×
2024. 04 28.
Vasárnap
Valéria
20 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Belföld

Miért nem beszélnek a magyarok románul?

2024.02.28 - 16:55
Megosztás:
Miért nem beszélnek a magyarok románul?
(Fotók: Mathias Corvinus Collegium Kommunikációs Iroda - Erdély)
A román nyelvtanulás kihívásaira, az oktatási rendszer hiányosságaira — például milyen változások, fejlesztések kellenének az oktatás terén ahhoz, hogy a magyar anyanyelvűek könnyebben megtanulják az ország hivatalos nyelvét és bátrabban merjék kifejezni magukat — , valamint a kulturális sokszínűség értékére hívta fel a figyelmet a Mathias Corvinus Collegium (MCC) kétnyelvű rendezvénye Kolozsváron.

A román nyelvtudás közérdek – kétnyelvű panelbeszélgetésen járta körül a román nyelvtanulás akadályait az MCC egy panelbeszélgetésen. Ezen nyelvtudományi, jogi, pedagógiai és kulturális szempontokból elemezték a magyar és román közösség kapcsolatát és a nyelvhasználat kérdéskörét.

hirek/2024/februar/miert-nem-beszelnek-a-magyarok-romanul-3.jpg
Előadók

Az eseményen a szakértők olyan tévhiteket és mítoszokat oszlattak el, amelyek a román és magyar közösségben egyaránt elterjedtek. A rendezvényen dr. Bethlendi András kisebbségjogász, az MCC erdélyi akadémiai ügyeinek igazgatója, Ciornea Cristian-Andrei jogász, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem oktatója, Kovács Karola nyelvész, az MCC posztgraduális hallgatója, valamint Rotaru Daniel leendő romántanár, az MCC diákja osztotta meg gondolatait. A beszélgetést a kolozsvári román civil életben jártas Ugron Hanna, az MCC munkatársa moderálta.

Nem akarnak megtanulni?

A résztvevők az egyik legnagyobb tévhitként azt emelték ki, hogy a magyarok nem tudnak, és nem is akarnak megtanulni románul. Dr. Bethlendi András felidézte, hogy a legfrissebb szociológiai felmérések alapján ez a tévhit még a magyar lakosság többségében is él, miközben a romániai magyarok több mint 90 százaléka fontosnak találja a román nyelv ismeretét, és hátránynak érzi ennek hiányát. A román nyelvtanulás folyamatát a társadalmi nyomás és a saját magunkkal szemben állított elvárásaink is nehezítik. Rotaru Daniel arra hívta fel a figyelmet, hogy a magyar többségű településeken gyakorlatilag nem szükséges a román nyelv ismerete a mindennapi életben. A román nyelv és irodalom szakos hallgató elmondta, romántanár szeretne lenni szülővárosában, Székelyudvarhelyen.

hirek/2024/februar/miert-nem-beszelnek-a-magyarok-romanul-2.jpg
A kritikától való félelem

Ciornea Cristian-Andrei oktatóként, az MCC román nyelvű vitaklubjának vezetőjeként arra a következtetésre jutott, hogy a diákokat gyakran visszatartja a hibáktól és kritikától való félelem. Az oktatási rendszer strukturális hiányosságaira is felhívta a figyelmet: úgy véli, az állam feladata lenne intézményesen támogatni a többnyelvűséget, rugalmas, motiváló és emberközpontú nevelést biztosítani, lehetőségeket és teret nyújtani a párbeszédre.

Frusztráció

„Abban a politikai rendszerben, ahol ez megbukott, a felelősség egyéni adóssággá válik” – tette hozzá. Kovács Karola is a magyarokban kialakuló szorongás, frusztráció érzéséről beszélt, ami jelentős korlátokat jelent a kommunikációban. A jól működő külföldi rendszereket vizsgáló nyelvész elmondta, mindenkinek engednie kellene az elvárásokból, és más országokhoz hasonlóan inkább az elfogadásra, megértésre összpontosítani.

hirek/2024/februar/miert-nem-beszelnek-a-magyarok-romanul-4.jpg
Diszkrimináció

Dr. Bethlendi András rámutatott arra, hogy az erdélyi magyar oktatás minősége versenyképes, ugyanakkor hangsúlyozta a román nyelvtudás hiányának hosszú távú következményeit. Az állam nyelvének nem megfelelő ismerete strukturális diszkriminációhoz vezethet. Például a magyar diákok román érettségin való aránytalanul magas bukási aránya a felsőoktatáshoz való hozzáférés jogát sértheti, a román nyelv nem komfortos használata alacsonyabb jövedelemhez, valamint a közügyekben való korlátozott részvételhez vezethet.

