×
2024. 04 17.
Szerda
Rudolf
8 °C
zápor
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.68 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Még az ehető gombák is okozhatnak bajt

2020.06.25 - 07:56
Megosztás:
Még az ehető gombák is okozhatnak bajt
Kedvezett az időjárás a vadon termő gombáknak, az „erdő húsát” pedig sok szatmári szereti, előszeretettel gyűjtik is sokan, ha lehetőségük adódik. A gombák, bármennyire finomak is, nem veszélytelenek. Ha hozzá nem értő kezek gyűjtik, halálos mérgezést is okozhatnak.

Ebben a hónapban már hat személy szenvedett enyhébb gombamérgezést és került a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórházba — tudtuk meg Constantin Demiantól, az egészségügyi intézmény szóvivőjétől.

„Az elmúlt években több ízben is történt tragédia a mérgező gombák miatt, idén egyelőre csak enyhébb mérgezéses tünetekkel jelentkeztek páciensek, nem volt szükség intenzív terápiás kezelésre sem. A páciensek az ellátásukat követően rövid időn belül a kórházat is elhagyhatták” — magyarázta, egyben óvatosságra is intve a lakosságot: a hozzá nem értés súlyos, esetenként halálos mérgezéseket okozhat. Nincsenek olyan általános megkülönböztető jelek, melyek alapján biztonsággal fel lehetne ismerni, hogy melyik gomba mérgező és melyik nem az, csak a biztos fajismeret alapján dönthető el.

A gombagyűjtés alapvető szabályai

Az első számú betartandó szabály, hogy az étkezésre szánt, vadon termő kalapos gombákat minden esetben mutassuk meg gombaszakértőnek, vagy ha ez a lehetőség nem adott, akkor csak olyan gombát szedjünk, amelyikben száz százalékig biztosak vagyunk, amelyeket ismerjük! Ajánlatos csak a legismertebb, ehető fajokat gyűjteni. A gombagyűjtéshez mindig kosarat vagy papírzacskót, de sohasem műanyag dobozt vagy nejlonzacskót használjunk, utóbbiban ugyanis befüllednek, s ezáltal könnyen romlanak, továbbá összetörhetnek, és felismerhetetlenné válhatnak az étkezésre szánt, gyűjtött gombák. Gyűjtéskor csak a fiatal, egészséges gombákat szedjük le!

A tönköt teljes egészében szedjük ki a földből, mert esetleg csak ilyenkor látható jól a bocskor is. Kerüljük a fehér lemezű, galléros, bocskoros gombák gyűjtését, mert ez a gyilkos galóca!

Ne higgyünk a babonákban!

Nem érdemes hinni a babonákban sem, ezek egyes gombafajokra igazak, de a többségre nem. Téves az a felfogás, hogy forrázással, a kalapbőr lehúzásával méregteleníteni tudjuk a gombát. A „csigarágott”, „kukacos” gomba is lehet mérgező. Más, rossz hiedelem az is, hogy csak az a gomba mérgező, melynek húsa vágáskor elszíneződik, hiszen például a gyilkos galóca húsa fehér marad.

Elterjedt babona, hogy a mérgező gombák felismerhetők, mert csípősek, rossz szagúak vagy feltűnő, élénk színűek. Akadnak ugyan gombacsoportok, amelyeknél beválik az a módszer, hogy a jó ízűek fogyaszthatók, a csípősek megárthatnak, de ez a megfigyelés a többi gombacsoportra már nem érvényes. Sem a gyilkos galóca, sem a többi veszélyes, mérgező gomba nem csípős, nem rossz szagú, nem élénk színű, sőt, gyakran jóízű, bizalmat keltő. Van olyan babona is, amely szerint a gombát ki kell próbálni, és ha a kutya vagy macska nem betegszik meg, el lehet fogyasztani. Ez nem csak azért veszedelmes, mert házi kedvenceink másképpen reagálhatnak a mérgező gombákra, mint az ember, hanem főleg azért, mert a halálosan veszélyes gyilkos galóca és a hasonló hatású gombák többnyire csak másnapra betegítik meg az állatot, s közben az emberek már elfogyasztották a gombát.

