×
2024. 05 01.
Szerda
Munka Ünnepe, Fülöp, Jakab
20 °C
erős felhőzet
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.64 RON
100HUF = 1.27 RON
Szatmárnémeti

Kiállítás Harag György emlékére

2021.08.23 - 08:59
Megosztás:
Kiállítás Harag György emlékére
Fotó: Elek György
A Harag György Emlékév programjaként nyílt kiállítás az Északi Színház előcsarnokában. Az eseményen jelen volt Harag Ilona, a neves rendező özvegye, aki nagy szeretettel emlékezett férjére.

Harag György (1925–1985), a Kolozsvári Állami Magyar Színház egykori főrendezője, az erdélyi, a magyarországi és a román színházművészet és színháztörténet korszakos művésze tiszteletére szervezett emlékévet a Magyar Művészeti Akadémia. 2020-ra volt tervezve, de a világjárvány miatt csak pénteken nyílt meg a Harag György Emlékév alkalmából készült kiállítás a szatmárnémeti Északi Színház előcsarnokában. Az eseményen jelen volt Harag Ilona, Harag György özvegye is. A kiállításmegnyitót Bessenyei Gedő István, a Harag György Társulat művészeti igazgatója moderálta, Kovács András Ferenc Harag Györgyről írt versét Rappert Gábor színművész adta elő, az emlékévről a képeskönyv és a szöveggyűjtemény anyagának válogatója, szerkesztője, Kovács Örs Levente, az MMA Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézetének munkatársa beszélt.

Nagybánya, majd Szatmárnémeti Harag György rendezői munkásságának első jelentős állomásai. A kolozsvári színművészeti intézet végzős évfolyama 1953-ban hívja Nagybányára a fiatal rendezőt azzal a céllal, hogy egy új magyar társulatot hozzanak létre. A Harag által hirdetett alapelv szerint a színháznak minden körülmények között dolgoznia kell, lehetőleg jól, s nem lehet olyan egyéni probléma, amely a napi munkát akadályozhatná. Folyamatos minőségi javulás és több kiváló előadás mellett rövid időn belül megmutatkozik a nagybányai-szatmári együttes egyik legfontosabb célkitűzése: élő műhelyévé válni a magyar drámaírásnak. Az az együttes, amely 1957 őszén beköltözik a felújított szatmári színház épületébe, már egy egységes művészi nyelvet beszélő társulat. A marosvásárhelyi „nagyrealista” iskola szelleme egészül ki itt a fiatal művészek forradalmi lendületével, s ez a tendencia jellemzi leginkább a szatmári évek legtöbb rendezését, bemutatóját. Az 1959/1960-as évad után, egy nyolcéves intézményalapítási és működtetési időszakot követően Harag György engedett az örök megújulás kényszerének, s így a biztos színházigazgatói szék és létbiztonság helyett a művészi útkeresés rögös útjára tért. A szatmári színház épületében működő sikeres magyar színházi társulat 1993 óta Harag György nevét viseli.

Az MMA In memoriam… portréfilmsorozatának keretében dokumentumfilm készül Harag György életéről, munkásságáról. A filmben a korabeli előadás-felvételek, archív anyagok mellett pályatársak visszaemlékezéséből képet kaphatunk a rendező munkamódszeréről, színházi mindennapjairól, emberségéről és arról a feltétel nélküli baráti szeretetről, amely mindig kiegészítette színházi tevékenységét. A film készítői, Dala István és Hollós László felkeresik azokat a határon túli helyszíneket, színházakat, amelyek kiemelten jelentősek voltak munkája vagy magánélete során. A riportokban felesége, Harag Ilona, színészek, barátok, kollégák idézik meg ez együtt töltött idők hangulatát.

Az MMA Kiadó gondozásában, 2020 tavaszán megjelent kétkötetes könyv elsődleges célja a Harag-életműnek és kapcsolódó kritikának a korábban megjelent műveknél teljesebb, részletesebb bemutatása, ismertetése. Az első kötetben az életmű-kiállítás szöveg- és képanyaga, a második kötetben pedig az életműhöz kapcsolódó Harag György-írások, interjúk, kritikák és publikációk kerülnek kiadásra. E. Gy.

 

Bérletcserében Szatmárnémetibe érkezik Az öngyilkos című előadás
A nagyváradi Szigligeti Társulat groteszk vígjátékát a 2022-es Magyar Színházak Kisvárdai Fesztiválján a zsűri a fesztivál legjobb előadásának választotta.
Közel 3000 nézője volt az IFESZT előadásainak
Tíz napon keresztül volt a romániai kisebbségi színjátszás fővárosa Szatmárnémeti, ugyanis itt rendezték meg a 18 térsulatot, izgalmas előadásokat, könyvbemutatókat és tartalmas szakmai beszélgetéseket felvonultató Interetnikai Színházi Fesztivált.
A demokrácia bizony zűrös dolog
Hétfőn is két remek előadással várja a nézőket az IFESZT — a Leenane szépe anya és leánya gyülőlettel terhes, ám mégis örökre egybefonódott történetét meséli, míg A jegyzőkönyv története akármelyik itthoni tanácsülésen is játszódhatna. Na igen, a demokrácia bizony zűrös dolog.