×
2024. 03 29.
Péntek
Auguszta
11 °C
kevés felhő
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Jegyzet

Mindig csak a drágítás

2021.06.08 - 18:00
Megosztás:
Mindig csak a drágítás
Megint drágulásokról hallani mindenfelől. Most épp a lecsengeni látszó koronavírus-járvány az okozója az áremeléseknek, különböző szakmákban dolgozók azt mondják, még csak most jön a java, ezután fog csak igazán megérződni a korlátozások negatív hatása az árakon.

Jó harminc százalékkal megdrágult az építőanyagok nagy része, hétfő reggel hallottam a hírekben, hogy drágább lesz a sertéshús is, felsorakozva azok mellé az élelmiszeripari termékek mellé, amik már korábban megdrágultak. A kenyér, amilyet venni szoktam, nem drágult, az ára ugyanannyi, mint volt, de 1 kilós helyett nyolcvan dekásat szuszakolnak a zacskóba, amikor megveszem.

Mikor jön már el az az idő, amikor pénzügyminiszterek, gazdasági elemzők, egyesületi elnökök azt jelentik be, hogy úgy alakultak a körülmények, hogy tartósan olcsóbb lesz minden, és nem csak időszakos árengedményeket kapnak a vásárlók, hanem a valós ár lesz huzamosabb ideig alacsonyabb? Mikor lesz az, amikor az arab sejkek őszinték lesznek, és bejelentik, hogy új, könnyedén kitermelhető olajlelőhelyre bukkantak, ezért olcsóbb lesz az üzemanyag? Mikor lesz az, amikor egy-egy ilyen bejelentés hallatán a gazdák bejelentik, hogy a minimálbér emelkedése ellenére is sikerült olcsóbban megtermelni a búzát meg a málét, mert kevesebbe került a traktorokba a motorina, ami miatt nemcsak a kenyér kerül majd kevesebbe, hanem a hús, a tojás meg a tej is, mert a takarmányárak is csökkennek? Mikor lesz az, hogy a kedvező időjárásnak köszönhetően olyan gazdag a termésátlag, hogy ez árcsökkenéshez vezet, annyit termettek a fák, hogy olcsó hazai gyümölcsöktől roskadoznak a boltok polcai meg a piaci asztalok, és erős édes szőlő termett, így olcsóbb lett a bor is? Mikor lesz az, amikor annyi eső esik, amennyi kell, pont amikor kell, és olyan erősen süt a nap, amennyire a rekordterméshez az kell?

Amikor valami olyasmi drágul, ami kell ahhoz, hogy a késztermék elkészüljön, akkor a drágulás már másnap meglátszik az árakon, a plusz költség a vásárlóra van hárítva, mert ugyebár ő a használója, az elfogyasztója a terméknek, miatta van az egész előállítva, megtermelve, elkészítve. Amikor valami olyasmi lesz olcsóbb, ami kell ahhoz, hogy a késztermék elkészüljön, akkor nem csökken az ára semminek, mert az árcsökkenés csak hosszú távon lesz érzékelhető, és egyébként is drágult valami egyéb, ami így kioltja az olcsóbb alapanyag miatti nyereségkülönbséget. Az áremelkedés okozta negatív különbséget hangoskodva és panaszkodva a vevőre terheli a piac, az árcsökkenés okozta pozitív különbséget pedig csendben, elégedetten zsebre teszi.

Princz Csaba

Itt a Bálint nap, drágult a rózsa, a praliné, a bor és a pezsgő is
A statisztikai intézet adatai szerint a rózsa 10,7 százalékkal, a csokoládé 17,2 százalékkal, a kávé 7,5 százalékkal, a bor 8,9 százalékkal, a pezsgő pedig 11,8 százalékkal drágult.
Így kerüljük el az ételpazarlást
Az élelemben takarékos konyha tízparancsolatát tette közzé a Szatmár Megyei Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság. Adataik szerint az ételek húsz százaléka kidobásra kerül, ezt az arányt kellene minél inkább csökkenteni.
...amit ráterhelne a számlákra!
Úgy tűnik, hogy nagyon rossz irányba halad az energiapiaci liberalizáció, az áramszolgáltatók lassan már nem is csinálnak egyebet, minthogy számláznak és bevételeznek. Minden ügyfélhez köthető szolgáltatást a minimumra csökkentenek, mert ha nem tennék, drágább lenne minden!