×
2024. 05 13.
Hétfő
Szervác, Imola
16 °C
tiszta égbolt
1EUR = 4.98 RON
1USD = 4.61 RON
100HUF = 1.28 RON
Szatmárnémeti

Jubileumi Vidám Versek Versmondó Versenye

2022.04.04 - 09:00
Megosztás:
Jubileumi Vidám Versek Versmondó Versenye
Rengeteg szép szavalat hangzott el szépen beszélő gyermekektől (Fotó: A szerző felvétele)
Idén immár XX. alkalommal rendezték meg a Vidám Versek Versmondó Versenyét, az országos döntőnek hagyományosan Szatmárnémeti adott otthont. A megmérettetésre 13 megye 66 iskolájából érkeztek diákok, akik 110 vidám verssel örvendeztették meg a hallgatóságot.

A jubileumi, huszadik évadjához érkezett verseny megnyitójának a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum díszterme adott otthont péntek délután — a termet szinte zsúfoltságig megtöltő egybegyűlteket házigazdaként Ádámkó István Csaba igazgató köszöntötte, beavatva a jelenlévőket a vidám versmondás két évtizedes történelmébe, hiszen ez a megmérettetés az iskola egyik arculatformáló tényezője lett az évek során, amelynek köszönhetően „évről évre újratanulhatjuk, hogy a vers nemcsak komoly és unalmas, hanem nagyszerű és élvezhető is tud lenni. A huszadik VVVV alkalmával fontosnak tartottam kihangsúlyozni, honnan indult a szavalóverseny, és azt gondolom, hogy ez a rendezvény már nagyon régen nem Czier Andrea tanárnő háziversenye, túlmutat az iskolánk falain, sőt, Szatmárnémeti és Szatmár megye határain is, a rendezvény a vidám versmondók országos seregszemléje lett” — fogalmazott, majd köszönetet mondott az Oktatásügyi Minisztérium anyagi támogatásáért, a Szatmár Megyei Tanfelügyelőségnek a szervezésben nyújtott segítségéért, az iskola szervezőcsapatának a munkájáért, valamint nm. és ft. Schönberger Jenő püspök és minden támogató közreműködéséért.

Az üdvözlő gondolatokat követően a líceum kisdiákjai színvonalas előadásukkal alapozták meg a következő órák és nap hangulatát, a Hadházi Éva tanárnő által felkészített diákok vidáman sorakoztak fel a színpadra, és olyan zenés produkcióval kezdték előadásukat, amely minden résztvevő arcára mosolyt csalt. A dalokat követően Antoine de Saint-Exupéry híres regényéből, A kis hercegből adtak elő egy részletet, amelynek üzenetét minden korosztály magáénak érezhette. Az előadás során egy olyan mókás és fiatalos köszöntő is elhangzott, ami tükrözte a fiatalok kreativitását és kultúra iránt érzett szeretetét. Az előadást egy dallal zárták, majd csillogó szemmel és elégedett mosollyal adták át a teret a következő fellépőnek. A kisiskolások előadását követően nm. és ft. Schönberger Jenő püspök rövid beszédében köszöntötte a résztvevőket, és örömét fejezte ki a sok vendég érkezte iránt, akiknek jó szórakozást és tartalmas időtöltést kívánt Szatmárnémetiben. Kallós Zoltán tanügyi államtitkár a kedves köszöntése mellett az országos vetélkedő fontosságát emelte ki, ami szerinte „igazi szatmárikumnak” számít már napjainkban, kiemelve azt is, hogy hogy e verseny kiváló alkalom a kapcsolatépítésre és életre szóló barátságok kialakítására, valamint a kudarckezelésre is. Az államtitkár külön gratulált a kisiskolások fantasztikus előadásához, és megköszönte a felkészítők és gyermekek odaadó munkáját. A folytatásban Pataki Csaba megyei tanácselnök köszöntötte a résztvevőket, és háláját fejezte ki a verseny iránt, amiért 22 éve, a két év kimaradás ellenére egyre nagyobb népszerűségnek örvend, és egyre több embert hoz össze. A megnyitón Szatmárnémeti polgármestere, Kereskényi Gábor is beszédet mondott, amelyben természetesen ő is mindenkit köszöntött, és örömét fejezte ki, amiért a pandémia után végre visszatér a vidámság az életünkbe, úgy a hétköznapokban, mint a VVVV keretében.

