×
2024. 04 25.
Csütörtök
Márk
8 °C
borús égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.66 RON
100HUF = 1.26 RON
Szatmárnémeti

Képviselői munka parlamenti vakációban

2021.08.10 - 17:00
Megosztás:
Képviselői munka parlamenti vakációban
Nagy Szabolcs parlamenti képviselő / Fotó: Magánarchívum
Nagy Szabolcs parlamenti képviselőt kérdeztük, hogyan tölti a parlamenti vakációt, milyen módon tartja a kapcsolatot a választópolgárokkal, hogyan készülnek a következő helyhatósági választásokra, valamint a jövő évben esedékes népszámlálásra.

— Javában tart a parlamenti vakáció. Hogyan tölti az idejét ebben az időszakban a képviselő?

— A parlamenti szünetet arra próbálom felhasználni, hogy minél több Szatmár megyei településre jussak el, hogy polgármesterekkel, elöljárókkal egyeztessek a jelenleg megvalósítás alatt lévő vagy most induló beruházásaikkal kapcsolatban. Nagyon fontos ebben a nyári periódusban, hogy amikor az időjárás megengedi, nagy léptékben tudjanak haladni a munkálatok végzésében. Jó látni, hogy szerte a megyében mindenhol fejlődés tapasztalható. Elkezdődött az elmúlt évi választási ígéretek valóra váltása. Azok a beruházások, amelyek alaposabb tervezést és előkészítést igényelnek, megfelelő szinten állnak. Ezeket a látogatásokat nem ellenőrzésként kell érteni, hanem szakmai segítségnek, az önkormányzati vezetőkkel való egyeztetésnek. 

— Mi az, amiben segíteni lehet? 

— Nagyon fontos, hogy a mandátum első évében elinduljanak azok a munkálatok, melyeket az önkormányzati vezetők elterveztek. Azon túl, hogy sok a nehézség, és a bürokrácia még mindig nehezíti az elöljárók munkáját, pontos jelzéseket kapok tőlük azzal kapcsolatosan, hogy szeptemberben milyen törvénykezési prioritások, milyen javaslatok szülessenek meg, olyanok, amelyek az önkormányzatok valós problémáira jelentenek megoldást. Én továbbra is hiszem, hogy az RMDSZ lépcsőzetesen képviseltetve kell legyen a községi, városi, megyei, parlamenti, valamint európai parlamenti szinten, de ennek a felsorolásnak az alapja és egyben sikere a helyi önkormányzatokban rejtőzik. Elsősorban a helyi önkormányzatokat kell segíteni, a magasabb szintű intézmények feladata, hogy olyan intézkedéseket hozzanak, melyek a kis közösségek életét könnyítik meg és teszik jobbá.

— A parlamenti képviselő legfontosabb feladata a jó törvények megalkotása. Születnek-e olyan törvények, amelyek az önkormányzatok munkáját segítik? 

— A képviselőház adminisztratív bizottságában olyan megoldásokat igyekszünk találni a Cseke Attila vezette közigazgatási és fejlesztési minisztériummal együtt, amelyek azt hivatottak elérni, hogy a mindenki által sokszor bírált és érzett bürokrácia valamilyen szinten csökkenjen, elsősorban akkor, amikor az egyszerű polgárok ügyintézése, a nagyon fontos közberuházások beindítása, folytatása vagy lezárása a cél. A mai önkormányzati struktúra ezt nem könnyíti meg, sok esetben az ügyeit intéző polgárnak sem, de nagyon sok esetben a fejleszteni kívánó önkormányzati vezetőknek is meg kell küzdeniük a bürokrácia buktatóival. Ennek értelmében a nyár folyamán olyan elképzelésekről egyeztettünk, amelyek azt hivatottak elérni, hogy az utak, amelyek az A-ból B-be való eljutást teszik lehetővé, legalább a bürökrácia szintjén egyszerűbbek legyenek. 

— Ezek szerint amiatt fontos a parlamenti képviselő és az önkormányzatok képviselői közötti párbeszéd, hogy egyeztessék az elvárásokat és a lehetőségeket? 

— Az önkormányzatok azt kérik a törvényhozóktól, hogy olyan törvényi hátteret teremtsenek, amely könnyebbé teszi a mindennapjaikat. Tudják azt, hogy milyen vállalásaik vannak a választóik felé, azt is tudják, hogy milyen fejlesztésekre van szükség, az eszközök megszerzésében is megvan már a tapasztalatuk, hogy saját kezdeményezésből találják meg az utakat. A mi feladatunk csak az, hogy megkönnyítsük a pályázati pénzek lehívását. Én úgy gondolom, hogy az RMDSZ vezette önkormányzatokban jó hangulat uralkodik, nagy elvárásokkal és nagy tervekkel indultak neki ennek a mandátumnak, minden esély megvan arra, hogy konkrét lépésekkel zárják le a mandátum első évét. Ehhez viszont az kell, hogy szeptemberben-októberben az új törvényhozási ciklusban is ott legyünk, és tudjunk eleget tenni azoknak az elvárásoknak, melyeket velünk szemben felállítottak a választóink.

