×
2024. 03 29.
Péntek
Auguszta
19 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.97 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Kezd helyreállni a munkaerőpiac a megyében

2021.11.05 - 14:14
Megosztás:
Kezd helyreállni a munkaerőpiac a megyében
A vészhelyzet kihirdetése a munkaerőpiacra is hatással volt, 2020. május 14-én Szatmár megyében 10 452 munkaszerződés volt felfüggesztve. Mostanra helyreállni látszik a munkapiac, 328-cal több az aktív munkavállaló, mint tavaly a pandémia előtt.

A szerdán megtartott prefektusi kollégiumi ülésen Altfatter Tamás kormánymegbízott rendelete értelmében a Szatmár Megyei Területi Munkaügyi Felügyelőség (ITM SM) és a Szatmár Megyei Nyugdíjpénztár vezetői mutatták be intézményeik tevékenységeit, az ágazatot érintő legfontosabb törvénymódosításokat. Cristian Sasu, az ITM SM főfelügyelője beszámolt arról, hogy a koronavírus-járvány kitörése óta milyen ellenőrzési és tájékoztatási akcióik voltak. Elmondta, hogy a pandémia miatt a fertőzés terjedésének megfékezése érdekében több nemzetközi és országos intézkedést is bevezettek, s 2020. március 16-án elrendelték a szükségállapotot, melyet április 14-én újabb 30 nappal meghosszabbítottak, majd a vészhelyzet vette át a szükségállapot helyét, ami napjainkban is tart. A vészhelyzet kihirdetése jelentős hatással volt a munkapiacra, a gazdasági életre, 2020. május 14-én Szatmár megyében 10 452 munkaszerződés volt felfüggesztve. Ebből 6694 a munkafolyamat teljes vagy részleges megszakítása miatt, 37 karantén vagy vészhelyzet miatt, 845 az ötnapos munkahét négynaposra való csökkentése miatt, 2872 pedig más esetek miatt, melyek nem köthetők a vészhelyzethez (gyermeknevelési szabadság miatt, a felek közös megegyezése alapján stb.). A leginkább érintett gazdasági terület a turizmus és vendéglátóipar (hotelek, vendéglők, kávézók, bárok) mellett a kereskedelem, szállítmányozás és ipar volt az ITM SM adatai alapján. Sasu arról is beszámolt, hogy 2020. május 14-én megyénkben 84 939 munkavállaló dolgozott magáncégeknél. Az aktív vállalkozások száma május 14-én 9234 volt, míg március 15-én 9251. A két hónapnyi szükségállapot után május 18-tól egy újabb szakasz kezdődik, mely napjainkig is tart, mégpedig a vészhelyzet. A munkaügyi felügyelőség munkatársai igyekeztek hathatós segítséget biztosítani a vállalkozóknak, főleg akkor, amikor ezek többhetes kihagyás után újrakezdték tevékenységüket, fontos volt ugyanis, hogy a veszélyeket felmérve meg tudják hozni a szükséges döntéseket az esetleges krízishelyzetek megoldására.
Szatmár megyében elmondható, hogy a munkapiac helyrejött a krízishelyzet után, hiszen a munkavállalók és a vállalkozások száma is nagyobb, mint a szükségállapot kihirdetésekor volt. A bemutatott adatokból kiderül, hogy szeptember 30-án megyénkben 9818 vállalkozást és 85 953 aktív munkavállalót, illetve 88 291 meghatározatlan és 5591 meghatározott időre szóló aktív munkaszerződést tartanak nyilván az ITM SM munkatársai, míg tavaly március 15-én 9251 munkaadó és 85 625 aktív munkavállaló, valamint 88 836 meghatározatlan és 6248 meghatározott időre szóló munkaszerződés szerepelt a nyilvántartásban. Szintén elhangzott a tájékoztatóban, hogy szeptember 30-án 2464 felfüggesztett munkaszerződés volt megyénkben, míg 2020. március 15-én 3404-et jegyeztek.

