×
2024. 05 05.
Vasárnap
Györgyi
12 °C
szórványos felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.65 RON
100HUF = 1.28 RON
Életmód

Korlátozzuk az arcunk érintését!

2020.04.07 - 20:30
Megosztás:
Korlátozzuk az arcunk érintését!
Valahányszor az arcunkhoz nyúlunk, növeljük a fertőzés esélyét is. Hiába mossuk gyakrabban a kezünket, időközben megérinthetjük úgy az arcunkat, hogy a kezünkön már megtelepedtek a kórokozók.

A legbiztosabb módszernek az tűnhet, ha egyáltalán nem érünk az arcunkhoz, a kérdés az, hogy egyáltalán ki lenne képes erre. A Healthline amerikai egészségügyi és gyógyászati információkat szolgáltató online magazin hasznos tanácsokkal szolgál azzal kapcsolatban, hogyan tudjuk csökkenteni az arcunk megérintését. A szakemberek első megállapítása: akarva-akaratlanul folyamatosan megérintjük az arcunkat. Egy 2008-as kísérlet folyamán 10 alanyt figyeltek meg a szakemberek a téma kapcsán. A háromórás időintervallumban minden egyes alany óránként átlagosan 16 alkalommal ért az arcához. Egy 2015-ben elvégzett kísérletben is hasonló eredmények születtek. Ezúttal 26 orvostanhallgatót figyeltek meg egy ausztráliai egyetemen. Az alanyok 23 alkalommal érintették meg az arcukat, többségük a száját, orrát, szemét. A két kísérlet eredményei pontosan rámutatnak arra, hogy az arcunk megérintése szinte önkéntelenné vált, gyakran úgy tesszük meg, hogy észre sem vesszük. Az arc, a száj, a szem vagy az orr megérintése ártalmatlannak tűnő mozdulat, de ma már köztudott tény, hogy ezek a területek a legalkalmasabbak a vírusok számára, hogy szervezetünkbe jussanak.

A kézmosás sajnos nem elég. A koronavírus rohamos terjedése óta mindenki fokozatosan odafigyel az óvintézkedések betartására: a távolságtartásra, tárgyak fertőtlenítésére, a rendszeres és alapos kézmosásra. Viszont a felsorolt óvintézkedések olykor nem elegendők. Előfordulhat, hogy kézmosás után vásárolni indulunk. A kilincseken, a zsebünkben tartott mobiltelefonon, sőt, akár a kabátjainkon is meglapulhat a nem kívánatos kórokozó, így nagy eséllyel kerülhet a kezünkre, ahonnan a már említett rutin által az arcunkra.

Mit tanácsolnak a szakemberek? Elsősorban nagyon fontos, hogy a tisztálkodási szokásaink ne váljanak kényszeres viselkedéssé, tehát ne veszítsük el az uralmat cselekedeteink felett. Fontos betartani a mentális és fizikai korlátainkat. A túlzott szappanos kézmosás nagymértékben hozzájárulhat a bőr kiszáradásához, aminek következménye, hogy a bőrünk repedezni és hámlani kezd, ami pedig a továbbiakban irritációkhoz és a kéz sebesedéséhez vezethet. Ez egy újabb támadási felület lehet a vírusok számára, ezért tudatosan végezzük a tisztálkodást is!

Ahhoz, hogy elkerüljük arcunk gyakori megérintését, a szakemberek a következőket ajánlják: figyeljük meg, milyen helyzetekben tesszük ezt, és ha tudjuk, hogy mikor vagyunk hajlamosabbak piszkálni az arcunkat, akkor külön oda tudunk figyelni ezekre a helyzetekre. Munka közben, netán telefonálás, sorozatnézés közben tesszük? Kössük össze a mozdulatot egy másik ingerrel! Számtalan alkalommal annyira automatikusan nyúlunk az arcunkhoz, hogy azt észre sem vesszük. A tudatosításban viszont segíthet a többi érzékszervünk bevonása. Segítség lehet például, ha olyan karkötőket hordunk otthon, amelyek csilingelni kezdenek, amikor felemeljük a kezünket. Használhatunk illatos szappant, fertőtlenítőt is, amelynek rögtön megérezzük az illatát, amikor a kezünk az arcunkhoz közeledik.

Készítsünk cetliket! Vannak, akiknek segíthet, ha egy jól látható helyre felírják maguknak, hogy mire kell figyelniük. A cetliket olyan helyre kell kifüggeszteni, ahol a legtöbb időt töltjük napközben, legyen az az íróasztal, tévéasztal stb., így napjában akár több százszor is végigsiklik rajtuk a tekintetük. Nem mindegy azonban, mit írunk a cetlire. Fontos, hogy a kitűzött célokat, a számunkra kívánt állapotot írjuk fel, például: „A kezemet a laptopon és az asztalon tartom. Kimegyek kezet mosni, mielőtt az arcomhoz érek stb. Önmagában azt írni: Ne érj az arcodhoz!, ellenkező hatást válthat ki. Például ha én csak annyit írok: „Ne gondolj a macskára!” ugye, hogy máris feléjük kalandoztunk el?

Foglaljuk le a kezünket! Ameddig kezünk más tárgyakkal van elfoglalva, addig sem nyúlunk az arcunkhoz. Munka közben jól jöhet egy stresszlabda vagy egy toll. Miközben tévét nézünk, gyűrögethetünk papír zsebkendőt, lehetőleg tisztát!

Takarjuk el a szemünket és a szánkat! Ha semmiképpen nem tudjuk elkerülni azt, hogy az arcunkhoz nyúljunk, akkor a legjobb megoldás, ha eltakarjuk. Segítségünkre lehet ilyenkor az a bizonyos divatos napszemüveg és egy selyemsál, amivel eltakarjuk az orrunkat és szánkat. Talán szokatlan módszer, de segíthet.

 

Kallós András

 

Naponta 40 szatmári tesztje pozitív
Ha csak enyhén is, de nőtt az új típusú koronavírus fertőzéssel diagnosztizált Szatmár megyei lakosok száma.
Még mindig napirenden a koronavírus!
Világszerte 632 428 873 ember fertőződött meg eddig a koronavírus-járványban, a halálos áldozatok száma 6 600 114 – derül ki a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem vasárnap reggeli adataiból.
3 ezrelék fölött a megye fertőzöttsége
A legfrissebb tájékoztatás szerint Szatmár megyében az elmúlt 24 órában összesen 143 új koronavírusos esetet regisztráltak, ezzel pedig megyénk fertőzöttségi szintje átlépte a 3,04 ezreléket.