Ha megtörtént a baj

A leggyakoribb tünete a gombamérgezésnek az émelygés, hányinger, hányás, hasmenés, gyomor- és hasfájás, izzadási rohamok, szédülés, zavarodottság és észlelési zavarok, légzési nehézségek, légszomj, heves szívdobogás, egyensúlyzavarok — emelte ki Facebook-bejegyzésében a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház gasztroenterológus szakorvosa, dr. Costea Cristian.

„Ha a mérgezés tüneteit észleli magán vagy családtagjain, azonnal hívjon mentőt! Fontos, hogy az orvost tájékoztassa róla, hogy gombát fogyasztott, mivel a tünetek könnyen összetéveszthetők az ételmérgezések és más gyomor- és bélrendszeri betegségek tüneteivel. Ha gomba fogyasztása után rosszul van, és hányt, ajánlott a hányásból mintát eltenni, hogy az orvos, illetve a laborvizsgálat kimutathassa belőle, hogy milyen méreg okozta a panaszokat” — magyarázza a szakember. A legjobb lenne, ha magát a gombát is meg tudnák mutatni az orvosnak, akinek mindkettő nagy segítséget jelent.

A gasztroenterológus szakember szerint a legjobb az lenne, ha csak engedélyezett helyről vásárolnánk gombát, azt pedig frissen fogyasztanánk el, megfelelő hőkezelést követően. Az esős időben szedett gomba hamar megromlik, az öreg gombák pedig hamar férgesek lesznek, és a rovarok lárváinak ürüléke is összegyűl bennük, ezért ezeket ne fogyasszuk el — emeli ki a szakorvos.

„Arra is figyelmeztetném a lakosságot, hogy főzéssel, fagyasztással, szárítással, savanyítással vagy tartósítással, a külső rész alapos megmosásával sem lehet csökkenteni a mérgező gombák toxinjainak mennyiségét vagy teljesen megszabadulni tőlük. Ha fennáll a gombamérgezés gyanúja, semmiképp se kísérletezzen otthoni gyógymódokkal, azonnal hívjon mentőt!” — emelte ki dr. Costea Cristian.

Ehető is okozhat panaszokat

A gombás ételek a könnyen romló ételek közé tartoznak. Magas víz- és fehérjetartalmuk miatt a gombákban könnyen és gyorsan elszaporodnak a baktériumok, ezért könnyen okozhatnak ételmérgezést. Az ehető gombákban lévő fehérjék, aromaanyagok is okozhatnak allergiás, gyomor- és béltüneteket egyes személyeknél (például szürke tölcsérgomba fogyasztása). Az ilyen gombafajt javasolt keverten fogyasztani más ehető gombákkal.

Ha nincs időnk még aznap elkészíteni a gombákat, úgy mindig hideg helyen vagy jól szellőző körülmények között, egy rétegben kiterítve tároljuk ezeket. A gombát mindig alaposan tisztítsuk meg, a könnyebb emészthetőség elősegítése érdekében vágjuk fel apró darabokra minden gombás ételhez! Egyszerre nagy mennyiségű, ehető gomba fogyasztása is okozhat megbetegedést. Érzékeny gyomrú embereknek, időseknek, betegeknek, kisgyermekeknek (6 éves kor alatt) pedig nem javasolt gombás étel fogyasztása.

Bumbuluţ Krisztina

Gombásztanfolyam indul áprilisban Szatmárnémetiben
Alapfokú gombásztanfolyamot indít gombászoknak Szatmárnémetiben a Corvus Regia Egyesület, a Hans Lindner Alapítvánnyal és a Szatmári Gombászok nevű Facebook-csoport már gombaértő tagjaival közösen.
Gombából készült finomságok
A gomba nagyszerű alapanyag, számtalan módon elkészíthetjük. Tölthetjük, ránthatjuk, készíthetünk belőle illatos szószt, levest és persze sokak kedvencét, a gombapaprikást.
Három isteni gombás finomság
Gombával a legegyszerűbb húsételt is fel lehet dobni. Készíthetünk belőle krémlevest, köretet, mártást vagy akár tölteléket húsokhoz. Tésztához adva pillanatok alatt kész a könnyű vacsora.