×
2024. 05 17.
Péntek
Paszkál
19 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.58 RON
100HUF = 1.29 RON
Egészség

Megfázásra együnk hagymaféléket!

2017.09.27 - 18:21
Megosztás:
Megfázásra együnk hagymaféléket!

A hagymafélék - bár kellemetlen leheletet adnak - a megfázásos időszak csodafegyverei lehetnek az alternatív gyógyászatban. Mivel fertőtlenítő és antibakteriális tulajdonságokkal rendelkeznek, amikor csak tudjuk, együk, a betegségek elkerülése érdekében — írja a hazipatika.com.

A magyar, illetve az erdélyi konyha egyik fontos alapanyaga a hagyma, legyen szó vöröshagymáról, póréról, lilahagymáról, fokhagymáról és sorolhatnánk még. Ízletessé teszik az ételt, bár éppen ezért sokan nem kedvelik. A hűvös időszakban mégis érdemes megbarátkozni velük és gyakran használni a konyhában, hiszen sokat segíthetnek a megfázásos betegségek elkerülésében.

Hogyan hat a hagyma?

A hagymafélék szín- és ízanyaga (flavonoid) az allilszulfid, egy erős baktérium- és gombaölő, gyulladáscsökkentő, érelmeszesedést gátló, tumorellenes, emésztést segítő anyag. Éppen ezért tudnak a hagymák hatásosak lenni a kórokozókkal szemben. A fokhagymában lévő ajoén anyag ezen felül segít megakadályozni a tumorsejtek szaporodását, megelőzni a vérlemezkék összetapadását, és csökkenteni a vérnyomást is. A flavonoidok ráadásul egyfajta természetes antioxidánsok is, melyek immunrendszer-erősítő, rákmegelőző, gyulladáscsökkentő, vírus- és baktériumellenes, általános egészségvédő hatásúak, tartósítják és hatásosabbá teszik a vitaminokat. A hagymafélék gazdag ásványi anyag- és vitaminforrások, C-vitamintartalmuk kiemelkedő. Megfázás esetén csökkentik a dugulást a hörgőkben és az orrban, csillapítják a köhögést és enyhítik a torokfájást is. A hagymafélék egész évben kaphatóak, így bármikor hadrendbe állíthatók egészségünk és immunrendszerünk védelme érdekében.

Hogyan használjuk?

Ha általános egészségvédő hatását szeretnénk a hagymaféléknek élvezni, rendszeresen szerepeltessük étrendünkben, de arra ügyeljünk, hogy ne csak főzve, hanem nyersen is fogyasszunk belőlük, mondjuk salátába téve, vagy mártásokba, esetleg tejfölbe, joghurtba reszelve.