×
2024. 05 02.
Csütörtök
Zsigmond
14 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

Kisebb létszámú osztályok, csoportok indulnak

2021.08.14 - 16:29
Megosztás:
Kisebb létszámú osztályok, csoportok indulnak
A gyerekek még bőven élvezik a vakációt, a semmittevést, a nyaralást, a tanügyminisztériumban azonban már lázasan készülnek a tanévkezdésre, hiszen a tanügyminiszter és az államtitkárok is folyamatosan nyilatkoznak a tanévkezdéssel kapcsolatos fontosabb kérdésekben.

 Legutóbb Sorin Ion tanügyi államtitkár nyilatkozott az edupedu.ro-nak arról, hogy a következő tanévben kisebb létszámú osztályok indulnak, ami a kisebb településeken nem igazán okoz gondot, de a nagyobb városokban, a népszerűbb iskolákban bizony át kell majd gondolják, hogyan férnek bele a megadott keretbe.
Az államtitkár elmondta, hogy meglátása szerint a legnagyobb gond az ötödikesek esetén lesz, hiszen ezek esetén szeptember elsejétől maximum 29 fős osztályok működhetnek. A minisztérium tudomása szerint vannak olyan városi iskolák, ahol 30-nál nagyobb létszámú negyedik osztályok végeztek, és ezek esetén szeptembertől le kell faragni, hogy ne haladják meg a 29 főt. Azt, hogy melyik diáknak kell elhagynia az osztályközösséget, az iskola és a szülők közösen kell majd eldöntsék.
Sorin Ion rávilágított, hogy a 2011-es tanügyi törvényt és a 2021/3164-es számú tanügyminiszteri rendeletet összhangba kell hozzák az osztályok létszámának kialakításakor, ám a megengedett maximális osztálylétszámokat legfeljebb 3 fővel lehet túllépni, hangsúlyozta Ion. A rendelet értelmében az eddigi 28-as egységes létszámú osztályok helyett mostantól az elméleti líceumokban 26-ra, míg a technológiai, szakiskolai osztályok, valamint az elhivatottsági líceumok (sport, teológia, pedagógia, művészeti) esetén 24-re csökken a maximális diáklétszám egy-egy osztályban. A rendelkezés a 2021/2022-es iskolai évben induló kilencedik osztályokra vonatkozik.
A 2021/3164-es számú tanügyminiszteri rendelet alapján kell meghatározni a beiskolázási tervben az óvodai csoportok és az iskolai osztályok diáklétszámát. Ennek értelmében az óvodai csoportok átlagosan 15 gyerekből állhatnak, ám legalább 10 és legfeljebb 20 gyerek járhat egy csoportba. A következő tanévben a rendelet értelmében az elemi osztályok minimális létszáma 10, a maximális pedig 22 lehet, míg a gimnáziumi osztályok 10–26 diákból tevődhetnek össze. A középiskolai osztályok esetén több tényező határozza meg, hány diák járhat egy osztályba, ám legkevesebb 15 és legfeljebb 30 diákot lehet egy osztályba felvenni.

Kezdődik a tavaszi vakáció!
A 2023/2024-es tanév rendje szerint a pénteki tanórák után kezdődik és május 8-ig tart a tavaszi szünidő az iskolákban.
40 év feletti alkotóknak hirdet ösztöndíjat az Iskola Alapítvány
A kortárs erdélyi magyar irodalmi támogatási rendszer kiegészítésére, senior alkotók számára indít első alkalommal idén ösztöndíjat az Iskola Alapítvány. A támogatásra negyven év feletti, szülőföldjükön élő romániai magyar alkotók jelentkezését várják március 31-ig.
„Mesterséges intelligencia, csináld meg a házim!”
Az AI, az interneten elérhető mesterséges intelligencia elterjedésével újabb kihívás elé került az oktatás. Mekkora probléma az, ha nem a gyerek csinálja meg a házi feladatot, hanem egy algoritmus? – dr. Frigy Szabolcs iskolai tanácsadót kérdeztük a jelenséggel kapcsolatban.