2024. 04 16.
Csongor

Mourinho történelmet írt az AS Romával, Kovács remekül irányított

2022.05.26 - 11:06
Az AS Roma az Európa Konferencia Liga döntőjében 1–0-ra megverte a Feyenoordot, így az olaszok mestere, José Mourinho újabb rekordot döntött meg: csapataival a BL-ben, az UEFA-kupában, az El-ben és az Ekl-ben is diadalmaskodni tudott!

Tirana egész Albánia történetének legnagyobb sporteseményére készült, hiszen szerda este a két és fél éve átadott stadionban rendezték meg az Európa Konferencia Liga történelmének első döntőjét.  Az első EKL-fináléban az olasz bajnokságban hatodik helyen végző AS Roma csapott össze a holland élvonalban bronzérmes Feyenoorddal – ha belegondolunk abba, hogy az Európa-liga fináléját a Bundesliga 11. helyezettje (Eintracht Frankfurt) és a skót bajnoki ezüstérmes (Rangers) vívta, akkor nem is biztos, hogy szükséges egymás alá vagy fölé rendelni a második és a harmadik számú európai kupasorozatot.
Ráadásul a szatmári fociszeretők szempontjából is nagy fontossággal bírt a találkozó, hiszen először vezetett ilyen magas rangú találkozót saját bíró: a nagykárolyi Kovács István irányított.
A meccsen a két együttes azonnal egymásnak is esett, de egyértelműen a szokatlan, sárga-szürke szerelésben futballozó rotterdamiak kezdtek magabiztosabban, a fővárosiak pedig kifejezetten indiszponáltan játszottak, így az is gondot okozott számukra, hogy átlépjenek a félpályán, ugyanakkor a védekezésük stabil volt.

Első helyzet, első gól

Ahogy a Farkasok felocsúdtak, hamisítatlan kupadöntős meccs alakult ki. A felek nem jól játszani, hanem nyerni akartak, így elsősorban semmiféle kockázatot nem vállaltak, csakis a biztonságra helyezték a hangsúlyt, ezért az első kapura lövésre is a 18. percig kellett várni. Ekkor már nem volt pályán a rómaiaknál a játékot sérülése ellenére vállaló Henrih Mhitarjan, akit bő negyedóra után le kellett cserélni. Az olaszok aztán egy nagy egyéni hibát, Gernot Trauner rossz helyezkedését kihasználva szereztek vezetést: Gianluca Mancini előre ívelésénél Trauner alászaladt a labdának, így Nicolo Zaniolo tisztán vehette át a labdát a 16-os bal oldalán, majd okosan passzolta el a kapujából kirontó Justin Bijlow mellett (1–0).
A szünet előtti percekben beszorult a Roma, de a Feyenoord nem tudta gólra váltani a fölényét.
A második félidőben a hollandok nekirontottak az olaszoknak, akik csak Rui Patricio két hatalmas bravúrjának köszönhetően tartották meg a vezetésüket, egy ízben a kapufa is segítette a portugál hálóőrt. Az AS Roma hátsó alakzata önfeláldozóan futballozva őrizte a minimális előnyt, de ellenakcióra nem jutott ereje a teljesen beszoruló gárdának. A játékrész derekán valamelyest alábbhagytak a Feyenoord rohamai. A holland csapat a hajrában sem talált rést a római védelmen, így a mérkőzés nagy részében hiába játszott fölényben, mégis az ellenfele örülhetett a lefújáskor. José Mourinho csapataira jellemző remek védekezés, ezúttal a Roma számára is kifizetődőnek bizonyult.
A lefújást követően aztán a bordó-sárgák azonnal a saját szurkolóik előtt kezdték ünnepelni a történelmi diadalukat Gala híres Freed from desire című slágerére.
Az AS Roma az 1961-es Vásárvárosok Kupája után másodszor ért csúcsra európai kupasorozatban.
A lefújás után a kezével ötöst mutató José Mourinho, a Farkasok portugál vezetőedzője pedig azzal írt történelmet, hogy első szakemberként mindhárom európai kupasorozatban diadalmaskodott, ugyanis Bajnokok Ligáját kétszer, 2004-ben az FC Portóval, 2010-ben pedig az Internazionaléval, Európa Ligát – és a jogelőd UEFA Kupát – szintén két alkalommal, 2003-ban a Portóval, 2017-ben pedig a Manchester Uniteddel nyert.
Az sem mellékes, hogy olasz klubcsapat ezt megelőzően 2010-ben nyert európai trófeát, az Inter a BL-t, Mourinhóval a kispadján…