A polgármestert Anişoara Boitor főtanfelügyelő követte, aki köszöntését követően elmondta, mennyire hiányzott a két év kimaradás után ennyi csodás gyereket látni, majd sok sikert és jó szórakozást kívánt a versenyzőknek. A köszöntések sorát Szejke Ottilia Szatmár megyei helyettes főtanfelügyelő zárta, hangsúlyozva, hogy mekkora öröm a maszk nélküli, nevető arcokat látni és egy olyan verseny részese lenni, ami 20 év alatt ugyanolyan lankadatlan lelkesedéssel kerül megszervezésre, és minden évben e különleges anyanyelv és kultúra megőrzésében játszik szerepet. Zárásképpen sok sikert kívánt a versenyzőknek, és megköszönte a figyelmet. A beszédek után a líceum középiskolás, Bereczki Krisztián és Mikita Dávid által felkészített diákjai léptek az emelvényre, ahol mezőségi táncokat jártak.
A megmérettetés, azaz a Vidám Versek Versmondó Versenye szombaton zajlott, a líceum épületének három különböző helyszínén: az előkészítő–negyedik osztályosok az iskola dísztermében léphettek színpadra, az V–VI. osztályosok az iskola könyvtárában, míg a VII–VIII. osztályosok a Püspöki Palota Dísztermében szavalhatták el vidám verseiket, amelyeket a szakmai zsűri igencsak élvezett.
A versenyt követően a résztvevők számos fakultatív — és miért ne, izgalomlevezető — program közül választhattak, mint például a városnézés, illetve interaktív múzeumi foglalkozás.

Díj- és különdíjözön

Az ünnepélyes eredményhirdetésnek és díjátadásnak szombaton délután a Dinu Lipatti Állami Filharmónia előadóterme adott otthont, ahol a versenyzők izgatottan várták, hogy meghallják nevüket és a színpadra lépjenek.
Csapó-Ilyes Attila-Csaba igazgatóhelyettes üdvözlő szavait követően Szejke Ottilia helyettes főtanfelügyelő osztotta meg a versenyről kialakult benyomását a jelenlevőkkel, majd a Szeder együttes „vette át a szót”, és elismerésre méltó koncerttel tetőzte a teremben uralkodó izgalmat — kimagasló produkcióját hangos tapsáradat követte.

A koncertet követően a szakmai kiértékelések vették át a teret, melyek során minden kategória zsűrije elmondta véleményét az idei verseny színvonaláról és a szavalókról. Elsőként az elemi osztályosok zsűrijének elnöke, Méhes Kati, a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulatának színművésze szólalt fel, aki szerint az idei verseny egységes mezőnnyel indult, ám érződött a pandémia okozta elbátortalanodás, de ennek ellenére rengeteg szép szavalat hangzott el, szépen beszélő gyermekektől. Gál Gyöngyi, a Szatmár Megyei Tanfelügyelőség magyar irodalom szakos tanfelügyelője az V–VI. osztályosok szavaltaival kapcsolatosan azt jegyezte meg, hogy jó volt a szövegválasztás, a szavalatok őszinték voltak, és megmutatkoztak a magyar nyelv különböző fajtái. A VII–VIII. osztályosok kategóriáját Moldován Blanka, a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulatának színművésze értékelte, arra biztatva a szavalókat, hogy vigyenek kicsit több érzést, gesztikulációt szavalataikba, és igyekezzenek tartani a szemkontaktust a nézőkkel. A kiértékeléseket követően pedig elkezdődött a várva várt díjátadás is, ami számos különdíjat és a fődíjakat fogalta magában.

