×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
17 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Vidék

Medence helyett építsünk fürdőtavat!

2022.07.13 - 15:00
Megosztás:
Medence helyett építsünk fürdőtavat!
A klasszikus tóforma a kert dísze lehet Fotó: oazis.hu
Idén nem panaszkodhatunk arra, hogy ne lett volna megfelelő strandidő. Aki nem szereti a zsúfolt közfürdőket, otthon igyekszik megoldani, házilag készít fürdőhelyet magának és családjának. De melyik az a megoldás, amely nekünk és a környezetünknek is jó?

A megemelkedett hőmérséklet kicsalja az embereket a természetbe, igyekszünk mindenféle vizes helyekre telepedni, hogy sikeresen átvészeljük a kánikulát. Az utóbbi bő egy hónap megmutatta, milyen is, amikor még a bőrünket is szívesen levetnénk, hogy egy kicsit könnyebb legyen elviselni a hirtelen jött, nagy intenzitással támadó hőséget. Ilyenkor minden kertes házban, de még a tömbházak erkélyein is elfér egy kisebb, felfújható gumimedence. Ennek mérete a zsebünk és a rendelkezésre álló hely függvényében változik. A gyerekek mindennap, akár naponta többször is szívesen pancsolnak a vízben, de még a felnőttek számára sem idegen ez a fajta szórakozás, hűsölés. Egy jó itallal a kézben szívesen elüldögél az ember az egész napi robotolás után, ilyenkor különösen jólesik a szieszta. A medencefelhozatal széles skálájából olyat is választhatunk, amelyet nem csak szezon elején állíthatunk fel, hanem akár egész évben használhatunk. A műanyag falúak közül is kapható olyan, amelyet be tudunk ásni a földbe a kertben, de magunk is építhetünk különböző anyagokból hosszú távra tervezett fürdőalkalmatosságot.

Nem csupán a klasszikusban érdemes gondolkodni

A kertünk hűvösében a megszokott anyagokból, jól ismert formában elkészíthető medencék alternatívájaként szolgálhat a fürdőtó, amely amellett, hogy gazdaságosabban működtethető, szebb és környezetbarátabb is a klasszikus medencékkel szemben. Akik a kerti tavakat és a medencéket is egyaránt kedvelik, igazán elégedettek lesznek ezzel a megoldással, hiszen így kettő az egyben létesítményt kapnak. Amellett, hogy maximálisan kielégítik a fürdőzés, pancsolás utáni vágyukat, még közvetlen környezetük díszei is lesznek, valódi oázissá varázsolják kertjüket. 

hirek/2022/julius/13/furdoto-2.jpg
A modern formák sem feltétlenül tájidegenek Fotó: oazis.hu

A hagyományos medencék nagyon sok vizet használnak el fölöslegesen. A hálózat nyáron egyébként is igen túlterhelt, és a medencénk vizét gyakran cserélni kell, ha nem akarunk állott, poshadt vízben fürdeni. Az elhasznált víz értelemszerűen megy a kanalizálásba. Emellett a nagyobb medencéket mesterségesen, gépekkel és vegyszerekkel kell karbantartani, amelyek amellett, hogy energiát és ezáltal pénzt vonnak el tőlünk, még környezetszennyezők is. Ezzel szemben a szóban forgó fürdőtavak vizét a beléjük telepített növények tisztítják, amelyek amellett, hogy karbantartják a vizet, életet adó oxigént termelnek, és a szemet is gyönyörködtetik. Minden évszakban gyönyörű látványt nyújt a tavunk, hiszen a természeti ciklusok változásával az is minden évszakban más-más arcát mutatja. Akár a nagyobb városok forgatagában is közelebb hozza hozzánk a természetet, emberközelibb a hagyományos strandolási megoldásokkal szemben. 