Slot bosszankodott
A találkozó után a Feyenoord trénere, Arne Slot érezhetően nehezen viselte a kudarcot, és bűnbakot keresett. Többek között Kovács Istvánt bírálta.
„Tudva levő, hogy nehéz dolgod van, amikor egy olasz csapat elleni meccsen korán gólt kapsz. Egy hatványozottan igaz, ha egy olyan együttessel állsz szemben, akit Mouronho irányít. És ráadásul a végén nem voltak rendesen megszabva a hosszabbítás percei sem. Annyi sok csere és VAR-helyzet volt, hogy nem értem, miért csak öt perc volt a hosszabbítás? A római stáb tagjai folyamatosan a negyedik bíró környékén voltak. Talán nekem is ott kellett volna lennem, és folyamatosan mondjam neki, hogy mi frusztrál” – vélekedett Slot.

cropped-kovacs7-7

Ceferin gratulált
Azonban ezek csak kifogások voltak, és azt a holland szakvezető is elismerte, hogy az ellenfél erejét bizonyítja, hogy egyetlen nagy helyzetüket gólra váltották.
Aleksander Ceferin, az európai szövetség elnöke viszont a mérkőzés végén elégedetten rázott kezet Kováccsal és a bírói stábjával, akit egyébként tapssal jutalmaztak a rómaiak is, amikor azok az éremátadó ünnepségen a pódiumra vonultak.
A 37 éves Kovács István ebben az európai idényben 11 mérkőzést vezetett a kupasorozatokban, köztük a Manchester City – Real Madrid BL-elődöntő első mérkőzését. Ugyanebben a felállásban, vagyis oldalán Ovidiu Artenével és Vasile Marinescuval, Kovács november végén Katarba utazik, a labdarúgó világbajnokságra.

EURÓPA KONFERENCIA LIGA, DÖNTŐ

AS Roma – Feyenoord 1–0 (1–0)
Tirana, Arena Kombetare, 19 597 néző, v.: Kovács István (nagykárolyi)
Gólszerző: Zaniolo 32.
Sárga lap: Pellegrini 37., Zalewski 66., Rui Patricio 84., Spinazzola 90+4., illetve Trauner 25.

AS Roma: Rui Patricio – Mancini, Smalling, Ibanez, Karsdorp (Vina, 89.), Mhitarjan (Setgio Oliveira, 17.), Cristante, Zalewski (Spinazzola, 67.), Zaniolo (Veretout, 67.), Pellegrini, Abraham (Somurodov, 89.). Vezetőedző: Jose Mourinho.

Feyenoord: Bijlow – Geertruida, Trauner (Pedersen, 74.), Senesi, Malacia (Dzsahanbahs, 88.), Til (Toornstra, 59.), Aursnes, Orkun Kökcü (Walemark, 88.), Nelson (Linssen, 74.), Dessers, Sinisterra. Vezetőedző: Arne Slot.

Kőkemény küzdelmek várhatók az EKL-főtábla kapujában
A MOL Fehérvár és a Kolozsvári CFR idegenben, az Universitatea Craiova és a FCSB pedig hazai pályán játszik ma este a labdarúgó Európa Konferencia Liga playoff-körének első mérkőzésén. A harmadik számú kontinentálsi sorozat főtáblájárára való feljutás a tét.
Otthon játszik a Sepsi és a Fehérvár
A labdarúgó Európa Konferencia Liga selejtezőjének harmadik fordulójában csütörtökön három romániai és két magyarországi klubcsapat érdekelt.
Másodhegedűs Dunaszerdahelyen a FCSB
Miután az előző körben a georgiai Saburtaloval kínlódott a FCSB labdarúgócsapata, az Európa Konferencia Liga-selejtező körében nem sok eséllyel lép pályára szerdán Nicolae Dică edző legénysége Dunaszerdahelyen.