Ellenőrzés, informálás


Az ITM SM munkatársai rendszeresen szerveznek ellenőrzési akciókat a munkaviszony szabályosságára és a munkaegészségügyi előírások betartására vonatkozóan. A pandémia idején, 2020 márciusa és 2021 szeptembere között az ITM SM 2949 ellenőrzést végzett, melyek közül 1489 a munkaviszony szabályosságára, 1460 pedig a munkaegészségügyre vonatkozott. Ebben az időszakban minden egyes ellenőrzést a járványügyi előírások betartásával végeztek a munkaügyi felügyelők, ugyanakkor egy ellenőrzési tervet is kidolgoztak a koronavírus elleni intézkedések betartására vonatkozóan, melynek eredményeit jelentették a prefektusi hivatalnak.
A feketemunka visszaszorítása érdekében egy európai akcióban is részt vettek, s 2020-ban 937 munkaadót ellenőriztek, és 39 vállalatnál összesen 77 munkavállalót találtak, akiknek nem voltak rendben a munkavállaláshoz szükséges irataik. Az észlelt szabálysértések miatt 540 ezer lej bírságot róttak ki. Az idei év első kilenc hónapjában 742 munkaadónál ellenőrizték a munkaviszonyok szabályosságát, és 42-nél 62 olyan munkavállalót találtak, akiknek nem voltak rendben az alkalmazási dokumentumaik, azaz feketén dolgoztatták őket. Az észlelt kihágások miatt 690 ezer lejre bírságolták az illető cégeket.
Az elmúlt évben két alkalommal is ellenőrizték a munkaközvetítő irodákat (7810-es Caen-kóddal rendelkeznek), összesen 23 cég tevékenységét vették górcső alá. Két esetben találtak kihágást, egy figyelmeztetést és egy pénzbírságot róttak ki 10 ezer lej értékben, ugyanakkor 7 esetben elrendelték az észlelt hiányosságok pótlását.
A napszámosokat alkalmazó cégek sem maradtak ki az ellenőrzési akciókból. Fontos tudni, hogy egy rendelet értelmében 2020. július 25-től kezdődően a napszámosok regiszterében kell nyilvántartani a napszámosokat. 2020. július 25. és 2020. december 30. között 60 elektronikus regisztert adtak le az ITM-hez ezen szolgáltatás haszonélvezői, s 7511 személy-nap bejegyzést iktattak. Az idei év első szemeszterében 12 jelszót bocsátottak ki a napszámosregiszterhez való hozzáféréshez, s január 1. és június 30. között 72 elektronikus regisztert adtak le az ITM-hez ezen szolgáltatás haszonélvezői, s 10 939 személy-nap bejegyzést iktattak. A napszámostörvény alkalmazásait is ellenőrzik a hatóság munkatársai, ám a kihágások esetén figyelmeztetést szabtak ki, pénzbírságot nem. Cristian Sasu a prefektusi kollégiumi ülésen ugyanakkor beszámolt a legfrissebb változásokról, melyek a munkavállalókat és munkaadókat érintik: az egyik legfontosabb a szürkemunka elleni fellépés, mely a munkavállalókat érinti negatívan.

Egyéb témák

Cristian Soponoş, a nyugdíjpénztár vezetője elmondta, hogy megyénkben jelenleg 75 574 nyugdíjast tartanak számon, ami jelentős visszaesés 2020 végéhez képest, amikor 78 068 nyugdíjas szerepelt a nyilvántartásban.
Nicolae Dumuţa, a Szatmár Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság (DSVSA) vezetője arról tájékoztatta kollégáit és a prefektust, hogy jó ütemben halad a megyében a sertéspestisgócok felszámolása, minden jel arra mutat, hogy november végére sikerül felszámolni az utolsó 16, aktív gócot az Avas térségében és Kispeleskén. Ezenkívül Dumuţa arra kérte Altfattert, hogy szervezzenek egy találkozót a megyében található vadászati körzetekért felelős személyekkel, melyre jövő héten kerül sor.
A Szatmár Megyei Vízügyi Igazgatóság vezetője, Vasile Andrieş beszámolt a Komorzán környékén található Bârloagelor-völgy (Valea Bârloagelor) biztonságossá tételének munkálatairól, illetve a Mária-patak töltésén végzendő karbantartási munkálatokról, ahol év végéig 2 kilométer hosszúságban növelik a töltés magasságát, és két védelmirendszer-aluljárót is kiépítenek. A Mária-patak töltésének átszakadása okozta májusban az árvizet megyénkben.

Sógor Beáta

 

Szatmárnémetiben a Nép Ügyvédje
2024. január 25-én, csütörtökön 10.30 órai kezdettel a Nép Ügyvédje intézmény Nagyváradi Területi Irodája újabb meghallgatásokat szervez Szatmárnémetiben.
Fokozódhat a madárinfluenza-járvány
A madárinfluenza okozta járványhelyzet fokozódásától tartanak az állategészségügyi szakemberek. Összefoglalták mit kellene tenniük a szatmári, hivatásos vagy háztáji baromfitartóknak, hogy megelőzzék az elhullást.
Lesz fix radar a körgyűrűn is
2024 a fix közúti radarok és a közlekedést figyelő kamerák éve lesz a közlekedésbiztonság tekintetében Romániában. Amennyi baleset volt, biztosra vehető, hogy a szatmárnémeti körgyűrűre is jut ezekből.