×
2024. 04 19.
Péntek
Emma
7 °C
borús égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Vidék

Mezőgazdasági területek erdősítése

2021.10.02 - 12:37
Megosztás:
Mezőgazdasági területek erdősítése
Balogh Sándor Fotó: Szatmár Megyei RMDSZ
Újabb lehetőség van mezőgazdasági területek APIA-támogatással történő erdősítésére. Ennek hátteréről Balogh Sándor erdészmérnököt, a Szatmári Erdők Egyesülete elnökét kérdeztük.

A Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) szeptember 15-től megnyitotta azt a hatodik időszakot, amikor benyújthatók az erdősítési támogatások kérelmei. Az erre az időszakra elkülönített összeg 6 537 930 euró. A támogatási kérelmeket az APIA megyei székhelyein lehet letenni azt követően, hogy az Erdészeti Őrség (Garda Forestieră) jóváhagyta az erdősítési tervet.

Az intézkedés fő célja az ország erdővel borított területének, illetve az erdők környezetvédelmi, közjóléti és gazdasági szerepének növelése, a felszíni vizek védelme, valamint az erdészeti szektor fejlesztésével a vidéki foglalkoztatottság javítása.

Támogatást lehet igényelni a már meglévő ültetvények kiegészítési és karbantartási munkálataira, avagy területápolási költségekre is. A támogatást igénylő lehet mezőgazdasági területtel rendelkező magánszemély, ezek egyesületei, valamint a mezőgazdasági területtel rendelkező tanácsok vagy ezek egyesületei. Feltétel, hogy a pályázó legkevesebb két éve területalapú támogatásra voantkozó kérvényt tett le a kifizetési ügynökséghez. A 8.1-es alintézkedésre (Împăduriri şi crearea de suprafeţe împădurite) vonatkozó támogatási kérelmek leadási határideje 2022. február 28-a.

Az alábbiakban Balogh Sándor erdészmérnököt, a Szatmári Erdők Egyesülete elnökét kérdeztük, hogy mit kell tudniuk azoknak a gazdáknak, akik erdősítésre vállalkoznak.

„A 8.1-es kiírásról van szó, ami a mezőgazdasági területek első erdősítésére vonatkozik. A kiírásban nem szerepel az a kitétel, hogy azokon a területeken ajánlott erdősíteni, amelyek nem alkalmasak szántásra vagy bármilyen megmunkálásra. Ha a földtulajdonos úgy dönt, hogy nem elégszik meg a földje után kapott bérleti díjjal vagy a megműveléséből származó jövedelemmel, választhatja az erdősítést, ugyanis ebben a formában tizenkét évig kapja a mezőgazdaságijövedelem-kiesés kárpótlását. Volt már egy ilyen jellegű kiírás, melyre nagyon kevés pályázat érkezett. A pályázó több feltételt kell teljesítsen. Ilyen feltétel, hogy a telekkönyvi adatok meg kell egyezzenek a gazdák által az APIA-nál leadott adatokkal. Ez ritkán van így. Egy másik feltétel, hogy a beültetésre szánt terület nagyobb legyen, mint ötven ár, és két évre visszamenőleg legyen nyilvántartásban az APIA-nál. Csak az kaphat kárpótlást a mezőgazdasági kiesésért, aki két évben már kapott területalapú támogatást. Az APIA hat évig támogatja az ültetést, a kiegészítést (abban az esetben, ha a csemeték nem maradnak meg), a karbantartást (kaszálás, kapálás), valamint a terület bekerítésének költségét, hogy az biztonságban legyen. A gazdák nem ragaszkodnak az erdősítéshez, ennek egyik oka, hogy nem lehet gyorsan növő fafajtákat (akác, jegenye) telepíteni, a másik ok pedig, hogy a föld minősége alapján állapítja meg az erdészeti hivatal, hogy milyen fafajtákat lehet ültetni. A tölgy esetében száznegyven év után lehet haszonra számítani. Azok, akik belemennek az erdősítésbe, azért teszik, mert tizenkét évig kapják a kárpótlást. Kérdés, hogy az APIA mikor kezdi el a kifizetéseket. Azok, akik három éve telepítettek, még nem kaptak kárpótlást” — összegez a szakember.

A telepítést nem a gazdák végzik, hanem erre szakosodott cégek versenytárgyalás útján. Minden engedélyt a földtulajdonos kell beszerezzen, az ültetést viszont az erdészet végezteti szakmai cégekkel.

Elek György

APIA: igénylési határidő közeleg
A 2024-es évre járó mezőgazdasági és álattartási támogatást április 4. és június 7. között lehet kérvényezni a Szatmár Megyei Mezőgazdasági, Kifizetési és Intervenciós Ügynökségnél.
RMDSZ: kiállunk a gazdák mellett, követeléseik jó részét teljesíteni is tudná a kormány!
Magyar Lóránd: „A mostani tüntetések láncreakció, az elégedetlenségek sora jogos, és a kormány egy kis jóindulattal megoldást tudna nyújtani nekik. A gazdatársadalom jelenleg túlél, Romániának kötelessége ezt a szektort támogatni, nem tekintheti mostohagyermeknek.”
Tarol az autópiac: egyre több autót iratnak be
2023 első három hónapjában több mint 27%-kal nőtt az új személygépkocsik regisztrációja. Elektromos autókból 35%-kal többet írattak be, így a piaci részesedésük meghaladta a 20%-ot.