×
2024. 04 20.
Szombat
Tivadar
14 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Belföld

Munkahelyváltás: már nem kényszer

2022.01.07 - 17:20
Megosztás:
Munkahelyváltás: már nem kényszer
Fotó: freepik.com
Rekordszámú alkalmazást hirdetett meg tavaly az egyik hazai munkaközvetítő oldal: az álláskeresők preferenciája alapján pedig az látszik, hogy a munkahelyváltás nem kényszermegoldás.

2021-ben rekordszámú, 12,6 millió alkalmazást tettek közzé az eJobs.ro munkaközvetítő oldalon a munkavállalók, mely az elmúlt évtized legmagasabb száma. Az egyik legfontosabb prioritásuk a jelentkezőknek új munkahely találása, illetve a munkahelyváltás volt. Tavaly 12,6 millió romániai lakos jelentkezett az eJobs.ro-n meghirdetett állásokra. A munkahelyre jelentkezések száma 34 százalékkal nagyobb volt, mint amit 2019-ben regisztráltak, és 5 százalékkal magasabb a 2020-as évinél, egyébként az elmúlt tíz évben 2021-ben használták a legtöbben a munkaközvetítő oldalt. Ugyanakkor az alkalmazási kedv is közel került a pandémia előtti időszakhoz, tavaly ugyanis 365 ezer új munkahelyet hirdettek meg, ami alig 5 százalékkal kevesebb, mint a 2019-ben meghirdetett szabad állások száma, és 22 százalékkal több, mint 2020-ban volt.
„Ha 2020-ban azt láttuk, hogy a munkakeresők a pandémia miatt a szakmai életben bekövetkezett változások nyomán történt elbocsátások és a átszervezések okán voltak kénytelenek új munkahelyet keresni, addig 2021-ben erősen érezhető volt, hogy a munkahelyváltás egy választás, saját döntés eredménye, és nem kényszermegoldás. Eddig nem tapasztalt, bátor munkavállalókat láttunk, ami a számadatokban is megnyilvánult, hiszen 12,6 millió alkalmazás volt az oldalon, ez az elmúlt 10 év legmagasabb száma” — mondja Bogdan Badea, az eJobs România vezérigazgatója. A legtöbb önéletrajzot az értékesítés, szolgáltatás, call center, IT/telefon és bank szektorban adták le, míg a legkevesebbet a textilipar, biztosítások, oktatás/képzés, sport és wellness szekcióban.
A legtöbb jelentkező, aki változtatást szeretett volna eszközölni karrierjében, Bukarestben él, a jelentkezők több mint egynegyede származik innen, ugyanakkor a nagy egyetemi központokban, Kolozsvárott, Temesváron és Brassóban is jelentős mozgás volt tapasztalható, a jelentkezések 19 százalékát adták. Érdekességként lehet megemlíteni, hogy a külföldi munkahelyek iránti kereslet történelmi mélyponton volt tavaly, az alkalmazások alig 1,3 százaléka irányult a külföldön meghirdetett állások iránt.
A legaktívabb korosztály a munkahelykeresésben a 25 és 35 év közötti volt, őket a 18–24 és 36–45 év közöttiek követték. Továbbra is megfigyelhető, hogy a 45 év fölöttiek már nehezebben váltanak munkát, és ők alkotják a legnehezebben alkalmazható kategóriát is a munkaerőpiacon, derül ki a 2021-es adatokból.
„Bizonyára 2022 lesz az az év, amikor a munkaerőpiac tovább stabilizálódik majd. Visszatér majd a tehetségekért folyó éles harc — sok területen már most is megfigyelhető —, és valószínűleg növekedni fog a csapattársak fluktuációja, a legtöbb területen bérnövekedés következik majd be. Ugyanakkor a jelentkezők jobban válogatnak majd a munkahelyek között, és csak akkor váltanak munkát, ha az új lehetőség nem csak szakmai fejlődést biztosít, hanem minden egyéb személyes elvárásnak megfelel. Azok a vállalatok, amelyek hajlandók befektetni az alkalmazottakba, győztesen kerülnek majd ki a tehetségekért folyó versenyből” — fogalmaz Bogdan Badea. Jelenleg 23 822 szabad állás van meghirdetve az eJobs.ro oldalon.

Sógor Beáta

 

Út- és járdajavítások zajlanak Szatmárnémetiben
A felfestések zajlanak a Batizi úton, hamarosan egyértelmű jelzéseket kap az Udvari úti körforgalom is itt. Nagyobb volumenű munka zajlik még az Aurel Vlaicu, az Amaci úton és a Wolfenbüttel utcában.
A nők átlagbére meghaladta a férfiakét
A munkaügyi miniszter szerint idén februárban a nők bruttó átlagbére magasabb volt mint a férfiaké. Emelkedik a vezetői pozíciókat betöltő nők száma, a nemek közötti bérkülönbség csökken.
Már az ötödik hónapja csökkent a német ipari termelés
Októberben a vártnál gyengébben alakult és már az ötödik egymást követő hónapban csökkent az előző havihoz képest a német ipari termelés a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis csütörtöki jelentése szerint.