×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
7 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmár megye

Magyar Lóránd: hektáronként 10 ezer lejes állami támogatásban részesülhetnek az epertermesztők

2023.06.08 - 06:11
Megosztás:
Magyar Lóránd: hektáronként 10 ezer lejes állami támogatásban részesülhetnek az epertermesztők
Az elmúlt 7 évben átlagosan évente 100 hektárral csökkent az eper termesztésének tendenciája (Fotók: Szabó Kinga Mária ugocsai archív felvételei)
Új állami támogatási rendszer kidolgozását szorgalmazza az RMDSZ az epertermesztők számára abban a szerdán iktatott törvénytervezetben, amelynek célja az ágazattal foglalkozók kiemelt támogatása.

Egy új, állami támogatási rendszer kidolgozását szorgalmazza az RMDSZ az epertermesztők számára abban a szerdán iktatott törvénytervezetben, amelynek célja az ágazattal foglalkozók kiemelt támogatása. Magyar Lóránd, az RMDSZ Szatmár megyei képviselője, a tervezet egyik kezdeményezője rámutatott arra, hogy az elmúlt időszakban az epertermesztők számos hátrányos megkülönböztetésben részesültek, ugyanis a de minimis támogató programok esetében sem a gyümölcsök, sem a zöldségek kategóriájába nem kerültek bele.  

hirek/2023/junius/eper3-1.webp

„A törvénytervezet értelmében azok az epertermesztők, akik engedélyezett magánszemélyként (PFA), családi- és egyéni vállalkozásként, jogi személyként vagy mezőgazdasági termelőszövetkezetként működnek, hektáronként 10 ezer lejes állami támogatásra lennének jogosultak, amennyiben legalább 0,3 hektáron vagy legalább 500 négyzetméteren lévő fóliasátorban legkevesebb 5000 kg/ha epret termesztenek és ebből 3000 kg/ha epret értékesítenek minden év november elsejéig. Nem csak Szatmárban, de Erdély több pontján a helyi gazdaságok számára az epertermesztés nagy jelentőséggel bír, hiszen munkahelyeket teremt, de serkenti a helyi kereskedelmet és nagymértékben hozzájárul a vidékfejlesztéshez is. Éppen ezért az epertermesztők egy állami támogatási rendszeren keresztül történő támogatása segíthet fenntartani ezt a létfontosságú ágazatot. Az Országos Statisztikai Intézet adatai szerint 2021-ben országos szinten mindössze mintegy 2000 hektárnyi területen termeltek epret Romániában. A statisztikai adatok kimutatják, hogy az elmúlt 7 évben átlagosan évente 100 hektárral csökkent az eper termesztésének tendenciája” – fogalmazott a parlamenti képviselő, a mezőgazdasági bizottság tagja.

hirek/2023/junius/eper2.webp

A törvényhozó hozzátette, hogy míg 2016-ban 2700 hektáron 23 ezer tonnányi epret termesztettek, addig 2021-ben már csak 18,5 ezer tonna eper termett alig 2000 hektáron. Mindeközben Románia külföldről, főleg Görögországból, Törökországból és Bulgáriából importálja az epret. A tervezet célja visszaszorítani Romániában az eperexportot, és felerősíteni a helyi, erdélyi epertermesztés ágazatát.
A törvénytervezetet június 7-én iktatták a parlamenti eljárásban, a képviselőház és a szenátusi szakbizottsági munkálatokat követően a képviselőház szavaz döntéshozó fórumként a kezdeményezésről.

Hírszerkesztő