×
2024. 04 18.
Csütörtök
Andrea, Ilma
8 °C
enyhe eső
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Egészség

Naponta 2x2 perc az egészséges fogak érdekében

2022.03.22 - 13:00
Megosztás:
Naponta 2x2 perc az egészséges fogak érdekében
Jobb, ha az apró gyerek fogát a szülő mossa, így a helyes fogmosás érzetét és mozdulatait tanulja meg a kicsi (Fotó: Dreamstime)
A szájápolás világnapja alkalmából a mindennapos szájápolás fontosságára hívta fel a figyelmet a közegészségügyi igazgatóság: napi 2x2 perc, és nem kell többé félni a fogorvostól.

Fogászati és közegészségügyi szervezetek évről évre próbálják tudatosítani az emberekben, hogy ami a szájüregünkben történik, arra igenis oda kell figyelni. Ma már nem tehetjük meg, hogy figyelmen kívül hagyjuk azt a számtalan érvet, ami az egészséges fogazat és szájüreg mellett szól, arról nem is beszélve, hogy mennyi kellemetlenségtől kímélhetjük meg magunkat egy kis odafigyeléssel, előrelátással.

Ez nem csak a felnőttekre vonatkozik, a gyermekek legalább annyira érintettek a szájüregi betegségekben, hiszen modern étkezési szokásaink miatt az elfogyasztott táplálék szénhidrátokban és cukrokban gazdag, ami támogatja a plakk-képződést, az ínybetegségek és a fogszuvasodás kialakulását. A szájhigiénia tanulható: első lépésként az a legjobb megoldás, ha a gyerek fogát a szülő mossa, és a helyes fogmosás mozdulatait, érzetét tanulja meg a gyerek. Ehhez szükség van arra, hogy maga a szülő tudja, hogyan kell jól fogat mosni, és hogy együtt tudjon működni a gyerekkel — a fogmosásban és az élet egyéb területein is.
Felnőttkorban a szájhigiénia javítása, a szokások megváltoztatása sokkal nehezebb, mivel a felnőttek 90 százaléka meg van győződve róla, hogy tud fogat mosni, pedig jól fogat mosni nagyon nehéz, hiszen olyan elzárt területek vannak a szájban, amelyek nagyon nehezen érhetők el. A felnőttek egy része azt gondolja, elsősorban az számít, hányszor mosnak fogat, pedig a sokszori fogmosás rossz technikával nem sokat ér.

A szájüregi betegségek megelőzésében a legnagyobb munka magunkra hárul, hiszen csak mi magunk ragadhatunk fogkefét naponta kétszer, hogy alaposan megtisztítsuk fogazatunkat a felhalmozódott lepedéktől és baktériumoktól, a szájüreg ugyanis nem képes az öntisztulásra. Bár fogazatunk tisztán tartásának egyik leghangsúlyosabb része a fogköztisztítás lenne, mégsem figyelünk rá eléggé oda. Talán csak időpocsékolásnak tűnhet az esténként kézbe ragadott fogselyem vagy fogközkefe, mégsem szabad megfeledkeznünk róla, hogy az ínygyulladás, a fogszuvasodás és a fogkőképződés nagyrészt ezeken a rejtett területeken alakul ki a leghamarabb.
A szájápolás nem lehet sem életkor, sem pedig pénztárca kérdése, hiszen már egy kisebb összegért is kiváló minőségű szájápolási eszközökre tehetünk szert. Ha pedig napi szinten odafigyelünk szájhigiéniánkra, fogaink és fogínyünk állapotára, a féléves fogorvosi ellenőrzés sem jelent majd gondot, hiszen boldogan, elégedetten ülhetünk be az immáron barátságos, hívogató fogorvosi székbe. B. K.