Díjak
Az előkészítő–második osztály kategóriában az I. díjat Jakab-Mátyás Emma, a kolozsvári Nicolae Titulescu Általános Iskola előkészítős diákja kapta, II. díjban Dobolyi-Szekeres Mátyás-Attila, a sepsiszentgyörgyi Plugor Sándor Művészeti Líceum II. osztályos diákja részesült, a III. díj pedig Szőcs Bencét, a sepsiszentgyörgyi Református Kollégium előkészítős tanulóját illette. Dicséretben részesült Lehoczky Balázs Attila, az aradi Csiky Gergely Főgimnázium II. osztályos diákja, Lucaci Hanna, a Kökényesdi Általános Iskola II. osztályos tanulója, Sántha Magyari Petra, a székelyudvarhelyi Benedek Elek Pedagógiai Líceum I. osztályos tanulója, Dimény Áron, a krasznai Cserey–Goga Technológiai Líceum I. osztályos tanulója, Kádár Csenge, a koltói Petőfi Sándor Általános Iskola előkészítős diákja és Szász Blanka-Ludovika, a nagyszalontai Arany János Elméleti Líceum I. osztályos tanulója.

A III–IV. osztályos kategóriában az I. díjat Váradi Milán, a szatmárnémeti Avram Iancu Általános Iskola IV. osztályos tanulója kapta, II. díjban Gál Fruzsina, a csíkdánfalvi Petőfi Sándor Iskolaközpont harmadikos diákja részesült, míg a III. díjat Józsa Balázs-Koppány, a marosvásárhelyi Tudor Vladimirescu Általános Iskola III. osztályos tanulója vitte el. Dicséretben részesültek: Bákai Andrea Boróka, az érdmihályfalvi Zelk Zoltán Általános Iskola IV. osztályos tanulója, Darvay Nóra, a kolozsvári Báthory István Elméleti Líceum IV. osztályos diákja, Mezei Johanna, a szilágybagosi 1. Számú Általános Iskola IV. osztályos diákja, Lakatos Máté, a szatmárnémeti Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum III. osztályos tanulója, Craioveanu Ágnes IV. osztályos, valamint Muresan Emma III. osztályos tanuló a temesvári Bartók Béla Elméleti Líceumból.

Az V–VI. osztály kategóriájában I. díjat kapott Bereczki Gergő, a kézdivásárhelyi Turóczi Mózes Általános Iskola V. osztályos tanulója, II. díjban részesült Kocsis Feri Benjámin, a sarmasági Szakképző Líceum VI. osztályos diákja, a III. díj pedig Kánya Jázmint, a Szatmárnémeti Református Gimnázium V. osztályos tanulóját illette. Dicséretben részesült Gál Hanna Nóra, a nagyváradi Művészeti Líceum V. osztályos diákja, Bokos Hunor, a felsőbányai Műszaki Líceum V. osztályos tanulója, Serbán Estella, a kolozsvári Báthory István Elméleti Líceum V. osztályos diákja, Jankó Szép Tamás, a szatmárnémeti Kölcsey Ferenc Főgimnázium VI. osztályos tanulója, Lévay Míra, a nagybányai Nicolae Iorga Általános Iskola VI. osztályos diákja és Máthé Abigél, a Szatmárnémeti Református Gimnázium V. osztályos tanulója.

A VII–VIII. osztály kategóriában I. díjat nyert Soós Petra Adrienn, a rétyi Antos János Általános Iskola VIII. osztályos diákja, II. díjban részesült Borbély Apor Levente, a temesvári Bartók Béla Elméleti Líceum VIII. osztályos tanulója, míg a III. díjat Karsai Kristóf, az érmihályfalvi Zelk Zoltán Általános Iskola VII. osztályos tanulója kapta. Dicséretben részesült Zsigmond Katalin, a sepsiszentgyörgyi Váradi József Általános Iskola VII. osztályos diákja, Balogh Eszter, a nagybányai Nicolae Iorga Általános Iskola VII. osztályos tanulója, Popăţ Eszter, az aradi Aurel Vlaicu Általános Iskola VII. osztályos diákja, Domokos Anita, a zilahi Simion Bărnuţiu Általános Iskola VIII. osztályos tanulója, Incze Szofia, a koltói Petőfi Sándor Általános Iskola VIII. osztályos diákja és Kárpinszki Zsófia, a szatmárnémeti Rákóczi Ferenc Általános Iskola VII. osztályos diákja.

