×
2024. 04 20.
Szombat
Tivadar
2 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Minden vidéki településnek lehetőséget kell adni arra, hogy életminőségében javuljon

2022.05.17 - 14:00
Megosztás:
Minden vidéki településnek lehetőséget kell adni arra, hogy életminőségében javuljon
A Saligny program fontos komponense, hogy a gázhálózatokhoz való hozzáférést is javíthatja (Fotó: facebook)
A népszámlálás önkitöltős szakaszának meghosszabbításáról, valamint az Anghel Saligny országos finanszírozási programról beszélgettünk Nagy Szabolcs parlamenti képviselővel, aki örömmel summázta: a Szatmár megyei települések nagy számban jelentkeztek a programba.

Javában zajlik  Romániában a népszámlálás, amelynek során az Országos Statisztikai Hivatalhoz beérkező adatok alapján felmérik a romániai lakosság létszámát. Mint az köztudott, a népszámlálás három részből áll: az önkitöltős, a kérdezőbiztosok által történő lekérdezéses és az adatok feldolgozásának szakaszaiból. Az önkitöltéses szakasz az eredetileg május 15-i határidő helyett május 27-re módosult. Nagy Szabolcs parlamenti képviselő megkeresésünkre elmondta: az önkitöltéses szakasz  határidejének meghosszabbítása technikai okok miatt történt. Ugyanakkor többen jelezték, hogy az utóbbi időszakban a Statisztikai Hivatal által létrehozott digitális rendszer nehézkesen működik, esetenként leáll — a hivatal a rendszer túlterheltségével indokolta mindezt.

„Felhívom a figyelmét azoknak, akik esetleg valamilyen technikai problémával találkoznának, hogy van lehetőség akár újrakezdeni, akár módosítani, vagy akár befejezni a kitöltést, még akkor is, ha a folyamat közben történik a leállás.” – mondta Nagy. Kiemelve azt is:  a magyar közösség szempontjából az önkitöltős szakasz a „legértékesebb” fázisa a népszámlálásnak, hiszen itt mi magunk nyilatkozhatunk a bennünket érintő legfontosabb kérdésekről, ráadásul sokkal egyszerűbb online kitölteni a kérdőívet – ami nem mellesleg nagy előrelépés is-  és amivel jó ha élünk. 

Az önkitöltős szakasz  lezártával a kérdezőbiztosok saját maguk végzik el a lekérdezést és amennyiben nem találnak otthon senkit, az előzetes, korábban a rendszerbe beiktatott adatok alapján töltik ki a kérdőíveket. A képviselő megjegyezte: „Úgy gondolom, hogy az a legjobb döntés, ha mi saját magunk, esetleg rokonaink, barátaink segítségével – vagy az önkormányzati önkitöltő pontokon dolgozó kollégák segítéségének igénybevételével – töltjük ki a kérdőívünket, kihasználva ezzel a lehetőséget, hogy mi magunk nyilatkozunk arról, hogy milyen nemzetiségűek, vallásúak vagyunk és, hogy milyen anyanyelvet beszélünk. Ez egy olyan fontos momentum, ami meghatározza a következő 10 évben közösségünk jövőjét.”

 Kiértékelik a pályázatokat

A jövőt illetően Nagy Szabolcs lapunknak azt is elmondta, hogy a nem is olyan régen meghirdetett Anghel Saligny országos finanszírozási program keretében, amely az ivóvíz – és csatornahálózatok kiépítését, valamint az utak fejlesztését hivatott elősegíteni, megkezdődött a beérkező pályázatok kiértékelése. Óriási mennyiségű pályázat érkezett be, amelyeket a minisztérium első lépésben megszűrt formailag, most pedig már lehet látni azokat a költségvetési tételeket, amelyek fejlesztési szinten sok-sok településre eljuthatnak és javíthatják az életminőséget — elsősorban vidéken, de városi településeken is. „Kitartunk amellett, hogy minden vidéki településnek lehetőséget kell adni arra, hogy életminőségében javuljon.  A programnak további fontos komponense, hogy a gázhálózatokhoz való hozzáférést is javíthatja, ami Romániában igen alacsony, mindössze a lakosság alig 30%-a rendelkezik ilyen hozzáféréssel. Ez az arány olyan kicsi, hogy lehetetlen a fosszilis fűtőanyagokról való leállás, így a gázhálózat bővítése mindenképp egy olyan fontos komponense a fejlesztési részlegnek, ami országszerte várt dolog. Ennek a finanszírozási forrása egyébként mintegy 7,5 milliárd lej. A keretösszegre való pályázási lehetőség pedig a napokban nyílt meg, ami nagy lehetőség lehet az önkormányzatok számára. Úgy gondolom, hogy ez a pályázat javítana tudna az említett 30%-os arányon. A Szamár megyei települések egyébként nagyon nagy számban jelentkeztek és nyújtottak be pályázatokat.” – magyarázta a képviselő.

Járay Zsanett

Ezek a szatmárnémeti utcák lesznek korszerűsítve idén
A 2024-es, szatmárnémeti költségvetés bemutatásakor a sok egyéb mellett új utcák aszfaltozása is lajstromozva lett. Több mint hatvan utca van kiszemelve burkolásra, javításra, köztük sok földes utca.
109 ezer szatmárinak magyar az anyanyelve
A Szatmár megyei lakosok 36,9 százalékának magyar az anyanyelve – ez derült ki azoknak a válaszaiból, akik a népszámláláskor nem mulasztották el, hogy válaszoljanak az anyanyelvre vonatkozó kérdésre.
Meghosszabbított népszámlálási határidő
Pár nappal ismét meghosszabbították, így július 31-én éjfélkor ér véget a népszámlálás — Szatmár megyében 90,10 százalékos a lekérdezettség, ami országos szinten nem is rossz arány, viszont a prefektus mozgósítást szorgalmaz az utolsó métereken.