— A választópolgárok úgy érzik, hogy túl sok a kampányidőszak, túl sok az ígéret, és azok nem mindig valósulnak meg. 

— A politikusok nem szabadulhatnak meg semmilyen szinten attól, hogy folyamatosan kampányban legyenek, de szeretném elkerülni azt, amit országos szinten is gyakorol a nagypolitika. Miután Románia négy évig folyamatosan kampányban volt, a népszavazások, az államelnöki, az európa parlamenti, a parlamenti és a helyhatósági választások befolyásolták a közbeszédet, és befolyásolták a döntéshozóknak a vállalásait is. Ha nem lett volna rajta a politikusokon és a nagy pártokon a kampányok terhe, akkor lehet, hogy más döntéseket hoztak volna. Szeretném elkerülni azt, hogy a Szövetség egy folyamatos politikai kampányban legyen akkor, amikor a közösségnek vezetőkre van szüksége, hogy képviselve legyen. Nagyon sok olyan település van, ahol a helyi közösség nem tudott RMDSZ-es vezetést állítani, ezeken a helyeken észlelünk olyan problémákat, hogy a mi közösségünk életéről mások próbálnak dönteni. Ezeket a hibákat mindenképpen ki kell javítani. Van több mint három év felkészülni a következő választásokra, nem csak politikai nyilatkozatokban, hanem komoly munkával. 

— Jövőre népszámlálás lesz. Mennyire fontos ez a magyarság számára? Nagyon fontos mérföldkő lesz, ha az idénről jövőre halasztott népszámlálás 
megtörténik. 

— Az RMDSZ számít a helyi csapatokra, a helyi tisztségviselőkre, hogy egy hangsúlyos kampányt tudjunk folytatni, hogy amikor „megszámláltatunk”, az eredmények a valós adatokat tükrözzék. A helyi RMDSZ szervezetek legfontosabb feladata, hogy tudatosítsák a közösségeinkban, mennyire fontos, hogy számokban megerősödve legyünk nyilvántartva. Ha erős közösségünk van, és ez számokban is megmutatkozik, akkor ennek a súlyát (pozitív értelemben) érezni fogja a helyi közösség is.

— A legutóbbi helyhatósági választásokon az RMDSZ néhány községben és Tasnád városban a várnál rosszabbul szerepelt. Van esély a hiba kijavítására?

— Van néhány olyan község a megyében, ahol a legutóbbi helyhatósági választásokon nem szerepelt jól az RMDSZ, de van rá esély, hogy visszaszerezzük a többséget. Ugyanakkor megpróbálunk partnerként viselkedni helyi szinteken is más politikai pártokkal, azok polgármestereivel és önkormányzati képviselőivel, hiszen a közösségünk érdeke megkívánja, hogy ne csak a más pártokból jövő vezetőség sikertelenségének örüljünk, mert az a helyi fejlesztések elmaradásával, a helyi közösség mindennapjainak az egyre nehezebbé válásával egyenlő.

Elek György

Vasárnaptól határellenőrzés nélkül utazhatunk a repterekről
Vasárnaptól határellenőrzés nélkül utazhatunk a repterekről – Románia csatlakozik a légi és tengeri schengeni övezethez. Március 31-től már nem szükséges a határrendészeti ellenőrző pontokon az útiokmányokat felmutatni.
Csoma Botond: nincs mese, ott kell lenni az Európai Parlamentben, hogy a magyarokat meg tudjuk védeni közöségünk ellenségeitől!
Június 9-én helyhatósági és európai parlamenti választásokat tartanak Romániában. Az RMDSZ szerint a magyarok összefogása jelentheti a siker kulcsát, hogy minden olyan önkormányzatban legyen képviselője a közösségnek, ahol magyarok élnek. Eközben javában tart a Szövetség jelöltjeinek választási indulásához szükség támogatói aláírások gyűjtése, és az emberek visszajelzése az, hogy bár az utóbbi években számos alkalommal csalódtak az Európai Unióban, nem gondolják úgy, hogy Romániának az Unión kívül lenne a helye.
Giurgiu-Kovács Mónika a nagykárolyi RMDSZ polgármesterjelöltje
Zsúfolásig megtelt a Nagykárolyi Városi Színház pénteken délután. Itt szervezték meg a helyi RMDSZ rangsoroló közgyűlését, melyen arról is döntés született, hogy ki lesz a Szövetség színeiben induló polgármesterjelölt.