Fenntartása meglehetősen kevés energiát igényel, ugyanis egy idő után önműködővé válik. Kialakítása során csak a fantáziánk szabhat határt, hiszen bármilyen kertbe beépíthető hasonló létesítmény. Nem leszünk egyedül, ugyanis vonzza a kétéltű és vízi élőlényeket, amelyek segítenek az egészséges ökoszisztéma kialakításában. Bármennyit időzhetünk benne, ugyanis amíg a vegyszerekkel telepakolt medencénk vize egy idő után vörös szemmel, kiszáradt bőrrel és hajjal „ajándékoz” meg, addig a tó vize a természet eszközeivel ápol minket.

hirek/2022/julius/13/furdoto-3.jpg
Nemcsak hasznos, de kellemes is a fürdőtó Fotó: femina.hu

A szakemberek szerint a bölcsen megtervezett és kialakított fürdőtavaknak nincsen párjuk. Az elkészítést azzal kell kezdeni, hogy kirajzoljuk a számunkra ideális formát a kert kiválasztott részében. A tó egyik része lesz a medence, a másik az azt karbantartó természetes élőhely, amelyet kavicsokkal, növényekkel töltünk majd fel. A kialakításhoz szükséges a kubikos munka, azaz a földet el kell távolítani. A kiásott mélyedésbe szűrőrendszert telepítünk, amely vezérlését érdemes a közeli épületben, mondjuk a garázsban beüzemelni. Ezt követően jöhet a vízzáró fólia lefektetése. Ezeket olyan alapanyagból gyártják, amelyek sem ránk nézve, sem a tómedencénkbe telepítendő halak és növények számára nem tartalmaznak káros anyagokat. A biológiailag problémamentes fedőanyagok lehetnek PVC- vagy gumialapúak is. „A többkamrás tavi szűrővel a természetet utánozzuk, csak kicsit intenzívebb víztisztítást hozunk létre. Az első kamra az ülepítő, itt a nagyobb méretű szennyeződéseket szedjük ki a vízből. A következő kamra a fizikai szűrés színtere, a harmadik a biológiai szűrés színtere, itt már mikroorganizmusok fogják a víz szervesanyag-tartalmát csökkenteni. Az utolsó, negyedik kamra pedig a kémiai szűrés színtere” — olvasható a szakirodalomban.

A kialakított medencerész alját és oldalát burkolhatjuk dekoratív kövekkel vagy más anyagokkal, akár fával is. Ha van rá anyagi fedezetünk és kellően kreatív gondolkodásunk, akár világítótesteket is építhetünk a medencénk aljába és falába, ezáltal este nem csak romantikussá lehet varázsolni, de az éjszakai fürdőzésre is kiválóan alkalmassá teszi majd a tavunkat.

Különlegesen egyedi közösségi tér

A tó környezetét is érdemes személyre szabottan, kreatívan, ám a funkcionalitást szem előtt tartva kialakítani. A stilizált stég több fontos funkciót is elláthat. A legjobb minőségű fából érdemes ácsolni, és az időjárási viszonyok ellen kellően védő anyagokkal tartóssá tenni. Ez az alkalmatosság amellett, hogy segít biztonságosan és tisztán megközelíteni a fürdőhelyet, kiválóan alkalmas napozásra, és a kerti étkezésekhez is nagyon jó helyszínt biztosít. Oda kell figyelnünk, hogy a faanyag ne érintkezzen közvetlenül a tó menti talajjal, mert a nedves környezetben elkerülhetetlenné válik az anyag férgesedése, korhadása.

hirek/2022/julius/13/furdoto-4.jpg
Vadregényes tájat varázsolhatunk a házunk mellé Fotó: femina.hu

