×
2024. 04 20.
Szombat
Tivadar
2 °C
kevés felhő
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Egészség

Napozzunk, de csak óvatosan

2012.06.13 - 08:46
Megosztás:
Napozzunk, de csak óvatosan

A nagy meleg beköszöntével egyre többen fordulnak bőrgyógyászhoz napallergiás és bőrleégéses panaszokkal. Fontos, hogy megfogadjuk a szakorvosok tanácsait és ne napozzunk a legnagyobb forróságban.

 

,,A meleget el kell különítenünk, mint hőhatást az ultraviola sugaraktól” — mondja Vörös Gabriella bőr- és nemi gyógyász főorvos, aki szerint a meleg idő beköszöntével sokan nem voltak elővigyázatosak, és nem figyeltek arra, hogy az ultraviola sugarak ne egyből érjék azt a fehér bőrt, ami a téli hónapok alatt el volt takarva. A hőhatás főleg a magas vérnyomással rendelkezőkre és a legyengült egyénekre nézve lehet veszélyes, és olyan tüneteket okoz, mint a kipirulás, fejfájás, majd eljuthatnak a napszúráshoz, ami a bőrpír mellett szintén fejfájással, hányingerrel és hőemelkedéssel jár. Különösen figyelniük kell azoknak, akik úgy döntenek, hogy úsznak egyet a medencében vagy egy közeli tóban, hisz a vízben sokkal gyorsabb és erősebb a leégési folyamat, ami akár harmadfokú égési sebeket is okozhat. A szakember szerint a férfiaknak — főleg az 50 éven felülieknek — különösképpen oda kell figyelniük a fejtető védelmére, mert a ritka szövésű kalapok nem nyújtanak elegendő védelmet a napsugarak ellen és előfordulhat, hogy a többszöri, éveken keresztül tartó hirtelen leégés következtében bőrrák alakul ki, de nemcsak a fejtetőn, hanem a háton és az arc kiálló részein is (orrfelület, arcpofa, homlok). Nem mindegy, hogy az ultraviola sugarak mikor érik a bőrünket, a szakorvos azt tanácsolja, hogy 11 és 17 óra között semmikép se napozzunk, és azok is vigyázzanak, akik lebetonozott vízparton süttetik magukat, ugyanis a beton sokkal jobban ontja a meleget — ilyenkor nemcsak felülről kapjuk a hőt, hanem alulról is — és ez a túlfűtött környezet emeli a vérnyomást, felgyorsítja a szívműködést, ami veszélyes lehet a szív- és a hipertenziós betegeknek.

Dr. Vörös Gabriella szerint nagyon fontos a fokozatosság és be kell tartani a napozás szabályait, nem szabad mellőzni a fényvédő krémeket sem — a szezon elején ezek lehetnek 50 faktorosak is — amelyek megakadályozzák, hogy leégjen a bőr. Ajánlatos többször bekenni a testünket, hisz aki vízben tartózkodik, arról könnyen leázhat a krém, és ez a helyzet izzadás esetén is, mivel a verejtékkel együtt a fényvédőt is letörölhetjük magunkról. A főorvos szerint a kánikula idején az sem árt, ha egy sűrű szövésű fehér pólóban úszkálunk a vízben — különösen hosszabb táv esetén —, hisz a felülről jövő, a hátat érintő napsugarak nem okoznak leégést.

A nap okozta égési sebek ugyanolyan súlyosak, mint a tűz által keletkezett sérülések, ezért a legelső fázisban tilos olajjal vagy bármilyen zsiradékkal bekenni a leégett felületet. Nagy hőhatás esetén hűtsük le a szervezetünket, kb. 20 másodpercig bemászhatunk egy hideg vízzel teli kádba, amitől még a szív is lenyugszik, majd pedig használjunk folyékony gyulladáscsökkentőt, ami enyhíti a fájdalmat és lenyugtatja a megégett bőrt.

A többszöri, elhanyagolt, szakorvos által nem látott leégés évek múltán bőrrákot okozhat. Leginkább a fehér bőrűek legyenek óvatosabbak, hisz náluk sokszor kisebb számban van meg a védelmet jelentő pigmentanyag, mint a sötétebb bőrű embereknél. Az évek során az ultraviola sugarak okozta égési felületeken elöregedhet a bőr, és különböző érdes, barna foltok jelennek meg, amelyek még nem rákos folyamatok, de lehetnek a betegség előjelei.

Ha változást észlelnek az anyajegyükön — nagyobbodik, viszket, ég, csíp — mindenképp keressék fel a bőrgyógyászukat, hogy még időben megelőzhessék a bajt, mert ha valaki későn szánja el magát a műtéti beavatkozásra, akkor fennáll az egyik legveszélyesebb rákfajta kialakulásának a kockázata. A melanóma malignum a pigmentsejtekből kiinduló rákos folyamat, ami a bőrgyógyász szerint 3-4 hónapon belül akár életveszélyesen is fenyegetheti a páciens életét, és nagyon sok esetben halálos kimenetelű is lehet.

Dr. Vörös Gabriella szerint a következő periódusban a meleg és a fizikai megterhelések miatt megnő majd a visszérbetegek száma, egyre gyakoribbak lesznek a napallergiák és a bőrleégések is.+

Botos István