Kiindulópont

„A román nyelv elsajátítása sokszor feladatnak és kötelességnek tűnhet, viszont ez elsősorban egy jog. A magyar közösség tagjainak joga van elsajátítani az állam nyelvét, és ehhez meg kell kapnia a kellő támogatást az államtól” – vallja a kisebbségi ügyekkel foglalkozó jogász. Hozzátette, az államnak helyszíntől függetlenül lehetővé kell tennie a román nyelv iskolai környezetben történő elsajátítását. Jó kiindulópont a 2011-es oktatási reformban szorgalmazott funkcionális nyelvhasználat, viszont nincsenek meg a megfelelő intézmények, amelyek által kihasználhatnánk ezt a jogi keretet, hiányoznak azok az eszközök, fogódzók, amelyek segíthetnének a tanároknak, szülőknek.

hirek/2024/februar/miert-nem-beszelnek-a-magyarok-romanul-5.jpg
Problémakör

A résztvevők egyetértettek abban, hogy a méltányos együttélés érdekében elengedhetetlen a kölcsönös tisztelet, amelyet egyszerű gesztusokkal is kifejezhetünk, mint az egymás nyelvén való köszönés, a többnyelvű helységnév- és tájékoztató táblák elhelyezése vagy az intézmények többnyelvű kommunikációja. Az esemény végső következtetései arra sarkallták a résztvevőket, hogy ismerjék fel a szélesebb a problémakört, hogy a román nyelvtanulás kérdése mögött sokkal mélyebb társadalmi és kulturális problémák húzódnak meg, amelyek megoldásáért, a helyzet javításáért egyéni felelősséggel tartozunk.

A kezdet

„Az MCC-ben kiemelt figyelmet fordítunk arra, hogy aktuális, a közösség számára releváns témákkal foglalkozzunk eseményeinken. Ezt a beszélgetést az anyanyelv nemzetközi napja apropóján rendeztük meg, de egy párbeszéd kezdetének tekintjük” – mondta el Talpas Botond, az MCC erdélyi tevékenységért felelős igazgatója, hozzátéve, hogy a szervezet a jövőben további beszélgetéseken, vitákon mélyebben is folytatná a téma alapos kifejtését.

Hírszerkesztő
 

Jelentkezhetnek a negyedikesek az MCC Fiatal Tehetség Programjába
Június 30-ig Szatmárnémetiben is jelentkezhetnek a jelenlegi negyedik osztályos gyerekek a Mathias Corvinus Collegium (MCC) Fiatal Tehetség Programjába. Az intézmény a következő tanévben is izgalmas kurzusokkal, ingyenes, iskola mellett végezhető képzéssel várja az ősszel 5. osztályt kezdő tanulókat.
Neves csillagász tart előadást Szatmárnémetiben
Mi újság az univerzumban? A Mathias Corvinus Collegium (MCC) nyilvános előadásra várja a csillagászat iránt érdeklődőket április 5-én, pénteken 18:00 órától Szatmárnémetibe, a Retezatului utca 24 szám alá.
Segítség a pályaválasztás útvesztőjében – nyílt orientációs napot tartott az MCC
Nyílt napként megrendezett pályaorientációs programra várt minden érdeklődő fiatalt a Mathias Corvinus Collegium (MCC) szombaton, január 28-án a kolozsvári MCC-központban — a nap folyamán az Erdély több pontjáról érkezett, közel 80 diák megismerkedhetett az MCC sokoldalú Középiskolás Programjával és a különböző egyetemek, szakterületek lehetőségeivel.