közül pedig

Tamás Nimród, a csíkszeredai Petőfi Sándor Általános Iskola nyolcadikos diákja kapta a második díjat.

hirek/2023/marcius/vvvv-dijatado/23.jpg

Első helyezettek

Az előkészítő és II. osztályos kategóriában

Héja Hanga, a csíkszeredai Nagy István Művészeti Középiskola másodikos diákja nyerte meg a Vidám Versek Versmondó Versenye XXI. országos döntőjét,

a III-IV. osztályosok közül

Gazdag Zselyke, a baróti Gaál Mózes Általános Iskola negyedikes tanulója lett aranyérmes,

a V-VI. osztályosok közül

Nagy Lilla, a nagyváradi Ady Endre Elméleti Líceum ötödikes  diákja került ki győztesnek,

a VII-VIII. osztályosok kategóriájának győztese pedig

Jankó Szép Tamás Dénes, a szatmárnémeti Kölcsey Ferenc Főgimnázium hetedikes tanulója lett.

Az Oktatási Minisztérium díjait Szejke Ottilia Szatmár megyei főtanfelügyelő-helyettes és a versenybizottság ügyvezető elnöke, valamint Gál Gyöngyi és Leiti Mónika szaktanfelügyelők, a versenybizottság ügyvezető alelnökei adták át.

Szabó Beatrix