×
2024. 04 26.
Péntek
Ervin
6 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

Legyél mérnök, bármi lehetsz!

2023.03.29 - 16:20
Megosztás:
Legyél mérnök, bármi lehetsz!
(Fotó: HEOL / Albert Péter)
Míg nem voltak egyetemek Szatmárnémetiben, minden fiatal odébbállt továbbtanulni. Most vannak egyetemek, de ezeknek lasszóval kell begyűjteniük a hallgatókat. Felsőoktatás-fogyasztás tekintetében is eltér a megszokottól Szatmár.

Tizenöt éve van jól felszerelt, decens körülmények között működő mérnökképző Szatmárnémetiben, mégsem igazán került bele a köztudatba, Isten tudja, hogy miért nem. Nem egy „reklám-egyetem”, hiszen a Kolozsvári Műszaki Egyetem (UTCN) kihelyezett karáról van szó, amely a Lucian Blaga út 121 szám alatt található.

Intézményközi bizottság

Az utóbbi években alakult egy stáb, amely a szakok és képzések népszerűsítését tűzte ki célul, ma volt ülésük és egy sajtótájékoztatót is tartottak, helyzetjelentés gyanánt. A kihelyezett kar vezetése mellett jelen voltak szatmári mérnökökre kétségbeesetten szomjazó vállalkozások, a megyei tanfelügyelőség képviselői, az alpolgármester, a megyei tanácselnök, a prefektus és a kihelyezett kar korábbi végzősei, illetve jelenlegi hallgatói is. Merthogy mindenkinek érdeke az, hogy megmaradjon a szatmárnémeti mérnökképző.

hirek/2023/marcius/legyel-mernok-barmi-lehetsz-1.JPG
Nagy a baj, nagy a bizottság...

Tekintélyes intézmény

Furcsa, hogy egy tizenöt éve működő, kolozsvári professzorokkal teletűzdelt egyetemre nincs túljelentkezés, sőt, azt komolyan hirdetni, népszerűsíteni kell, nem csak a jelentkezési, beiratkozási időszakban. Ha más városban nyílt volna kihelyezett kara egy kolozsvári egyetemnek — amely a második legtekintélyesebb intézmény az országban — , elárasztották volna a hallgatók. Miért nem tanulnak Szatmárnémetiben a szatmáriak? Ez egy összetett kérdés és nem is tudja rá senki a választ. Mindenki mindent megtesz, hogy működjön a dolog, mégsem működik.

Motiváció is kell

Az egyetem vezetősége részéről elhangzott, hogy az épületben napi 6 – 8 órát tölt el a hallgató, hét napból öt napon. A maradék időben is le kell tudni kötni, értelmi szintjének megfelelő elfoglaltságot nyújtani számára, legyen az szórakozás, vagy szakmája csatolt rendezvénye. Motiválni kell, hogy szatmári elhelyezkedést válasszon, hogy lássa, hogy valamelyik megyei cégnél dolgozva mennyire él jól egy mérnök. Az egyetem be fog indítani egy ösztöndíj programot (a már meglévők mellett) és egy kétéves mesterképzőt, a szerzett tudást megkoronázandó.

hirek/2023/marcius/legyel-mernok-barmi-lehetsz-3.JPG
Nem játszani járnak be a leendő szakemberek, hanem például automatizáló mérnöki képzést kapnak.

Mérnökhiány

A tanfelügyelőség részéről elhangzott, hogy ők mindig az igényekhez idomultak, olyan szakmában indítottak duális oktatást, amilyen közép- vagy felsőfokú szakképesítésre szükség volt — eközben meg akkor a szakmunkás, meg mérnökhiány a szatmári cégeknél, hogy még a Holdról is látszik.

Van egyfajta nyitás

Pataki Csaba megyei tanácselnök eldicsekedett vele, hogy maga is UTCN-ista, bár még Kolozsváron végezte el, de nem bánta meg, mert sokoldalú tudásra tett szert és bár az élet úgy hozta nem a szakmájában helyezkedett el, a politikában is tudja hasznosítani a mérnökin elsajátított ismereteket. A duális oktatásnak köszönhetően az utóbbi években tapasztalható egy nyitás a szülők és a diákok részéről a szakoktatás és a felsőfokú technikai képzés irányába, hívta fel a figyelmet Pataki. És talán a témának azt a gordiuszi csomóját is feloldotta, amely azt a tézist rejti, hogy jól fizető állások szülik-e a jó mérnököt, vagy jó mérnökök szülik-e a jól fizető állásokat: „Lesznek jól fizető munkahelyek,  ha vannak jól képzett mérnökök.” - mutatott rá Pataki.

hirek/2023/marcius/legyel-mernok-barmi-lehetsz-2.JPG
A felszereltség és a körülmények nem lehet kifogás, a szatmárnémeti egyetemi karnak mindene megvan ,amije egy technikai egyetemi karnak meg kell lennie.

Van vagy nincs összhang?

Adelin Ghiarfaş szatmárnémeti alpolgármester másként látja a duális képzés és a cégigény közötti harmóniát, szerinte ez évek óta nincs meg és itt van a kutya elásva, ebből a pontból kellene a megoldás felé elindulni. Az egyetemen kívüli foglalkozások, magyarán a bulik, fesztiválok, tematikus estek terén Szatmárnémeti nem versenyezhet Kolozsvárral, ismerte el Ghiarfaş, de a városvezetés rajta van az ügyön, évről évre színesíti a party – palettát egyre több és egyre színvonalasabb rendezvényeket nyújtva mérnöktanoncoknak és nem-mérnöktanoncoknak egyaránt.

Mindenki felelőssége

Egy szó mint száz, a pontot az i-re Markos Tibor, a Német – Román Gazdasági Társaság (DRWSM) alelnöke tette fel: az oktatásban direkt és indirekt érintett közintézményeknek, cégeknek, szülőknek, diákoknak, sajtónak és olvasónak egyaránt érdeke a szatmári mérnökképző népszerűsítése, mindenkinek felelőssége, – kisebb – nagyobb mértékben –, a szatmári technikai felsőoktatás ügye. Mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy akinek van hozzá affinitása, az itthon tanulhassa ki a mérnök-szakmát.

Princz Csaba