×
2024. 05 10.
Péntek
Ármin, Pálma
12 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.28 RON
Belföld

Magasabb bér az oktatóknak

2018.11.12 - 14:39
Megosztás:
Magasabb bér az oktatóknak

Huszonöt százalékkal magasabb béreket kapnak 2019-ben a tanárok, legalábbis Lia-Olguţa Vasilescu munkaügyi miniszter szerint.

A munkaügyi miniszter közlése szerint jövőre 693 lejjel nő az egyetemi oktatók bruttó bére, elérve a 9289 lejt, míg az oktatási asszisztenseké 3700 lej lesz, ami 141 lejes emelést jelent. A tapasztalattal rendelkező tanárok bruttó fizetése átlagosan 4477 lej lesz, 343 lejjel több, mint idén, a kezdő pedagógusok bruttó fizetését pedig 168 lejjel, 3237 lejre emelik. Lia-Olguţa Vasilescu munkaügyi miniszter azt is hozzátette, hogy a bérek folyamatosan emelkedni fognak 2022-ig.

A tanügyi szakszervezetek a bejelentés hallatán nem voltak túl lelkesek, hiszen a romániai pedagógusok bérei még így sem közelítik majd meg a legtöbb európai állam tanári fizetéseit. Simion Hăncescu, a Szabad Tanügyi Szakszervezetek Szövetségének (FSLI) elnöke kihangsúlyozta, hogy bár lassan behozunk néhány uniós tagállamot, még mindig messze elmaradnak a hazai tanárok fizetései a legtöbbtől — Luxeumburgban vagy Németországban ugyanis egy líceumi tanár 3000–7000 euró közötti bruttó bért kap havonta.

A szakszervezetiek egyúttal arra is felhívták a figyelmet, hogy a béremelések egy sokkal súlyosabb problémát próbálnak elfedni: tervezett iskola-összevonásokat és a tanintézmények dolgozóinak ezzel járó létszámcsökkentését. Azt állítják, jövőre több hasonlóra is sor kerül, viszont bármilyen előzetes vizsgálat nélkül. A szakszervezet szerint ugyanakkor az oktatás minőségének javításán nem sokat fog segíteni a fizetésemelés, ehhez inkább folyamatos képzési programokat kellene biztosítani a tanároknak.

Daniela Vişoianu, a Koalíció az Oktatásért szervezet elnökének elmondása szerint jelenleg idehaza a régiséget jutalmazzák, és nem a minőséget. „Ha a régiség egyenlő a minőséggel, akkor a legjobb oktatókat, az idősebbeket kellene leosztani azokba az óvodákba és iskolákba, ahol a legnagyobb szükség van rájuk, a tapasztalatukra” — mondta Vişoianu.