×
2024. 04 19.
Péntek
Emma
3 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Belföld

Nálunk drágul a leginkább a sertéshús

2022.02.11 - 19:17
Megosztás:
Nálunk drágul a leginkább a sertéshús
Bár uniós szinten a legalacsonyabbak közé tartozik idehaza a disznóhús ára, a drágulás mértékét tekintve mégis az élen állunk az EU-ban. Egy lakos évente 37,3 kg sertéshúst fogyaszt.

Románia ismét az élre tör: legalábbis azon európai országok listájának élére, ahol a legdrágább a sertéshús. Bár az idei esztendő a tavalyi év végénél valamivel alacsonyabb termelői árakkal indult, Románia azon kevés európai országok közé tartozik, ahol a gazdálkodók a 2021-es év vége felé regisztráltnál 10 százalékkal magasabb átlagárat kérnek. A legfrissebb adatok szerint egy kilogramm disznóhus 18 százalékkal drágábban indul el a tenyésztőktől az üzletek felé, mint az előző év azonos időszakában.
Az afrikai sertéspestistől, az emelkedő gabonaáraktól és a növekvő közüzemi költségektől erősen sújtott helyi sertéshúsipar jóval a kereslet alatt termel, ráadásul egyre magasabb áron. Az árak összhangban vannak az európai emelkedő tendencival, ám az emelkedés jóval nagyobb, mint a tavalyi azonos időszakhoz mért európai uniós 0,2 százalékos átlag.
Konkrétan a január 24-vel kezdődő héten Romániában egy 100 kilogrammos hasított sertés a farmokon 131,7 euróba került, ami 18,1 százalékos drágulás az előző év ugyanazon periódusához képest. Az ár tekintetében még így is a legalacsonyabbak között van a hazai sertéshús uniós szinten, viszont a drágulást tekintve már a lista második helyére tornázta fel magát. Ebből a szempontból csak Horvátország előzött meg minket, ahol 151,27 euró volt a tanyasi sertéshús átlagára 100 kilogrammonként, ami 18,7 százalékkal haladja meg a tavalyi szintet. Az Európai Unióban most 134 euró a sertéshús átlagára.

Csökkenőben a termelés

Romániában egyre csökken a sertésállomány, jelenleg nagyjából 3,5 millió egyedet tartanak számon, ami 3,5 százalékkal kevesebb, mint az előző évben, valamint 143 ezer kocát, ami 6,6 százalékos éves visszaesés. Emellett 2021. január–október között 3,8 százalékkal kevesebb sertést vágtak le, mint az előző év ugyanazon időszakában — ez pedig a legnagyobb visszaesés európai uniós szinten. Bulgáriában például ugyanebben a periódusan 20 százalékkal, Horvátországban 11,5 százalékkal, Dániában pedig 7,3 százalékkal több disznót vágtak.
Az Országos Statisztikai Intézet adatai szerint Románia az ország sertéshúsfogyasztásának 55,3 százalékát állítja elő, tekintettel arra, hogy 2017 óta sertéspestis tizedeli az állományt. 2015-ben például még az egy főre eső 31,3 kilogrammos sertéshúsfogyasztás 70 százalékát fedezte a hazai termelés. 2020-ban Romániában egy főre vetítve átlagosan 37,3 kilogramm sertéshúst és disznóhúsból készült terméket fogyasztottunk.

Bumbuluţ Krisztina

 

Szabad a sertés értékesítése és adómentes is
Senki nem fogja megtiltani az embereknek, hogy háztáji gazdaságukban sertést neveljenek, azt levágják vagy eladják. A sertéspestis miatt egy ingyenes állatorvosi igazolás viszont kell.
A sertés-törvény alkalmazási módszertanának javítását kéri a mezőgazdasági minisztertől Magyar Lóránd
Hatalmas pusztítást végzett Romániában a dél-afrikai sertéspestis: amióta 2017 nyara óta megjelent a járvány az országban, hatalmas károkat okozott a mezőgazdaságban és a gazdaságban egyaránt. A járvány megállítását célzó intézkedések részeként több mint 1,6 millió sertést öltek le, a nagy sertésneveldék hatalmas károkat szenvedtek, de a családi vállalkozások is kellemetlen helyzetbe kerültek több alkalommal. Ráadásul az ország távolról sem tudja kielégíteni a sertéshús iránti lakossági keresletet, emiatt disznóhús importjára kényszerülünk.
Hatezer lej büntetés egy levágott disznó miatt
Csanálosi gazda kapott hatezer lejes bírságot a héten az állategészségügyi hatóságtól, mert az állatorvos értesítése nélkül vágott le egy olyan disznót otthon, az udvaron, amiről nagy valószínűséggel tudta, hogy sertéspestises, ráadásul még el is adott a húsból.