×
2024. 03 28.
Csütörtök
Gedeon, Johanna
14 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Vidék

Magyarnak lenni nehéz, de nem lehetetlen

2012.09.03 - 07:47
Megosztás:
Magyarnak lenni nehéz, de nem lehetetlen

„…okos ember nem néz annyira háta mögé, mint inkább maga elibe…” Ez volt szombaton a vezérgondolata a kőszegremetei Domokos-dombon megrendezett hagyományos Széchenyi-megemlékezésnek.

A szokás szerint szeptember első szombatján megrendezésre kerülő esemény minden évben a kőszegremetei református templomban kezdődik, ahol ezúttal Sziszik József helyi református lelkipásztor hirdetett igét, az igehirdetést követően pedig Enyedi István zongorajátéka tette színesebbé az istentiszteletet. A templomot elhagyva a résztvevők a harangszóra figyeltek fel — a harangot azért kondították meg, hogy a kőszegremetei ünnepség résztvevői ezáltal fejezzék ki együttérzésüket a Sepsiszentgyörgyön tiltakozó több tízezer magyarral, akik a Székely Mikó Kollégium visszaállamosítása ellen emelték fel szavukat. Sike Lajos, a rendezvény szervezője Széchenyi szavait idézte:„…a jog a jövőt és nem a múltat kell szolgálja!” „…mi a másét nem bitoroljuk, de a magunkét nem hagyjuk!”

A Domokos-dombon

A résztvevők a templomtól beszélgetve zarándokoltak el a Domokos-dombig, ahol a kőszegremeteiek 1861-ben állítottak emléket gróf Széchenyi Istvánnak. A zarándokokat a Bartók Béla Hagyományőrző Együttes fogadta, amelynek tagjai az alkalomhoz illő dalokat játszottak és énekeltek. A helyiek nevében Rákos Gyula alpolgármester köszöntötte a résztvevőket. Rákos Gyula személyében egyébként első alkalommal van magyar alpolgármestere a községnek a magyar polgármester mellett. Újváros község magyarországi testvértelepülésének, Kállósemlyénnek a polgármestere, Velica László rövid beszédében elmondta, hogy mindig meg kell találni annak a módját, hogy értékeinket át tudjuk adni az utókornak. Ha az út mellett köveket találunk, azokat ne rúgjuk félre, hanem építsünk belőlük lépcsőt, hogy azon a célunkhoz tudjunk érni.

A helyi kisiskolások rövid irodalmi összeállításának középpontjában Széchenyi alakja és a szülőföldhöz való ragaszkodás állt. Nagy Gyula magyartanár gyakran tartózkodik Kőszegremetén, de most adódott számára alkalom, hogy a Széchenyi-megemlékezésen fejtse ki gondolatait.

Széchenyi példája

Az idei megemlékezés főszónoka Günthner Tibor szenátor volt, aki sokat tett azért, hogy Újváros község elváljon Ráksától, és önálló községként éljen. Az önállóságnak megvannak a pozitív eredményei, hiszen magyar polgármester és alpolgármester és tíz tanácsos vezeti a községet. Günthner kifejtette: „Széchenyit az ésszerű, a lehetőségek kihasználásában rejlő, kompromisszumokra kész politikus példájaként is szokták említeni, a forrófejű, radikális megoldásokra épülő kossuth-i politika ellenpontjaként. A történelem számtalanszor — így napjainkban is — bebizonyította: a legtöbbször a megegyezéses megoldáskeresés, az adott helyzet minél jobb kihasználása, az észérveken alapuló politizálás az, ami eredményhez vezet. Széchenyi ezzel is megelőzte korát, mint minden mással. Mai politikai palettánkon sok-sok Széchenyire lenne szükség, és olyan „nagy magyarra”, aki nem származása, vérvonala miatt büszke erre a szóra, hanem a nemzeti múlt iránti megbecsülés, a felemelkedésért való tenniakarás okán, függetlenül a pártbeli hovatartozástól, ideológiai elvektől.” A megemlékezés az emlékmű megkoszorúzásával és a Szózat eléneklésével ért véget.

Elek György