×
2024. 04 24.
Szerda
György
13 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.67 RON
100HUF = 1.26 RON
Belföld

Marad a vészhelyzet (?)

2020.06.17 - 07:31
Megosztás:
Marad a vészhelyzet (?)
Mától kezdődően újabb 30 nappal meghosszabbította a kormány a vészhelyzeti állapotot, de plusz enyhítésként engedélyezi a beltéri miséket, istentiszteleteket — a parlamentnek is lesz beleszólása.

Napok óta kőkemény politikai csaták zajlanak a kormány és az ellenzék között arról, maradjon-e továbbra is a vészhelyzeti állapot. A kormány a friss koronavírus-fertőzöttek számának emelkedésére alapozva ragaszkodik a vészhelyzet 30 napos meghosszabbításához, ami egyben jogi alapot teremt számára bizonyos korlátozó intézkedések megtartására (például a kötelező maszkviselésre zárt nyilvános térben) — az ellenzék s főleg a szociáldemokraták, bár kezdetben teljesen ellene voltak, végül a 15 napos hosszabbítás mellett törtek lándzsát, szigorú feltételként szabva a beltéri misék, istentiszteletek engedélyezését. Nos, a tegnapi kormányülésen született döntés nyomán a kecske is jóllakott, a káposzta is megmaradt: a kormány az Országos Vészhelyzeti Bizottság (CNSU) határozata alapján június 17-től kezdődően jóváhagyta a veszélyhelyzet 30 napos meghosszabbítását az ország egész területén, az ellenzék nyomásának engedve pedig a már eddig bejelentettek mellé újabb lazításként engedélyezte a beltéri misék, istentiszteletek megtartását, korlátozott számú résztvevővel, a biztonsági előírások betartásával. Ugyanakkor egy másik fontos, a vendéglátó- és szállodaiparban tevékenykedőket érintő döntést is meghoztak (talán egyfajta kompenzálásaként annak, hogy az éttermek, kávézók benti részei továbbra sem nyithatnak meg): mentesülnek 90 napra az adófizetés kötelezettsége alól.

Persze arról sem szabad megfeledkezni, hogy a vészhelyzet meghosszabbításáról szóló határozatot a parlamentnek is meg kell még szavaznia — ami egyben azt is jelenti, lehetnek még váratlan fordulatok az ügyben.

Magyarországi határátkelés

Bepanaszolja Magyarországot az Európai Bizottságnál a román kormány, ha a magyar hatóságok „diszkrimináló módon” továbbra sem engedik meg a román állampolgárok be- vagy átutazását Magyarország területén — jelentette ki a tegnapi kormányülésen Ludovic Orban miniszterelnök. A kormányfő elmondta, hogy sok panaszt kapott olyan román állampolgároktól, akik Nyugat-Európába akartak utazni munkavállalás céljából, hogy eredetiben kérték tőlük a magyar határrendészek a munkaviszonyt igazoló szerződést, a dokumentum hiányban pedig visszafordították őket; de olyan eset is volt, amikor egy szülő a gyermekét vitte volna külföldi egyetemre vizsgázni, ám a magyar hatóságok nem engedélyezték belépésüket Magyarország területére. Orban úgy fogalmazott: a kétoldalú egyezmények ellenére „Magyarország megsérti az európai uniós állampolgárok szabad mozgáshoz való jogát”, és mindezek a korlátozások „a román állampolgárokat érintik a leghátrányosabban.”

Tegnap délután — minden bizonnyal nem az Európai Bizottságtól tartva — Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter Facebook-oldalán jelentette be tömören, hogy szerda (június 17.) reggeltől megszűnik a karanténba vonulási kötelezettség Magyarország és Románia közötti határátlépés esetén. Részleteket azonban nem pontosított, mint ahogy arról sem esett szó, hogy átengedik-e Magyarország területén a Nyugat-Európába nem dolgozni induló román állampolgárokat, esetleg milyen okmányt kell bemutatnia annak, aki Ausztriába vagy Németországba menne rokonlátogatóba, városnézőbe.

Szabó Kinga Mária

Ciolacu: szerintem nincs szükség a veszélyhelyzet újabb meghosszabbítására
Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke kifejtette hétfőn, hogy szerinte Romániában többé nem kellene meghosszabbítani a koronavírus-járvány miatti veszélyhelyzetet.
Szenátus: a veszélyhelyzet idején alkalmazott egészségügyi dolgozók vizsgával határozatlan idejű álláshoz juthatnak
A veszélyhelyzet idején határozott idejű munkaszerződéssel alkalmazott egészségügyi dolgozóknak felajánlják a lehetőséget, hogy munkaszerződésük lejárta előtt vizsgával határozatlan időre elhelyezkedjenek ugyanabban a munkakörben vagy egy másik állásban, ugyanannál az intézménynél - erről szóló törvénytervezetet fogadott el hétfőn a szenátus.
Árvizek: Kilenc vészhelyzet volt tavaly
Szatmár megyében volt tavaly pusztító esőzés, amelyik súlyos árvizeket okozott, ezek miatt összesen 289 lakót kellett kimenteni 12 településről.