Arra mindig figyelnünk kell, hogy a kertünkhöz és a környezethez igazodva tervezzük meg a fürdőtavat. Természetesen kialakítható hagyományos tóforma is, ez a változat egy teljesen természetes tó szabálytalannak tűnő alakjában jelenik meg, és annak érzését is kelti. Nem elvetendő azonban a modern forma sem, amelyet letisztult, egyenes vonalvezetés jellemez. Ebben az esetben már jól észrevehető lesz a medencejelleg. A lényeg, hogy minden esetben arányosan válasszuk szét egymástól a korábban már említett két részt, azaz a lubickolásra, alkalmasint úszásra használt belső medencét és a regenerációs zónát. Ez a rész általában a külső peremen kap helyet. „A sekély terület mosott kaviccsal és zeolittal van feltöltve, amelyben jól érzik magukat a vízinövények. A regenerációs zónába ültetett növények elősegítik a víz minőségének megfelelő szinten tartását. Ennek köszönhetően a fürdőtavak teljesen vegyszermentesek” — írják a szakértők. A megfelelő vízminőséghez elengedhetetlen a jól megtervezett szűrőrendszer, ugyanis a növények nem képesek minden feladatot ellátni. A szakszerűen beépített szűrő-vízforgató berendezés a tavunk felszínén úszó szennyeződéseket úgynevezett szkimmerekkel fölözi le, az alsó vízréteg átmozgatását pedig padlószívókkal oldja meg. A megszűrt víz befúvókon áramlik vissza a tófürdőnkbe, de amennyiben igényeljük, ezt akár vízesés vagy csobogó kialakításával tehetjük élvezetesebbé és látványosabbá.

Számos előnye van

Hogy melyek az előnyei a hagyományos fürdőalkalmatosságokkal szemben? Először is, mint korábban már említettük, a fürdőtó egyesíti a dísztavak és a fürdőmedencék minden előnyös tulajdonságát. Emellett a vegyszermentes üzemeltetés miatt nem vált ki allergiás reakciókat a benne való tartózkodás. Nem mellesleg egész évben díszíti a kertünket, annak szerves része, és nyár végén nem kell összecsomagolni. Télen nem szükséges leengedni, bármilyen formában, nekünk tetsző módon kialakítható. Rengeteg természetes anyagot tudunk beépíteni a kivitelezésekor, például használhatunk követ, fát, különböző növényeket. Nem utolsósorban a nyári napsütésben gyorsabban felmelegszik benne a víz, hamarabb tudjuk használatba venni. Az úszózóna egyébiránt az összes vízfelület akár nyolcvan százalékát is alkothatja, mélysége pedig az egy métertől egészen két-három méterig is terjedhet attól függően, mennyi helyet tudunk biztosítani számára a kertünkben. Általánosan a kilencven centi mély úszózónát szokták preferálni a kivitelezők. A növényekkel beültetett szűrőzónának legkevesebb húsz százalékot kell elfoglalnia. Ezt a sekély vízfelületet húsz-harminc centiméternyi vízmélységgel kell megtervezni. A többi sekélyvízi terület nincsen hatással a tómedencénk életfunkcióira, ezt akár a fantáziánkat megdolgoztató díszítőelemek vagy a kisebbek számára kialakított pancsolórész uralhatja. Ne feledjük, hogy biztonsági okokból a medencéhez közeli részen ki kell alakítanunk egy úgynevezett gépészeti szervizaknát is, amely földbe süllyesztett, két négyzetméter alapterületű, nyolcvan centiméter mélységű objektum, ahol a tisztítást végző szivattyúkat helyezzük el. Ez akár a stég alatt is helyet kaphat, hogy ne zavarja a kényelmünket. A fedéllel ellátott műanyag akna a legmegfelelőbb erre a célra.

hirek/2022/julius/13/furdoto-5.jpg
A természetes hatás kikapcsol a mindennapokból Fotó: femina.hu

Mennyi az annyi?

A szakemberek számításai szerint az átlagos, 3,5 x 8 méteres úszózónával és mintegy 45 négyzetméternyi összvízfelülettel rendelkező biomedence/fürdőtó kivitelezési ára a következő tételekből áll: első ízben a földmunkákat kell kifizetni, amelyek értéke 2500 euró. Ezt amúgy saját kezűleg is el tudjuk végezni. Ezt követik a szerelési és kivitelezési munkálatok, amelyek 7–8 ezer eurót visznek el a családi kasszából, de ebben az árban már minden szükséges felszerelés biztosított. Az építő cégek általában 2–5 év jótállást is vállalnak az elvégzett munkára. A legkisebb tónak, amelyben már zökkenőmentesen üzemel a biológiai szűrőrendszer, legalább 35 négyzetméteresnek kell lennie. Ennek a kiásása és felépítése összesen 8–9 ezer euróba kerül.

Végh Balázs