Különdíjak 
A Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége Szatmár Megyei Szervezetének különdíjában 4 versmondó részesült, ezeket Kallós Zoltán, az RMPSZ szatmári szervezetének elnöke adta át Gönczi-Fórika Attilának (temesvári Bartók Béla Elméleti Líceum, II. osztály), Bányai Eriknek (nagybányai Németh László Elméleti Líceum, III. osztály), Fülöp Zsolnának (kovásznai Kőrösi Csoma Sándor Líceum, VI. osztály) és Zsigmond Katalinnak (sepsiszentgyörgyi Váradi József Általános Iskola, VII. osztály).
Szejke Ottilia helyettes főtanfelügyelő személyes díjában részesült Elekes Ráhel, a zilahi Simion Bărnuţiu Általános Iskola II. osztályos diákja, Vincze Zalán, a Bethlenszentmiklósi Általános Iskola előkészítős diákja és Berecki Gergő, a kézdivásárhelyi Turóczi Mózes Általános Iskola V. osztályos diákja.
Nagy Szabolcs parlamenti képviselő személyes díját Nagy Léda (nagyváradi Szacsvay Imre Általános Iskola, előkészítő osztály) és Balogh Eszter (nagybányai Nicolae Iorga Általános Iskola, VII. osztály) vehette át.
A Szatmári Római Katolikus Püspökség különdíját Pakot Géza atya adta át Stier Katának (szatmárnémeti Kölcsey Ferenc Főgimnázium, II. osztály), Kovács Boglárkának (szatmárnémeti Avram Iancu Általános Iskola, III. osztály), Iván Erikának (temesvári Bartók Béla Elméleti Líceum, VI. osztály) és Incze Szofiának (koltói Petőfi Sándor Általános Iskola, VIII. osztály).
A Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum különdíjait dr. Frigy Szabolcs nevelési igazgató adta át. A díjakat Bákai Borbála Bejke, az érmihályfalvi Zelk Zoltán Általános Iskola II. osztályos diákja, Tankó Bíborka, a gyimesközéploki Majláth Gusztáv Károly Ált. Iskola Antaloki Elemi Iskola IV. osztályos diákja, Kármán Márk, a temesvári Bartók Béla Elméleti Líceum VI. osztályos diákja és Kárpinszki Zsófia, a szatmárnémeti Rákóczi Ferenc Általános Iskola VII. osztályos diákja kapta.
A szatmárnémeti LiterArt Magyartanári Egyesület különdíjait Gál Gyöngyi, a Szatmár Megyei Tanfelügyelőség magyar nyelv és irodalom szakos tanfelügyelője nyújtotta át David Adrian Antoniónak, a petrozsényi Mihai Eminescu Főgimnázium VIII. osztályos diákjának és Csoma Dorkának, a kovásznai Kőrösi Csoma Sándor Líceum VII. osztályos diákjának.

Szabó Beatrix

Hamarosan megmérettetnek a vidám versek versmondói
88 versmondó részvételével rendezik meg ezen a hétvégén a 22. Vidám Versek Versmondó Versenyének országos döntőjét Szatmárnémetiben. A verseny ünnepélyes megnyitója március elsején, pénteken 18 órakor kezdődik a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum dísztermében.
Fokozódhat a madárinfluenza-járvány
A madárinfluenza okozta járványhelyzet fokozódásától tartanak az állategészségügyi szakemberek. Összefoglalták mit kellene tenniük a szatmári, hivatásos vagy háztáji baromfitartóknak, hogy megelőzzék az elhullást.
Babaelőadást mutat be a Brighella Bábtagozat
Szeptember 2-án 11 órai kezdettel az 1-4 éves gyermekeket és családjukat várják az Iparosotthon bábszínházi termébe, ahol a Harag György Társulat Brighella Bábtagozata az évad első bemutatóján egy babaelőadást tár a nagyközönség elé.